خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

چه بخوریم تا کمتر گرسنه بمانیم؟

چه بخوریم تا کمتر گرسنه بمانیم؟

چه بخوریم تا کمتر گرسنه بمانیم؟

رعایت رژیم غذایی مناسب در طول ماه رمضان و دو وعدۀ سحر و افطار که روزه داران بیشتر در این وعده ها مواد غذاییشان را دریافت می کنند از اهمیت ویژه ای برای سلامت جسمانی روزه دار برخوردار است. اهمیت تغذیه مناسب در ماه رمضان برای کسانی که از لاغری یا چاقی رنج می برند بیشتر از گذشته نمایان می شود؛ هرگروه از این افراد با دانستن اصول و قواعد صحیح مصرف مواد غذایی می توانند با سلامتی کامل این ماه پر ارزش و عرفانی را پشت سر بگذارند و استفاده لازم را از این ماه در کنار کارهای روزمره خود ببرند.

همانطور که کارشناسان تغذیه می گویند؛ بهتر است در این ماه وعده غذایی سحر و یا افطار، با رعایت نکات تغذیه ای حذف و یا پرخوری نشود. در این ماه روزه داران برای وعده های غذایی که می توانند استفاده کنند به خوردن بیشترنسبت به دیگر روزهای سال احتیاج ندارند. یکی ازجنبه های فوائد فلسفه روزه داری در سلامت معده و پاکسازی آن از انواع غذاها که موجب بروز بعضی از بیماریها در طول سال در بدن می شود است.

اما نوع تقسیم بندی مواد غذایی مورد احتیاج بدنمان باید به گونه ای باشد که ما را در طول روز دچار تشنگی مفرط و یا کاهش قند خون شدید و دیگر عوارض و مشکلات نکند. در ادامه مطلب با ما، رژیم غذایی ساده و مناسبی  را در این ماه دنبال کنید:

سحر

در این وعده خوردن مواد غذایی که رفع تشنگی می کنند مانند سبزیجات و سالادها در کنار غذایی که مواد قندی شما را در طول روز تثبیت می کند مناسب است. بنابراین کارشناسان تغذیه توصیه می کنندکه بهتر است کمتر از موادی پروتئینی و گوشتیو غذاهای چرب استفاده کنید و به جای آن از موادی مانند برنج به مقدار کم همراه خورش های کم چرب و نان به ویژه سنگگ به عنوان یک ناهار کامل برای جلوگیری از گرسنگی استفاده شود. در این بین خوردن سالادها به ویژه کاهو و سبزیجات تازه را فراموش نکنید. آب موجود این سبزیجات در طول روز احساس تشنگی را در شما کمتر می کند. برای رفع تشنگی در هنگام سحر می توانید بعد از خوردن سحری چای کمرنگ و یا شربت کم شیرین میل کنید. نکته قابل توجه ای که باید رعایت شود خوابیدن بعد از سحری است که موجب ترش شدن معده و تلخی دهان می شود.

افطار

خوردن چای با خرما اولین تصویر بیشتر ما از شروع افطار در ماه رمضان است.

خوردن چای کم رنگ و یا شیر ولرم برای باز کردن روزه بعد از ساعتها خالی ماندن معده توصیه می شود. مصرف کمی نان و پنیر و گردو به همراه سوپ های رقیق  و ولرم و یا شله زرد و فرنی بهترین گزینه برای رفع گرسنگی است. خوردن شام به صورت مفصل را به هنگام افطار فراموش کنید. در واقع بهتر است  فطار را به صورت یک شام سبک میل کنید.

زمان بین وعده های افطار و سحر وقت مناسبی  برای خوردن مایعات و انواع میوه ها است. در این مدت آب از دست رفته بدنتان را با خوردن مایعات به میزان کافی و شربت های مقوی تأمین کنید. شربت عسل، به همراه کمی لیمو ترش برای کسانی که مزاج گرم دارند یکی از نوشیدنی های سالم و مقوی برای این ماه است.

امید است که در این ماه به هدف اصلی و مهم روزه که همان ساختن و اصلاح نفس است، به شایستگی در کنار رعایت تغذیه مناسب برسیم.



ماه رمضان تغذیه سالم افطار و سحر








نظرات کابران باهوک ریویو