خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

بانوی آهنین پاریس

بانوی آهنین پاریس

بانوی آهنین پاریس

ایفل، برجی که مدت 41 سال عنوان مرتفع‌ترین سازه جهان را یدک می کشید، برای ساختنش تا مدتها مورد اعتراض بسیاری از هنرمندان شهر پاریس قرار گرفت. آنها اعتراضشان را به تعرض پاریسی بکر، با بنا کردن برجی از آهن در کنار رود سن، با روش های گوناگون ابراز کردند. اما سازه شگفت انگیز پاریس برای برگزاری جشن 100سالگی انقلاب فرانسه ساخته شد.

ساختار آهنین این برج بلند تا اکنون نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده و به عنوان نمادی از پاریس سالانه میلیون ها نفر را به فرانسه دعوت می کند. 129 سال از افتتاح و بازگشایی این برج آهنی در چنین روزی می گذرد. برای کسب اطلاعات بشتر از نماد دیدنی پاریس در ادامه مقاله با ما همراه شوید:

برج ایفل پروژه ای بود که با، رد کردن اسپانیا و شهر بارسلون به خاطر گران و عجیب بودن طرح در پاریس اجرا و با وجود مخالفت های فراوان سرانجام در سال 1889 ساخته شد تا علیرغم بی استفاده بودن آن از سوی مخالفینش به عنوان دکل مخابراتی و نمادی آهنین در جلب گردشگران چهارمین جاذبه گردشگری پاریس شود.

اکنون این برنج نه تنها در پاریس بلکه کپی آن، در30 منطقه دیگر از جهان وجود دارد. در این خصوص چینی ها با ساخت شهری که کپی از مناطق دیدنی شهر پاریس است، در رتبه اول قرار دارند. برج شباهت سازی شده در چین 108 متر است که فضای اطراف آن هم، کاملا از نسخه فرانسوی اش تقلید شده و شما در آن تجربه دیدار از پاریس را در چین به خوبی احساس خواهید کرد.

اما ساخت ایفل در فرانسه دو سال و چند ماه طول کشید و با 18 هزار قطعه این برج وزنی بیش از 10هزار تن دارد، وجود 7 هزار تن فولاد درساختش آن را به یک سازه آهنین بزرگ در دنیا مشهور کرد. سازه ای که با وجود پیچیدگی های زیاد در زمان ساخت و تمهیدات فراوان تنها یک نفر قربانی داشت که آن هم مربوط به قسمت آسانسورش می شد. جالب است بدانید آسانسور برج ایفل سالانه مسافتی دو نیم برابر محیط کره زمین حرکت می کند و قطع کردن کابل آسانسور  برج در زمان جنگ جهانی دوم به وسیله  مبارزین فرانسوی مانع از بازدید هیتلر از این برج شد.

نام 72 نفر از مهندسین و طراحانی که در ساخت این برج همکاری داشتند در یک قسمت از برج ایفل حکاکی شده، رنگ این برج در ابتدا قرمز بوده که تا کنون به رنگ های مختلفی از طیف قهوه ای و زرد به معرض نمایش در آمده است. رنگ کردن این برج آهنی به اندازه 60، تن رنگ احتیاج دارد و یک سال نیز طول می کشد که رنگ آمیزی آن تمام شود.

دیدن این برج در شب نیز خیره کننده است. در سال 1985 با نور پردازی که با 20هزار لامپ در این برج شده لحظات لذت بخشی را از مناظر اطراف و چراغ های چشمک زن در کنار برجی عظیم و آهنی برای گردشگران به ارمغان می آورد.افرادی که می خواهند از برج دیدن کنند؛ سه سطح از برج را می توانند انتخاب کنند. در سطح اول و دوم این برج سینما، رستوران، کافه تریا و..،وجود دارد . اما سطح سوم سکو های مشاهده بسیار هیجان انگیز است وبرای کسانی که از ارتفاع می ترسند اصلا پیشنهاد نمی شود.

برج ایفل با بیش 300متر ارتفاع، اکنون بعد از گذشت 129 سال نه تنها برای کشورش تبدیل به یک نماد ماندگار شده بلکه به عنوان سازه ای عظیم و آهنین ، در محیط و نمایی بسیار زیبا برای هر گردشگری از نقاط مختلف دنیا جذاب و خاطره است.برج ایفل پاریسمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو