خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

تمام آنچه هرگز به تو نگفتم

تمام آنچه هرگز به تو نگفتم

تمام آنچه هرگز به تو نگفتم

 کتاب «تمام آن چه هرگز به تو نگفتم»، نخستین رمان سلست ان جی است که آمازون در سال 2014 آن را به عنوان بهترین رمان سال برگزید و در راس صد کتاب برتر گودریدز قرار گرفت.

«لیدیا مرده؛ اما هنوز کسی نمی داند!»

کتاب با این جمله آغاز می شود. دختری باهوش و آرام و مودب که در خانواده ای آمریکایی چینی متولد شده و درست یک هفته پس از تولد شانزده سالگی اش در سوم ماه می 1977 به طرز مشکوکی می میرد. هیچ کس از علت مرگ او اطلاعی ندارد و داستان در صفحات آغازین این کتاب با بهت و حیرت شروع می شود. کتاب درباره باری است که فرزندان از والدین به دوش می کشند و زندگی و آیندۀ آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد و مرگ یکی از اعضای خانواده تغییری عمیق در دیگر اعضا ایجاد می کند.

صبحی که ماریلین طبق معمول لیدیا را برای صبحانه صدا می زند و وقتی با تخت خالی او روبرو می شود، تکان می خورد. رابطه شان را مرور می کند و دختر همیشه غمگینش را. اکنون به یاد می آورد آن طور که باید و شاید برای او وقت نگذاشته و درکش نکرده است و تمام مدت غرق در مشغلۀ تحصیلی خودش بوده است. حالا که جای خالی او را می بیند، حس می کند به وجود دخترش نیازمند است. نگران است و می خواهد جبران کند؛ دیگر اما دیر شده است.

لیدیا دختری است که سال ها به خاطر خانوادۀ خود فداکاری کرده؛ پدری که نتوانسته به رغم مهاجرت خود را با فرهنگ آمریکایی تطبیق دهد، خانواده را تحت تاثیر قرار داده و آن ها منزوی شده اند. خانواده ای که نه رفت و آمدهای خانوادگی و دوستانه دارند و نه به گردش می روند. داستان مرموزتر می شود هنگامی که پلیس از این خانواده بازجویی می کند و آن ها نمی توانند صادقانه حتی به سوالی در مورد شناخت صمیمی ترین دوست لیدیا پاسخ دهند و همین شک پلیس را برمی انگیزد. در حقیقت لیدیا هیچ دوست صمیمی ای ندارد!

پدر لیدیا یک مهاجر چینی است که به دلیل رفتارهای نژادپرستانه ای که با او داشته اند، عقدۀ رسیدن به یک موقعیت اجتماعی مناسب را داشته است. او سرانجام با تلاش، استاد دانشگاه هاروارد می شود و در یکی از کلاس ها با یک دختر آمریکایی(ماریلین) که مادر لیدیاست، آشنا و در نهایت ازدواج می کند. مارلین مادر لیدیا با مادر خودش از نظر فکری میانۀ خوبی ندارد و نمی خواهد مثل او یک زن خانه دار شود. ماریلین پس از مرگ مادرش، به خانۀ پدری اش بازمی گردد و درمی یابد او هم مانند مادرش یک زن خانه دار است. به خانۀ خودش می آید و با رها کردن خانه و تنها گذاشتن فرزندانش به ادامه تحصیل می پردازد. دور شدن او از خانواده ضربۀ بزرگی به لیدیا می زند.

این داستان با محوریت قرار دادن زندگی این دختر، زندگی او را کندوکاو می کند و رفتارهای والدینش با او را تحت الشعاع قرار می دهد. پدری که خود منزوی است، اما دلش می خواهد دختری اجتماعی و شاد داشته باشد و مادری که آرزو دارد دخترش درس بخواند و پزشک شود و ثابت کند زن ها فقط خانه دار نیستند و لیدیا دختری است که تمام فشارها روی اوست و قربانی داستان است و بر خلاف چیزی که والدینش انتظار دارند، او در مدرس دختری گوشه گیر و منزوی است.          

داستانی که شاید گوشزدی باشد برای زوج های جوانی که آمادگی مسئولیت پذیری ندارند و در نهایتِ خودخواهی با تولد فرزند، آیندۀ او را تباه می کنند. آن هم دوران حساس کودکی که شخصیت فرد در این دوره شکل می گیرد. 

«تمام آنچه هرگز به تو نگفتم» داستانی احساسی و البته آموزنده دارد که سلست ان جی در آن، تجربۀ خانواده ای را نقل می کند و شما با خواندن آن علاوه بر همزادپنداری با تک تک اعضای این خانواده و فراز و فرود احساستان، تجربه ای مفید به دست می آورید.

 

بخش هایی از کتاب

«لیدیا آرام آرام کلمات را خواند:
کدام مادر است که دوست نداشته باشد همراه دختر کوچکش آشپزی کند؟
و زیر آن:
و کدام دختر کوچولوست که دوست نداشته باشد همراه مادرش آشپزی کند؟
سرتاسر صفحه پربود از تپه های کوچک متورم، انگار کتاب زیر باران بوده باشد و لیدیا مثل اینکه بخواهد خط بریل بخواند با نوک انگشتانش آن ها را لمس کرد، لیدیا نمی دانست آن ها چی هستند تا اینکه قطره اشکی روی کاغذ افتاد. وقتی آن را پاک کرد، جایش را تپه کوچکی گرفت. بعد یک تپه دیگر، بعد یکی دیگر. حتما مادرش هم روی این صفحه گریه کرده است».

 

« ماریلین بینی اش را توی موهای لیدیا فرو کردو این قول را به خودش داد. اینکه هرگز به او نگوید قوز نکن، شوهر پیدا کن، خانه داری کن. اینکه هیچ وقت به او پیشنهاد کارها، زندگی و یا دنیایی که خودش در نظر ندارد، را ندهد. هرگز نگذارد با شنیدن کلمه پزشک، یک مرد در ذهنش مجسم شود. اینکه باقی عمرش لیدیا را تشویق کند کاری بیش از آنچه مادرش انجام داده، انجام دهد».

 

 کتاب کتاب های پرفروش تمام آنچه هرگز به تو نگفتم خرید کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو