خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

ماشین حساب در گذر زمان

ماشین حساب در گذر زمان

ماشین حساب در گذر زمان

 

هنگامی که بشر اعداد را شناخت، دنبال وسیله ای گشت تا با آن حساب و کتاب خود را انجام دهد. در ابتدا از انگشتان خود کمک گرفت و سپس چوب خط را جایگزین آن کرد. سپس در 2400 سال قبل از میلاد چرتکه در امپراتوری بابل رایج شد و تا سال ها نیز کاربرد داشت. همچنین ماشین حساب های آنالوگی وجود داشتند که برای محاسبات نجومی به کار می رفتند که می توان به کره هامن‌نما که توسط ابوریحان بیرونی اختراع و ساخته شده بود و یک ساعت نجومی که توسط بدیع الزمان جزری به ثبت رسید اشاره کرد، که آن را «نخستین کامپیوتر آنالوگ قابل برنامه ریزی» می دانند.

اولین ماشین حساب مکانیکی را می توان دستگاهی دانست که ویلهلم شیکارد در سال 1623 با نام «ساعت محاسباتی» عرضه کرد. بیست سال پس از او پاسکال، پس از سه سال کار بر روی طرحش، دومین ماشین حساب مکانیکی را برای کمک به پدرش در محاسبۀ مالیات اختراع کرد؛ در نتیجه نمی توان او را نخستین مخترع ماشین حساب دانست. عملکرد این دستگاه که «پاسکالین» نام داشت، بسیار شبیه به ماشین حساب های مکانیکی بود که دهۀ 1940 میلادی تولید شد. مشکل اصلی پاسکال با سامانۀ رایج پولی بود. اما او سرانجام بر مشکلات غلبه کرد و تولید دستگاه های حسابگر به عنوان پیش نمونه در سال 1642 آغاز شد. اما تعداد کمی از این ماشین حساب ها به فروش رفت و تولید آن متوقف شد. این ماشین حساب تنها قادر به جمع و تفریق بود و در مبنای ده کار می کرد. پس از آن، پیشرفت های بعدی در قرن نوزدهم به دست آمد.

 

در دهه 1950 اولین کامپیوترهای بزرگ که از لوله‌های خلاء و سپس از ترانزیستور استفاده می‌کردند، ساخته شدند و این سرآغازی به سوی پیشرفت ماشین حساب های الکترونیک بود. اولین ماشین حساب الکترونیک در اوایل دهه 1960 اختراع شد. شرکت IBM نخستین ماشین حساب تمام ترانزیستوری را در سال 1954 ساخت و سه سال بعد نمونه تجاری آن را با نام IBM608 با قیمت نجومی هشتاد هزار دلار که بسیار بزرگ هم بود، روانۀ بازار کرد.

شرکت ژاپنی کاسیو اما در همان سال اولین ماشین حساب الکترونیک در ابعاد جمع و جور ساخت و عرضه کرد.

سایزهای کوچک تر و جیبی آن در دهۀ 1970 به بازار آمد؛ به ویژه بعد از ورود اولین ریزپردازنده، اینتل 4004، که توسط شرکت اینتل برای توسعۀ شرکت ژاپنی بیزیکوم(Busicom) عرضه شده بود. پس از آن ماشین حساب ها به تولید انبوه رسیدند.

ماشین حساب های الکترونیک انواع مختلف داشتند: از مدل های ارزان قیمت و سایزهای کوچک گرفته تا مدل های بادوام با چاپگر سرخود که کمپانی «اولیوتی» اولین شرکتی بود که ماشین حساب های چاپگر را تولید کرد. این مدل در اواسط دهۀ هفتاد میلادی بسیار محبوب بودند.

با پایان دهۀ هفتاد قیمت ماشین نیز حساب کاهش یافت و به یک قیمت پایه رسید و در بیش تر مدارس نیز قابل دسترس شد تا به امروز که در مدل ها و تنوع بسیار بالا عرضه می شود.نوشت افزار انواع ماشین حساب تاریخچه ماشین حساب
نظرات کابران باهوک ریویو