خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

تاثیر شگفت انگیز رژیم مایند بر بدن

تاثیر شگفت انگیز رژیم مایند بر بدن

تاثیر شگفت انگیز رژیم مایند بر بدن

رژیم غذایی مایند (ذهن) چه رژیمی است؟

این رژیم غذایی برنامه ای نیست که در عرض یک هفته چربی شکمتان را ناپدید کند. اما در عوض ریسک ابتلا به آلزایمر را کم می کند و برای سلامت مغز و بدن بسیار موثر است.

تحقیقات نشان داده است رژیم مایند بسته به این که چقدر خوب و منظم آن را اجرا می کنید، می تواند تا 53 درصد ریسک ابتلا به آلزایمر را پایین بیاورد.

این رژیمِ خوراکی، ترکیبی از موادغذایی گیاهی و روغن زیتون اشباع شده کم چرب (رژیمی برای کاهش فشار خون) است که چربی های اشباع شده و شکر کمی دارد که با افزایش سلامت قلب و پیشگیری از سرطان همراه است. اما اعمال این رژیم برای کارکرد مغز شما معجزه آور است.

رزی شوارتز، متخصص تغذیۀ کانادایی می گوید: این الگوی خوردن برای کل سیستم بدن مفید است و برای نتیجه گیری کامل، بهتر است آن را در تمام عمرتان اجرا کنید. او همچنین می گوید: «کاهش عملکرد مغز در یک شب اتفاق نمی افتد؛ ما باید به آیندۀ خود فکر کنیم».

رژیم غذایی مایند به این ترتیب است که شما می بایست خرید خواروبار از سوپرماکت محلتان را هر هفته در فهرست برنامه تان قرار دهید.

 

اگر دوست دارید از زوال عقل خود جلوگیری کنید، این رژیم را اجرا کنید:

 

1.سبزیجات با برگ سبز: شش بار در هفته

2.سایر سبزیجات: یک بار در روز

3.آجیل: پنج بار در هفته

4.خانواده تمشک ها (توت، شاتوت، بلوبری...): حداقل دوبار در هفته

5.حبوبات: سه بار در هفته

6.غلات کامل: سه بار در روز

7.ماهی: یک بار در هفته

8.گوشت طیور: دوبار در هفته

9.روغن زیتون: برای تمام پخت و پزها

 

در این رژیم توصیه می شود مصرف گوشت قرمز را به کمتر از چهار وعده در هفته، کره یا مارگارین را به کمتر از یک قاشق غذاخوری در روز، پنیر را کمتر از یک بار در هفته، شیرینی را به کمتر از پنج بار در هفته و فست فود را به کمتر از یک بار در هفته کاهش دهید.

اگر می خواهید رژیم غذایی مایند را شروع کنید، به بخش بعدی توصیه های رزی شوارتز توجه کنید که رژیم روزانه برای صبحانه، ناهار و شام رژیمی را برای بهبود فرآیند مغز ارائه داده است.

 

رژیم مایند؛ پلان صبحانه

صبح خود را با خوراکی هایی که شامل غلات کامل مثل جو، آجیل و خانواده تمشک ها هستند، آغاز کنید. شوارتز تاکید می کند بلوبری یا زغال اخته برای افزایش سلامت اعصاب بسیار مفیدند زیرا سرشار از آنتی اکسیدان هستند. در واقع همه نوع آنتی اکسیدانی در بری ها و تمشک ها و دیگر مواد غذایی گیاهی وجود دارد، بدن را در برابر رادیکال های آزاد حفاظت می کنند. این متخصص می گوید دلیل بیماری آلزایمر و زوال عقل آسیب رادیکال های آزاد است.

آجیل و دانه های مغذی ترکیبی از چربی های اشباع نشده و فیبر هستند و برای سلامت مغز بسیار مفیدند. مصرف هر نوع حبوباتی با کنترل فشار خون و قند خون مرتبط است و همین طور برای عملکرد مغز مناسب است.

 

رژیم مایند؛ پلان ناهار

برای ناهار پاستا(ماکارونی) با سبزیجات و ماهی گریل شده میل کنید. این پیشنهاد شوارتز است. می توانید برای سس پاستا از سبزیجات تازه مثل اسفناج استفاده کنید. سبزیجات و ادویه جات نه تنها حاوی آنتی اکسیدان بالایی هستند، بلکه باعث می شوند غذا خوش طعم شود و در نهایت منجر به این می شود که راحت تر رژیم غذایی تان را اجرا کنید. ماهی سالمون نیز مقادیر بالایی امگا3 دارد که باعث بهبود ارتقای مغز مثل: بهبود حافظه می شود. برای جذب امگا3 بیش تر یک مشت گردو برای عصرانه گزینۀ خوبی است. شوارتز می گوید: خوردن میان وعده بین وعده های غذایی، میزان قند خون را تثبیت می کند.

 

رژیم مایند؛ پلان شام

برای شام می توانید کینوا(دانۀ خوراکی ماند برنج و موجود در هایپرمارکت ها) را با سبزیجات برگ دار و حبوبات در روغن زیتون بخیسانید و میل کنید. طبق گفتۀ شوارتز این ترکیب سرشار از ویتامین، آنتی اکسیدان و مواد معدنی ای است که برای مغز مفیدند. او توضیح می دهد: این مواد، چربی اشباع نشده و پلی فنول(حاوی آنتی اکسیدان زیاد) دارند که به کاهش کلسترول کمک می کند. به علاوه ضدالتهاب اند و تحقیقات نشان می دهد در پیشگیری از زوال عقل نقش مهمی دارند.

 

منبع: readersdigest

 رژیم غذایی سالم رژیم های لاغری رژیم مایند
نظرات کابران باهوک ریویو