خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

پر پیچ و خم به سوی طبیعت سبز

پر پیچ و خم به سوی طبیعت سبز

پر پیچ و خم به سوی طبیعت سبز

                                                                                    

هشتاد و سه سال پیش در چنین روزی کلنگ احداث جاده ای که تهران و کرج را به شمال کشور وصل می کرد، زده شد و جاده ای زیبا با نام رسمی جادۀ 59 در سال 1312 و در زمان پهلوی اول به بهره برداری رسید. جاده ای که با ابزارهای ابتدایی همچون بیل و کلنگ و در مدت کوتاهی ساخته شد. جادۀ چالوس با گذشت این همه سال، پاسخگوی میلیون ها خودرو در سال است.

جاده ای که بسیاری آن را یکی از زیباترین جاده های جهان می نامند.

تا اواخر دورۀ قاجار جاده ای میان دو شهر کرج و چالوس وجود نداشت و تنها مسیرهای خاکی و مالرو مسیر دسترسی به روستاهای این منطقه بود. سرانجام در دورۀ پهلوی اول کلنگ احداث آن زده شد و با استفاده از کارگران ایرانی و مردم بومی منطقه ساخته شد تا یکی از زیباترین و محبوب ترین جاده های بین شهری شود. جاده ای که بسیاری از آن خاطره های خوش دارند و بخشی از حافظۀ مردم ایران است.

دو سال پس از احداث جادۀ چالوس، کار حفاری تونل کندوان آغاز و طولانی ترین تونل این جاده، در اردیبهشت سال 1317 افتتاح شد. تا پیش از احداث این تونل، جادۀ میان کرج تا چالوس پنج ماه از سال غیر قابل تردد بود. با احداث این تونلِ دو کیلومتری، سیزده کیلومتر از طول جاده چالوس کم شد؛ که تا پیش از آن برای طی مسیر باید کوه دور زده می شد. گفته می شود با وجود امکانات کمِ آن دوره کارگران را با دادن یک سکۀ پنج ریالی که در آن دوره بسیار با ارزش بود، تشویق می کردند. نام تونل به خاطر زحمات اهالی روستای کندوان که در همان حوالی بود وسهیم شدن در حفاری و تامین مایحتاج کارگران، تونل کندوان نام گرفت.

پس از گشایش جاده چالوس به طول صد و شصت و سه کیلومتر، به تدریج تردد مردم از این جاده برای رسیدن به شمال کشور و بالعکس افزایش یافت و باعث به وجود آمدن رونق اقتصادی و باز شدن هتل، رستوران و فروشگاه های بین راهی و همچنین در شمال کشور شد که این اتفاق در وضع معیشتی مردمان محلی نقش بسزایی داشت و به زیبایی های جاده نیز افزود.

طرح ساخت سد بر روی رودخانۀ کرج در اواخر دهۀ سی خورشیدی همزمان با افزایش جمعیت و شکل گیری کارخانجات صنعتی مطرح شد؛ چون میزان تولید برق کشور پاسخگوی نیاز مردم نبود. از این رو در سال 1336 عملیات احداث سد امیرکبیر آغاز شد و در سوم آبان 1340 به بهره برداری رسید.

سدی که در مقیاس جهانی یکی از سدهای بزرگ به شمار می رود. علاوه بر تامین برق، حاشیۀ آن محلی تفریحی شد برای مردمان کرج و تهران و مسافرانی که از این جاده عبور می کردند. فعالیت های ورزشی مانند ماهیگیری، قایق رانی، اسکی روی آب و پرواز با کایت نیز در این سد صورت می گرفت.

سالانه سیزده میلیون تَن از کنار این جادۀ زیبا عبور می کنند. جاده ای که تداعی گر خاطرات خوب برای خیلی از ما و پدران و مادران ماست. جاده ای که ما را مهمان زیبایی طبیعت می کند و به جایی می برد که بسیار متفاوت با آنی است که ساعاتی قبل در آن حضور داشتیم.

دریا و جنگل های هیرکانی و خاطره های خوش دسته جمعی. جاده ای که می تواند ما را مهمان کباب کنار رودخانه و ماست و دوغ محلی و آش های معروف کندوانش کند. می روید و سرانجام می رسید به دریا و جنگل و هوای تازه و شروع سفری پر خاطره.

 جاده چالوس تونل کندوان سد امیرکبیرمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو