خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

هر وقت کارم داشتی تلفن کن

هر وقت کارم داشتی تلفن کن

هر وقت کارم داشتی تلفن کن

 ریموند کارور:« اندکی شرحِ‌حال‌نویسی و مقدار زیادی تخیل و ابتکار بهترین چیز برای نوشتن است.»

یکی از تاثیر گذارترین نویسندگان قرن بیستم ریموند کارور شاعر و نویسنده مشهور آمریکایی است که به مناسبت  زاد روزش به بررسی  سبک نوشتاری و معرفی یکی از آثار او می پردازیم .

کارور یکی از دلایل علاقه اش به نوشتن را داستان هایی می داند که پدر برایش در کودکی می خواند و یا از جنگ هایی که پدر بزرگش در آن حضور داشت، تعریف می کرد. مادرش نیز نقش به سزایی در موفقیت هایش داشت او اولین نوشته اش  را به کمک مادرش  و به زحمت توانست ماشین نویسی کند و برای مجله بفرستد هر چند که مورد قبول واقع نشد اما باز روزنه ای بود برای وارد شدن به دنیای ادبیات.

نویسنده ای که خود از داستانهای کوتاه چخوف بیشترین تاثیر را گرفت ، اما  توانست در بین نویسندگان معاصر، موراکامی را تحت تأثیر نوشته هایش قرار دهد. جمله موراکامی درباره کارور جالب و شنیدنی است: « اولین بار که داستان های ریموند را خواندم، شوکه شدم. مثل رعد و برق بود. به خودم گفتم او نویسنده معروف من است». روایت داستان های کوتاه از زندگی های عادی نشان دهنده این طرز تفکر او است که می گوید: «هر چه کمتر، بهتر» چرا که معتقد است جملات و حرفها را باید مختصر اما مفید بیان کرد. اینجاست که او حرفهای اضافی را در داستان هایش به اندازه کافی حذف می کند و موضوع و محتوای داستان را با تبحرش به جوهره اصلی می کشاند.

او با ساده نویسی در داستان هایش موفق شد از مرزهای آمریکا عبور کند و خودش را با به عنوان یک نویسنده جهانی در داستان نویسی کوتاه به همگان معرفی کند.  داستان های کارور هم اکنون نیز برای بسیاری از اساتید، گارگاه و کلاس داستان  و قصه نویسی است. کارور در داستان های کوتاه  توجه زیادی به جزئیات در روابط و روح انسان با زمینۀ مشکلاتی چون جدایی، خیانت ودیگر مسائل را دارد. وی استادانه در نوشته هایش تلاش می کند که شخصیت ها و قهرمانان کتاب غیر عادی نباشند و  با سوژه های روزمره انسانها و  درباره آدمهای معمولی می نویسد. همین هم ذات پنداری خواننده با داستان ها ، آثارش را هر چند گاهی تلخ اما واقعی و کوتاه به خواننده معرفی می کند.

کارور در کتاب «وقتی با من کار داشتی تلفن کن»  20داستان کوتاه را روایت می کند. کتابی که توسط اسدالله امرایی در انتشارات نقش و نگار ترجمه، و به چاپ رسید.

«گفت: امشب دلم برای همه تنگ شده. برای تو هم دلم تنگ شده. خیلی وقت است که دلم برای تو تنگ شده. آنقدر دلم برایت تنگ شده که نگو، یک جورهایی گم شده‌ای، تو را از دست داده‌ام. تو دیگر مال من نیستی.»

داستان هر وقت کارم داشتی تلفن کن، مربوط به زن و شوهری با نام نانسی و دان می شود. آنها بعد از تمام شدن ماه ژوئن و تعطیلی مدارس تصمیم می گیرند که در تابستان خانه شان را اجاره دهند، تا مدتی را دوراز محل زندگیشان، تنها سپری کنند، تا بعد از مشکلاتی که برای هم به وجود آورده بودند، بتوانند مدتی را با هم تنها باشند و سعی کنند که اوضاع را به حال سابق برگردانند و به زندگیشان سر و سامانی بدهند.  بنابراین پسرشان ریچارد را به منزل مادربزرگش می فرستند و راهی سفر می شوند تا شاید بتوانند مسیر جدیدی را در زندگیشان پیدا کنند.

از دیگر کتاب های کارور که با اقبال عمومی خوبی در ایران مواجه شد می توان از «کتاب کلیسای جامع»، «وقتی از عشق حرف می زنیم»، را نام برد. خرید کتاب کتاب خوب هر وقت کارم داشتی تلفن کن ریموند کارورمطالب مرتبط

چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن
بزرگترین سخنور مشرق زمین

نظرات کابران باهوک ریویو