خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

از ترکیب رنگ و پارچه

از ترکیب رنگ و پارچه

از ترکیب رنگ و پارچه

بعد از مقاله هایی درباره رنگ روی شیشه، کار با آبرنگ و رنگ روغن امروز می خواهیم به نوع دیگری ا ز هنر نقاشی آن هم به شیوه ای متفاوت یعنی نقاشی روی پارچه بپردازیم. از سالهایی که بانوان  هنر دوست، پارچه ها را به وسیله نخ ها در رنگ های مختلف با هنر گلدوزی ، آراسته می کردند و رنگ و لعاب جدیدی به پارچه ها می دادند، گذشته است.  در طی سالهای اخیر ، نقاشی روی پارچه با تنوع رنگ هایی که مناسب این کار هستند، نمای جدیدی از طرح بر روی پارچه را برای هنر دوستان فراهم کرده ، با ابزار و رنگ های که در بیشترفروشگاه های نوشت افزاری که ابزار هنری را به هنر دوستان ارائه می کنند به راحتی در دسترس است و روش های ساده ای که یاد گرفتن آن با چند بار تمرین به راحتی امکان پذیر است.

رنگ های مخصوص پارچه، در قاب طرح های متفاوت بر روی پارچه در هم گره می خورند تا رنگ و رخ جدیدی به پارچه و لباس مورد نظرتان بدهند. هر چند که روش های متفاوتی برای نقاشی و پیاده کردن طرح های  انتخابی وجود دارد. اما در این مقاله ما، موارد مبتدی را برای آشنایی های اولیه این هنر در اختیار شما قرار می دهیم:

-آسان ترین راه برای پیدا کردن طرح مورد نظرتان بر روی پارچه می تواند با یک کاغذی که روی پارچه برای پس ندادن رنگ  قرار دادید، شروع شود. برای این کار بهتر است یک برگ کاربن را روی پارچه قرار دهید و طرح دلخواه را به وسیله کاربن بر روی پارچه منتقل کنید و با سوزن یا گیره طرح را روی پارچه فیکس کنید. شما می توانید طرح دلخواهتان را  به صورت پرینت و یا طرح های آماده ای به صورت شابلون، هم استفاده کنید.

-بعد از انتقال طرح بر روی پارچه نوبت به رنگ آمیزی می رسد. رنگ های انتخابی شما باید رنگ های مخصوص پارچه باشد. رنگ آمیزی بهتر است از بالای طرح شروع شود تا پس از کم شدن غلظت آن به تدریج نوبت به مراحل پایین تر برسد. نکته دیگر در مورد رنگ ها و ترکیب آنها با هم است. شما می توانید رنگ های پر رنگ را خریداری کنید و با رنگ سفید مخلوط و رنگ روشن تری از آن رنگ را به دست آورید و هم می توانید از ترکیب آنها با هم، به طیف زیبایی از رنگ ها برای زیباتر شدن و سایهِ روشن کردن طرحتان برسید.

- برای رنگ کردن بهتر است از قلمو ها با توجه به نوع طرحتان استفاده کنید، مثلا  طرح های بزرگ را با قلمو های شماره پایین رنگ نکنید. و حتما قبل از استفاده از رنگ ها، نوک قلمو را کمی مرطوب کنید.

- برای این کار می توانید از هر پارچه ای که سطح صاف و یا منسجم دارند استفاده کرد، اما استفاده از رنگ و غلظتش بر روی پارچه ها متفاوت است. مثلا بر روی پارچه هایی از جنس ساتن باید غلظت رنگ بالا باشد و بر عکس برای پارچه های  جیر و  پنبه ای رنگ را رقیق تر می کنیم چون این پارچه ها آب را به خودشان می گیرند. بر روی پارچه های ابریشم نیز ، قسمتی که می خواهیم رنگ شود را با قلمو کمی خیس می کنیم و بعد قلمو آغشته به رنگ را کمی به طرح بزنید و سپس با گرفتن اضافه های رنگ قلمو ، رنگ را بر روی طرح به آرامی پخش کنید.

- نشان دادن بعضی از طرح ها به صورت برجسته بسیار شکیل تر است. برای این کار می توانید از رنگ ها به صورت سایه استفاده کنید. یکی دیگر از این راه ها، استفاده از دور گیر ها است.  بعد از دورگیری طرحتان و خشک شدن می توانید داخل طرحتان را نیز رنگ آمیزی کنید. حتما توجه داشته باشید که در هنگام دور گیری  قلمو  را به صورت عمودی در دستتان بگیرید تا به صورت یکنواخت و باریک بر روی پارچه کشیده شود.

- بعد از تمام شدن کار و اطمینان از خشک شدن، بهتر است طرح را وارونه کنید و با اتویی که درجه آن کم است و گذاشتن یک لایه کاغذ یا پارچه نخی ، چند بار اتو را روی طرح بگذارید و بردارید.سبک های نقاشی نوشت افزار لوازم هنری نقاشی روی پارچهمطالب مرتبط

نمایشی هنرمندانه از رنگهای لرزان
ترکیب  بی همتایی از رنگ و  شیشه
دنیای رنگارنگ مپد

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها