خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

کهنه کار، اما همچنان پایدار

کهنه کار، اما همچنان پایدار

کهنه کار، اما همچنان پایدار

تراموا، نوستالژی حمل و نقل عمومی محسوب می شود. نزدیک به دویست سال از ساختِ اولین اتاقک های چوبی که با اسب حمل می شدند، گذشت. اما با  گذشت زمان و پیشرفت صنعت، این اسب ها و حیوانات بودند که از حمل این واگن ها در امان ماندند و جایگزین آنها نیروی بخار و بعد آن برق شد حرکت این وسیله نقلیه، اکنون که به وسیله برق و چرخ های آهنی بر روی ریل وصل شده، یکی از مناسب ترین گزینه ها برای کاهش هزینه ها وحفظ محیط زیست محسوب می شود.

اوج شکوفایی تراموا ها صد سال پس از اولین حرکت آنها با حیوانات باری بود.  جالب است بدانید که تراموا در آسیا با تاخیر یک قرن راه اندازی شدند و در ایران هم، تبریز اولین شهری بود که از این وسیله برای تردد شهروندان خود در سال 1280 استفاده کرد. خط واگن اسبی تبریز، برای انتقال مردم به ایستگاه راه آهن که بیرون از شهر قرار داد احداث شد.

 اما حرکت تراموا ها بعد از حیوانات، تنها به وسیله برق و اسب بخار نبود؛ بلکه بعضی از آنها با بنزین و گاز نیز حرکت می کردند.

مزایای استفاده از تراموا

توسعه ریل تراموا با وجود داشتن متروهای شهری و بین شهری و هزینه های سنگینش، مورد توجه و اولویت برنامه مسئولین حمل و نقل شهری شده است.

چرا که حمل و نقل عمومی مناسب در پیرامون شهرهای بزرگ یکی از دلایل خوب برای کم شدن جمعیت در کلان شهرها است ضمن اینکه پیچیدگی های کمتری نسبت به دیگر وسایل نقلیه نیز دارد.

-یکی از ویژگی های تراموا این است که با کم و زیاد کردن واگن و صندلی ها در شرایط مختلف مساحتی، ظرفیت مسافران را می توان تغییر داد.

-تراموا، به علت طول عمر بیشترش نسبت به دیگر وسایل نقلیه و نداشتن هزینه های چون پله برقی و عبورش از مناطق تاریخی و مناظر طبیعی بسیار مقرون به صرفه و محبوب است.

-اکنون تراموا ها در شهرهای بزرگ و تاریخی به عنوان یکی از جاذبه های اصلی گردشگری محسوب می شوند . محل تردد آنها در بین ساختمان های قدیمی و تاریخی و مناظر زیبای طبیعت، سواری با تراموا را برای گردشگران خاطره انگیز می کند.

از شهرهای بزرگی که در این زمینه فعالیت دارند می توان از استکهلم، استانبول، بودا پست، ملبورن، آمستردام و وین نام برد.

 استقبال عمومی و علاقه مندی به این وسیله نقلیه ریلی و ویژگی ها و شرایط مناسب حمل و نقل شهروندان با قطارهای شهری، تا کنون اشتیاق و تمایل بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی مانند آلمان ،اسکاتلند، چین و ژاپن را برای به خدمت گرفتن ترامواها با سیستم های مدرن نشان  داده ، تا برای ایجاد خط و ایستگاههای جدید اقدامات موثری را انجام دهند.

در دنیای امروز و در شرایطی که اولویت، برای فاصله گرفتن از سوخت ها با  آلایندگی های زیاد، وجود دارد. استفاده و تامین از انرژی خورشیدی، گزینه بسیار مناسبی برای به حرکت در آوردن قطارهای شهری در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان شده است .

این چشم اندازموجب شده تا مسئولین حمل و نقل در کشورمان هر چند دیر، برای کاهش ترافیک، گسترش حمل و نقل عمومی، کاهش میزان آلایندگی و اهداف توریستی، احداث و راه‌اندازی خط تراموا را از اولویت های برنامه های مدیریت شهری خود داشته باشند.محیط زیست حفظ محیط زیست تراموا حمل و نقل عمومیمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو