خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

تصمیم قاطع، جهشی به موفقیت

تصمیم قاطع، جهشی به موفقیت

تصمیم قاطع،  جهشی  به  موفقیت

9اردیبهشت در ایران از سوی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره به عنوان روز روان‌شناس و مشاور شناخته می‌شود. اما در محافل جهانی هر سال، سازمان ملل متحد روزی در ماه آوریل را به عنوان روز جهانی روانشناس و مشاوره انتخاب می کند.

داشتن زندگی آرام و بدون دغدغه، آرزوی اصلی ومهم بشردر تمام دوران به خصوص درعصر تکنولوژی محسوب می شود.

به همین دلیل با بهره گیری از افرادی چون روانشناسان و مشاوران با توجه به تخصص شان می شود بهترین راه حل را برای رویارویی وغلبه بر بحران های اجتماعی و خانوادگی پیدا کرد. نقش این افراد درعبورازموانع و مشکلات عدیده اجتماعی، فرهنگی و انسانی اکنون برای بیشتر انسانها در زندگی نقشی پررنگ و بدیهی است.

علم روانشناسی علمی وسیع است که شاخه های زیادی را پوشش می دهد. در طول تاریخ افراد زیادی چون فروید ، ژان پیاژه ، کارل راجرز، کرت لوین و بسیاری دیگر از افراد با نظریه ها و پژوهش هایشان تحولات مهم و اساسی را برای پیشرفت این علم و چگونگی هر چه بهتر کمک کردن به انسان را برداشتند. یکی از تلاش ها، زحمات و سخنان این افراد، کمک در راستای این نگرش است که هر انسانی بتواند، اصولی و از راهی درست، بیشترین کمک را برای زندگی به نحوی شایسته انجام دهد.

این جمله معروف را همه ما شنیده ایم :«اگر راه نمیروی زمین هم نمیخوری»

بیشتر افراد در هراس و ترس نسبت به انجام دادن کاری که دارند، از انجام و رویارویی با آن باز می مانند. بنابراین بهترین کار بالا زدن آستین برای انجام دادن همان کار و رویارویی و قدم برداشتن در مسیر هدفی است که حالتان را خوب می کند. در این راه بهتر است قدرت نه گفتن و عادت ها و پیروی کورکورانه را از خودتان دور کنید، و برای موفقیت و پیشرفت بیشتر، مهم ترین گام را برای تغییر زندگی خودتان بردارید.

باب پراکتور یکی از کسانی که درعلم مدرن موفقیت، تلاش های زیادی را انجام داده است. پراکتور سخنران، نویسنده و مشاور؛ نظرش را درباره عادتی که زندگی هر فرد را تغییر می دهد می گوید :

تصمیم گرفتن یکی ازمهمترین کارهایی است که هر فردی برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهد کاری که شاید در نگاه اول انجام دادن آن بسیار آسان باشد. باب پراکتور با توجه به کتاب بینیدشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل که یک فصل را به صورت اختصاصی به تصمیم قرار داده است می گوید: «انسانهای که می دانند چه می خواهند و گذشته از هر سختی و ناملایماتی خودشان را به چالش می کشانند؛ انسانهای موفقی هستند.اما در مقابل انسانهایی که همیشه با دلایلی هر چند معقول دست از تلاش برای تصمیمی که گرفته اند برمی دارند موفقیتی در انتظارشان نیست.» بنابراین اولین کاری که باید بکنید این است که تصمیم گیری را به صورت قاطع، تبدیل به عادت کنید و در راستا و همسو با آن، تلاش کنید.

زمانی که کلام و عملتان با هم یکی شود به صورتیکه  تصمیمی که گرفته اید با تصویر ذهنی همیشه جلوی چشمتتان باشد. تمام تلاش و رفتارتان برای بدست آوردنش هدفمند می شود.

در علم روانشناسی ما با این موضوع بیشتر آشنا می شویم که انسان تنها موجود فیزیکی نیست و با نگاهی عمیق تر به بعد غیر فیزیکی مان می توانیم از قدرت حافظه ، تخیل ، اراده ، منطق بهره مند شویم.

اما دلیل اینکه چرا بیشتر مردم تصمیم نمی گیرند چیست؟ برای اینکه نمی توانند ببیند که چگونه به خواسته شان می رسند.این انسانها تنها مواردی چون مشکلات و دغدغه هایی که مدام جلوی چشمانشان است و دیده می شود را می بینند. به همین خاطر تغییری در زندگیشان پدیدار نمی شود. یکی از راه کار هایی که باب توصیه می کند این است که خودتان را در یک سال بعدی که می خواهید باشید ببینید و در زمان حال با تلاش و تمرکز بالایی که روی تصمیم تان می گذارید به گونه ای عمل کنید که انگار به آن رسیده اید.در این صورت است که همانند آن جایگاه فکر و در نتیجه عمل می کنید.

از دیدگاه پراکتور تا زمانی که تصمیم قاطع نگرفته اید مدام در زندگی با شکست و عقب نشینی مواجه می شوید. با تصمیم گیری محکم و روشن در کنار تلاش هایی که می کنید همه چیز شروع به تغییر می کند.چرا که شما تمرکزتان را از وضعیت کنونی به آن نقطه ای که می خواهید برسید معطوف کردید، و هر چیز دیگری جز هدف و تصمیمتان از دایره تمرکزتان خارج می شودو ذهن و افکارتان بر روی تصمیمی مشخص که متعهدانه به آن پاییند هستید، متمرکز می شود.

کاری که در طول تاریخ افرادی چون برادران رایت وبسیاری از افراد دیگر چون ادموند هیلاری، با تصویری که همیشه در ذهنش تداعی می کرد وتصمیمی قاطع، که  سرانجام تلاش هایش نتیجه داد و اولین فاتح قله اورست نام گرفت، صورت گرفت.

باب می گوید : «لحظه ای که باورتان با هر حالتی منطبق شود با آن آمیخته می شوید و این اتحاد منجر به چیزهایی می شود که اتفاق می افتد. تصمیم گیری را تبدیل به عادت کنید و وقتی این کار را انجام دادید، همه چیز تغییر می کند.»

شما هم به تصمیمی که دارید اعتماد کنید، تا اتفاق بیافتد.قدرت تصمیم گیری علت موفقیت
نظرات کابران باهوک ریویو