خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

هشتمین عجایب دنیا

هشتمین عجایب دنیا

هشتمین عجایب دنیا

 حتما تا به حال بارها تصویر پل بروکلین را دیده اید. قدیمی ترین پل ماشین رو، در نیویورک که صد و سی و چهار سال پیش در سال 1883 و چنین روزی گشایش یافت و بروکلین و منهتن را به هم متصل کرد. اما این پل علاوه بر زیبایی و شکوه، تاریخچۀ جالب توجهی دارد. پل بروکلین از زمان افتتاحش تبدیل به نماد شهر نیویورک شد و در سال 1964 به عنوان یک نشانۀ شهری ملی ثبت شد. دو برج هشتاد و چهار متری در وسط پل ساخته شدند که کابل های پل به آن ها متصل اند و نمای آن را زیباتر کرده اند.

صد و چهل و نه سال پیش(1869) در چنین روزی شروع پروژه کلید خورد. ایدۀ طراحی این پل عظیم متعلق به جان آگوستوس روبلینگ مهاجر آلمانی بود.

او مخترع پل نبود، اما ساخت پل های معلق او در آمریکا سبب شد در اواسط دهۀ هشتاد میلادی تبدیل به برجسته ترین سازندۀ پل در این کشور شود.

هنگامی که پس از مدت ها رایزنی با مقامات دولتی در خصوص برآورد بودجۀ اجرای پل، به توافق رسید در همان شروع اجرا بر اثر برخورد یک قایق به شدت از ناحیۀ پا آسیب دید و سه هفته بعد به دلیل عفونت جراحت انگشتش در سال 1869 با ناتمام گذاشتن ساخت پل، درگذشت. پس از او مسئولیت اجرای پروژه به عهدۀ پسر سی و دو ساله اش واشنگتن روبلینگ افتاد که پیش از این در اجرا و ساخت پل همراه پدرش فعالیت داشت. پل بروکلین اولین پل معلق فلزی بود که تصمیم به ساخت آن داشتند.

تعداد زیادی از کارگران در حین ساخت پل بیمار می شدند و تعدادی دیگر بر اثر سقوط از ارتفاع جانشان را از دست می دادند. این بیماری که در آن زمان ناشناخته بود، توسط پزشک پروژه؛ اندرو اسمیت بیماری «کایسون» نامیده شد.

این بیماری در سال 1872 واشنگتن روبلینگ را هم گرفتار کرد و او در اثر بیماری فلج شد. شدت غلبۀ مریضی به حدی بود که واشنگتن روبلینگ را از نظر جسمی زمین گیر کرد و توانایی نظارت حضوری بر سر پروژه را از دست داد. از این پس مسئولیت رهبری و نظارت به عهدۀ همسرش امیلی روبلینگ افتاد. این بیماری بر اثر انجام عملیات اجرایی زیرآب و تحت فشار به وجود آمده بود. بدین ترتیب که حباب های نیتروژن در خون تشکیل می شد که ناشی از انتقال فرد از محیط تحت فشار به محیط طبیعی بود.

آن ها سرانجام به خانه ای رفتند که چشم انداز پل از پنجرۀ آن دیده می شد. او با وجود معلولیت به واسطۀ همسرش پروژه را رهبری می کرد تا اینکه سرانجام پس از چهارده سال و تلاش های بسیار در راه ساخت این پروژه، امیلی روبلینگ اولین کسی بود که طول پل را پیمود. او به نشانۀ پیروزی یک خروس در دست داشت. پل بروکلین در بیست و چهار مِی 1883 رسما افتتاح شد. هزاران نفر برای تماشای این مراسم آمده بودند و رئیس جمهور چستر آرتور از روی پل برای واشنگتن که به دلیل ناتوانی جسمی در خانه بود، دست تکان می داد. برای اثبات مقاومت پل که بسیاری آن را ضعیف می دانستند، بیست و یک فیل از روی آن عبور کردند.

این پل باشکوه و زیبا عنوان هشتمین عجایب دنیا را از آنِ خود کرد و نقش پررنگی را از دیرباز تا به امروز در ارتباط میان شهرهای مختلف آمریکا داشته است. پل بروکلین تنها نماد نیویورک نیست، بلکه به عنوان سمبلی از امید و استقامت شناخته می شود.

 پل بروکلینمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو