خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

ترکیب بی همتایی از رنگ و شیشه

ترکیب بی همتایی از رنگ و شیشه

ترکیب  بی همتایی از رنگ و  شیشه

رنگ ویترای جلوۀ جدیدی از هنر نقاشی شیشه است. هنر نقاشی شیشه در ایران از دوران طلایی هنر در صفویه و از اروپا شکل گرفت. این هنر که نقاشی در پشت شیشه هم نام دارد روزگاری از پر فروغ ترین هنرهای تزئینی  کشورمان به شمار می آمد

. دیدن تصاویری از آمیزه رنگها در کنار هم، بر روی شیشه هایی با ترکیب های هندسی، تابلویی چشمگیر و خیره کننده را در مقابل دیدگان ترسیم می کرد.

هنررنگ شیشه از اواخر قرن سوم میلادی در اروپا شکل گرفت، و نشان از قدمت هنری دارد که در طی سالیان متمادی  در شکل ها ی متفاوت جلوه کرد. این هنر در ایران و در طرح های مختلف گل و مرغ ، خط نقاشی پرتره و آیات وطرح های معنادار اسلیمی و  شبیه کشی  انجام می شد. رنگ آمیزی پنجره های ارسی هم، بازی خیره کننده ای از رنگ و نور را در معماری ایرانی به رخ می کشید که هم اکنون تقریبا منسوخ شده است.

این هنر، برای تمام ظرافت ها و جلوه ای که در ترکیب و آمیخته شدن رنگ و شیشه با هم دارد، اکنون هم به صورت نقاشی ویترای در بین هنر دوستان از اقبال زیادی بر خوردار است.

نقاشی پشت شیشه یا ویترای

این دو هنر تفاوتهای بسیاری با هم دارند و این موضوع  تنها به نقاشی درقسمت زیر و روی شیشه مربوط نمی شود. نوع کار نیز در این دو هنر  بسیار متفاوت است؛ یکی از این موارد ، ظرافت کار درهنرمندان چیره دست هنر نقاشی  در پشت شیشه  است. در این هنر ابتدا کار از جزئیات که سخت ترین مرحله از کار است  شروع می شود. برای مثال اگر قرار به کشیدن زیورآلات  مانند گردنبند و دستبند باشد ابتدا آن مورد با تمام ظرافت هایش نقاشی می شود و بعد از آن رنگ آمیزی پوست انجام می شود. اما در ویترای طرح مورد نظرتان روی شیشه کشیده می شود.  با دورگیری که به وسیله لاینر انجام می شود دیواره طرح ها تفکیک، و سپس با رنگ ویترای رنگ آمیزی صورت می گیرد. درست، بر عکس مورد قبلی از کل شروع می شود و به جزئیات می پردازد.

نقاشی ویترای

درهنر نقاشی ویترای، شما می توانید  با تکنیک های آسان بر روی شیشه مسطح و بعد از کمی حرفه ای شدن بر روی ظروف ساده کریستالی، به راحتی تغییرات زیبایی را در دکوراسیون منزلتان ارائه دهید.

برای این کار شما به شیشه ای مسطح ، طرح مورد نظرتان همراه با رنگ های ویترای که به راحتی در نوشت افزارها قابل تهیه است ، احتیاج دارید. قبل از هر چیز به این نکته، توجه کنید که رنگ ویترای را برای چه کاری می خواهید؟ اگر انتخاب شما  برای ظروف و مواردی احتیاج به شستشو است، حتما از رنگ های شفافی  که در تینر محلول هستند، استفاده کنید.

چرا که این نوع از رنگ ویترای بعد از خشک شدن با شستشو از بین نمی روند. خرید شما از نوشت افزار به غیر از رنگ، خمیر دور گیر، قلمو(گرد) ،پالت و تینر است. در نقاشی رنگ ویترای خمیر های دور گیر بسیار ضروری هستند. با وجود خمیر های دورگیر و یا لاینر شما مرزهای بین طرحهایتان را جدا می کنید و از این طریق از آغشته شدن رنگ های ویترای در یکدیگر که رقیق هستند، جلوگیری می کنید.

ابتدا بهتر است، طرح مورد نظرتان را زیر شیشه و یا با چسب بر روی شیشه ثابت کنید و مراحل کار تا انتها در فضایی که هوای آرام و بدون گرد و غبار و وزش باد است، انجام شود.

رنگ های ویترای با شفافیت و تنوع در رنگ، و مقاومتی که در برابر نور خورشید دارند و ویژگی حل شدن در حلال ها این توانایی و انگیزه را به هر فردی  می دهند که برای یکبار هم که شده تجربه ای از آن را داشته باشند.

روش استنسیل هم روش جالبی برای ایجاد طرح های متفاوت است.  در این روش با اسفنج آغشته به رنگ می توانید قسمت های خالی را به راحتی رنگ کنید.

در آخر مطلب بهتر است این نکته را یاد آور شوم که بعد از خرید رنگها،  آنها را از دسترس کودکان دور نگه دارید و در فضایی با  نور مستقیم خورشیدو گرما ، نگهداری نکنید تا لحظات شیرینی از کار با ویترای را تجربه کنید.نوشت افزار لوازم تحریر رنگ ویترای نقاشی روی شیشهمطالب مرتبط

نمایشی هنرمندانه از رنگهای لرزان
حراج بزرگِ روز کتاب
از ترکیب رنگ و پارچه

نظرات کابران باهوک ریویو