خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

طعم مرگبار قارچ

طعم مرگبار قارچ

 طعم مرگبار قارچ

امروز بیست دوم ماه می برابر با یکم خرداد درتقویم جهانی با نام روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است. شعار 196 کشور از اعضای متعهد این کنوانسیون در سال 2018 «گرامیداشت ۲۵ سال اقدام برای حفظ تنوع زیستی» اعلام شد.

نامگذاری این روز و اصلاع رسانی به مردم جهت آگاه سازی آنها برای حفظ هر چه بیشتر این گنجینه ارزشمند است.

همان طور که می دانید کشورما نیز به دلیل شرایط اقلیمی ویژه، از تنوع زیستی گونه های متفاوتی برخوردار است. انواع و اقسام گیاهان زیادی در نقاط مختلف کشورمان رشد و تکثیر می شوند. در این مورد مردم با آگاهی های لازم و احتیاط در برخورد و مواجه شدن با گونه های مختلف که گاه سمی نیز هستند، هم می توانند به حفظ تنوع زیستی کمک کنند و هم از بروز بسیاری مشکلات جلوگیری کنند.  

این روزها در کنار اخبار و دغدغه های سیاسی و اقتصادی تا فیلترینگ، شنیدن خبرهای قربانیان قارچ های سمی که بیش از هزار تن را مسموم و 15 نفر را به کام مرگ کشاند، نگرانی ها را در این مورد بالا برد و ذهن مردم را برای مصرف کردن  این ماده خوراکی به خود مشغول کرد.

قارچ از محبوب ترین نوع خوراکی ها محسوب می شود، و در چند وقت اخیر همراه با بارش باران، و تنوع در رویش گونه های مختلفش، بلای جان بسیاری از هموطنان مان شد. قارچ های سمی که، با نوع خوراکی شان تفاوتی ندارند و حتی با جوشاندن و آزمایش های تجربی سنتی هم پی بردن به سمی بودن آنها غیر ممکن است.

در این میان بسیاری از خبر گذاری ها و رسانه ها هشدارهای لازم را به مردم درباره نخریدن قارچ های فله ای و رشد کرده در مراتع وجنگل ها و نچیدن قارچ هایی که در طبیعت رشد می کنند، داد. هشدارهایی که جدی گرفتن آن بسیار مهم است چرا که ثابت شده حتی گیاه شناسان هم بدون استفاده از دستگاه های میکروسکوبی قادر به تشخیص گونه خوراکی و غیر خوراکی آن نیستند. این شرایط ، ترس و واهمه مردم را برای مصرف قارچها بسیار زیاد کرده است. استانهایی که در معرض خطر رشد این گونه از قارچ هستند؛ استان های آذربایجان شرقی و غربی ، کردستان، چهار محال بختیاری، کرمانشاه، لرستان، ایلام ، فارس و کهگیلویه و بویر احمد هستند و بیشترین صدمات را در استان کرمانشاه داشتیم.

نداشتن اطلاعات کافی از این موارد، متاسفانه باعث شد تا تعدادی از هموطنانمان را به کام مرگ و تعدادی دیگر را در بیمارستانها، در صف انتظار پیوند کبد بگذارد. خوردن حتی مقدار کمی از این قارچها کبد و کلیه و حتی مغز را دچار اختلال می کند و تنها پس از 6 تا 24 ساعت از خوردن آن انسان را دچار علائم اولیه چون خواب آلودگی ، تشنج و علائم حاد گوارشی می کند. اما متاسفانه عوارض جبران ناپذیری از بیماریهای کلیوی و کبدی و مغزی در روزها و یا هفته های بعد نشان داده می شوند.  

علت اصلی این مرگ و میر به گزارشِ خبر گذاری ایسنا نوعی از قارچ با نام «آمانیتا ویروسیا»،که به فرشته نابودگر هم معروف است، گزارش شده است. این نوع قارچ از مرگ بارترین نوع قارچ های سمی است که معمولا در جنگل های دارای درخت راش رشد می کند، و به‌دلیل داشتن سم آماتکسین کشنده است. قارچ آمانیتا در فصل های تابستان و پاییز هم در زمین هایی که پوشیده از خزه هستند، تکثیر می شود.

براساس آمار وزارت جهادکشاورزی سالانه بیش از 100هزار تن قارچ در کشور کشت می شود که به غیر از بازار داخلی به کشورهای همسایه نیزصادر می شود. با وجود قارچ های خوراکی پرورشی که به صورت صنعتی و یا نیمه صنعتی تولید می شوند و برند های معتبر تجاری،هیچ گونه نگرانی بابت استفاده از این ماده غذایی و خوراکی خوشمزه وجود ندارد.

نحوه نگهداری از قارچ

از نگهداری قارچ ها در درون کیسه های پلاستیکی خود داری کنید. شما می توانید به راحتی با نگهداری قارچ ها در پاکت های کاغذی، تا چند روز آنها را سالم نگه دارید.  بنابراین با خرید قارچ ها  در بسته بندی های بهداشتی و روش پخت درست که همان پخت قارچ با آبی که درون خود دارد از خوردن این ماده ارزشمند لذت ببرید.قارچ سمی قارچ های وحشی روز جهانی تنوع زیستی
نظرات کابران باهوک ریویو