خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

10 قانون برای رفتار با افراد عصبانی

10 قانون برای رفتار با افراد عصبانی

10 قانون برای رفتار با افراد عصبانی

نشان دادن عصبانیت در جامعۀ مدرن امروز یک تابو است. ما نمی دانیم چطور می شود احساسات منفی را سریع بروز داد، زیرا دربارۀ آن بحث نمی کنیم و حتی آن احساسات را ابراز نمی کنیم. به همین دلیل است که بسیاری از مردم در کوهی از استرس زندگی می کنند و خود را با عصبانیت های حل نشده شان از بین می برند.

روانشناسان به طور فعال روی این مسئله کار می کنند و حتی «مرکز تحقیقات عصبانیت» در نیویورک دایر است. در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا بهترین واکنش را در برابر افرادی که از دستتان عصبانی هستند، نشان دهید. در اینجا عاقلانه ترین و موثرترین راه برای واکنش در برابر افرادی که با شما عصبانی هستند، نشان داده شده است.

 

1.در طول بحث مهربان و باملاحظه باشید

هنگامی که یک نفر عصبانی است، گناه او نیست؛ حالت احساسی او مقصر است. سعی کنید با این فرد مهربان باشید و آگاهانه کمکش کنید. به او یاری کنید تا مشکلش را حل کند و احساسات منفی اش را کنترل کند.

مهم تر از همه، به او نگویید: می خواهم کمکت کنم. گفتن این حرف بیش تر شبیه یک نمایش مغرورانه است تا یک دلسوزی خالصانه! بهتر است سکوت کنید و از خودپسندی دست بردارید و روی درک مشکل مشترکتان تمرکز کنید.

 

2.احساساتتان را کنترل کنید

آیا هنگام تجربۀ اتفاق های بد شکست ناپذیر هستید؛ اما هنگام عصبانیت آسیب پذیر می شوید؟ در این حالت بهترین کار این نیست که شما هم مانند آن فرد عصبانی، مقابله به مثل کنید تا خود را خالی کنید. در عوض می توانید بدون اینکه اعصابتان خرد شود، از مشاجره بیرون بیایید.

 

3.مشکل را درک کنید

اغلب افراد عاطفی نمی توانند علت خشم خود را تشخیص بدهند. آن ها حرف های زیادی می زنند، گیج می شوند و در نهایت رشتۀ افکارشان را گم می کنند. به منظور حل این مشکل، مهم است که هرچیزی را به روش عقلانی و مناسب اصلاح کنیم. بهترین استراتژی پرسیدن سوال های خاص و بازگو کردن شفاف جواب هایی است که طرف مقابل به شما می دهد. تنها قسمت های مهم را تکرار کنید.

 

4.بهانه نیاورید

دلایلی که چرا فردی با شما عصبانی است، احتمالا برای خودش مهم نیست. هنگامی که آن ها عصبانی هستند، مهم نیست شما در دفاع از خود چه می گویید. هر جوابی هم که بدهید، تا وقتی آرام نشوند، شما را درک نخواهند کرد. مهم ترین هدف شما در این بحث باید آرام کردن آن ها باشد.

 

5.هدف قرار دادن حل مشکل مشترک

همیشه هنگامی که فردی با شما عصبانی است، مشکل هم به شما و هم به او مربوط است. هدف اصلی شما باید حل این مشکل مشترک باشد. سعی کنید در صورت امکان علت کشمکش را شفاف و بی طرف بیان کنید. بدین ترتیب قادر خواهید بود مسئله اصلی را مجزا کنید و به هم صحبتتان در درک بهتر یکدیگر کمک کنید. تک تک موارد را روشن کنید. چه اتفاقی افتاد؟ چه چیز این اتفاق بد بوده است؟ وقتی این اتفاق افتاد دقیقا چه کار کردید؟ چرا با یکدیگر توافق نداشته اید؟

 

6.از اشتباه کردن نترسید

فکر نکنید چون کوتاه نیامده اید، حتما حق با شماست. ممکن است در پایان یک مکالمه متوجه شوید که اشتباه کرده اید. این نتیجه گیری بدی نیست. آمادۀ این باشید که ممکن است غرورتان خدشه دار شود یا مجبور شوید عذرخواهی کنید و اشتباهتان را درست کنید؛ حتی اگر شما در ابتدای بحث از خودتان مطمئن بوده اید. برای هر نتیجه ای آماده باشید. در این صورت می توانید با آرامش و چشم باز به مسئله نگاه کنید.

 

7.تظاهر به بی تفاوتی نکنید

سعی نکنید وانمود کنید که موضوع برایتان مهم نیست. این نکته ای است که شما باید واقعا آن را مدیریت کنید و موقعیت خود را به آرامی کنترل کنید. اما اگر شما قصد دارید به کسی حمله کنید، داستان به طور کلی فرق خواهد کرد.

تلاش برای بی تفاوت نشان دادن، تنها مخاطبتان را برانگیخته تر می کند، چون این کار شما از نظر او غیرعادی به نظر می رسد.

 

8.صاف بایستید و برای بهبود وضعیت سوال کنید

پرسیدن «چه کاری از دست من ساخته است؟»، نزاع را آرام می کند.

این جمله می تواند نشان دهندۀ اعتماد و خلوص باشد و نشان دهند نسبت به حل مشکل راغب هستید. این رفتار کمک می کند به سرعت مشکل را بفهمید و به طور عقلانی و مفیدی آن را حل کنید.

 

9.خود را بالاتر از او ندانید

خشم مخرب ترین و خسته کننده ترین احساس است. وقتی مخطاب شما عصبانی است، به این معنی نیست که او آدم بدی است یا تقصیرکارتر است. بلکه بدین معناست که در مقایسه با شما احساس بیش تری بروز می دهد. بنابراین اولین چیزی که باید انجام دهید، کمک به اوست تا بر احساسش غلبه کند. سعی کنید خود را بالاتر از او ندانید؛ چون این مخرب ترین رفتار است.

 

10.اگر مخاطبتان آمادۀ صحبت نیست، او را مجبور نکنید

اگر مخاطبتان عصبانی است و نمی تواند شما را درک کند، منتظر بمانید تا عصبانیتش کم شود. اگر شما آماده نیستید تا اشتباهتان را بپذیرید و در شرایط برابر باهم صحبت کنید، کمی از هم فاصله بگیرید. خود را وارد یک مکالمۀ بیهوده نکنید.

اما قبل از آنکه ایدۀ بدی به ذهن هردویتان برسد، مشکل را حل کنید.

 

منبع: brightside



رفتار با افراد عصبانی کنترل خشم



مطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019





نظرات کابران باهوک ریویو