خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

نویسنده محبوب این روزها

نویسنده محبوب این روزها

نویسنده  محبوب این روزها

اگر با آثار زنان نویسنده ی شرقی آشنایی داشته باشید، می دانید که همه آنان برای هویت و جایگاه زنان شرق کوشیده اند. نویسندگانی مثل یوشیموتو، سگال، جومپا لاهیری و سیمین دانشور. در آثار این نویسندگان از تبعیض های جنسیتی، هویت زنان و چالش های پیش روی موفقیت آنان، حرف ها به میان آمده است.

الیف شفق یا همان الیف شافاک، نویسنده ی اهل ترکیه، این مباحث را در کتاب هایش به خوبی مطرح و بررسی کرده است. شافاک رمان نویس اهل ترکیه با ارائه ی ۹ رمان جوایز بزرگ ادبی مانند بیلیز، ایمپک دوبلین را از آن خود کرده است.

شمسپاره به قلم الیف شافاک،  به عنوان مجموعه ای از ۶۵ مقاله یا یادداشت نیز به موضوعاتی مثل هویت زنان و جایگاه آنان در جامعه و خانواده، روابط میان زنان و مردان و آزادی های فردی، پرداخته است. شافاک در میان سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ این مقالات را در یکی از ستون های روزنامه ی خبر ترک منتشر کرده است و سپس تصمیم به جمع آوری و چاپ آنها به عنوان کتابی مستقل، می گیرد. او در این کتاب به زندگی شخصی خود و چالش های یک زن به عنوان نویسنده پرداخته است.

در مقاله ی زن :معمایی ناممکن؛ می خوانیم که

درست وقتی می خواهم بنشینم و درباره ی این موضوعات (خصلت های ناپسند زنانه) بنویسم و زن ها را مورد نقد قرار بدهم، ناگهان خبر یا نوشته ای می خوانم. مثلا سبک ناخوشایند بعضی ستون نویسان روزنامه ها را که راجع به زنان می نویسند می بینم. متوجه لحن مردانه ای که در رسانه ها رسوخ کرده است می شوم، متوجه تحقیرها می شوم... نیشخند زدن هایی که تبدیل به عادت و جزوی از هویت افراد شده است. گاهی به لحن یک پروفسور دقت می کنم. متاسفانه تحصیل کرده ها خودکامه تر هستند. در مملکتی که زن ها مورد آزار قرار می گیرند، آن ها را شهروند درجه دو محسوب می کنند، این پیش قضاوت ها و قالب های کلیشه ای و سخن ها بارها تکرار می شود. بعد، موضوع قتل های ناموسی، خشونت در قبال زن ها، کتک خوردن از دست شوهر، پناهگاه های مخصوص بی خانمان ها، پایه ریزی سیاست براساس خرد مردسالارانه، حق کشی های آشکار، نابرابری و بی عدالتی پیش می آید. با فکر کردن به این ها دلم نمی آید زن ها را مورد نقد قرار بدهم. احساس می کنم باز هم باید بنشینم و درباره ی فکر تحکمانه ی مردان بنویسم.

یا در مقاله ی "حق مداخله در کار همسایه ام" می نویسد:

به ما، به همه ی ما آموخته اند که صدای کتک کاری و جیغ و داد، به طور خلاصه برخورد های فیزیکی و لفظی خشن را که از خانه ی همسایه می آید نشنویم‌ یک همسایه ی خوب یعنی کسی که کمی هم کور و کر باشد. نسل من این طور بزرگ شده است. مگر سال ها با شنیدن این جمله که (امان فرزندم، بهتر است مداخله نکنیم. مشکل خانوادگی خودشان است.) نسبت به شوهرهایی که زن هایشان را کتک می زدند یا پدرهایی که فرزندشان را با کمربند به سقف می بستند بی اعتنایی نکردیم؟ دیگر بس است! مسئولیتی بر دوش همه ی ما است. نمی توانیم نسبت به درد و رنج هایی که پشت درها تجربه می شود، به بهانه ی این که مسئله ی خانوادگی است بی اعتنایی کنیم. مجبوریم مداخله کنیم، با خبر دادن به پلیس، با به صدا درآوردن زنگ شان ، با روشن کردن چراغ ها، با بیدار کردن همه، با نشان دادن این موضوع که مظلوم تنها نیست!

شمسپاره کتابی است که شما را با مباحث نظری این نویسنده درخصوص مسایل گوناگون آشنا می کند. درواقع برای شناخت روحیات او می توان به این اثر تکیه کرد. همچنین او قسمتی از زندگی شخصی خود را در این اثر به نمایش می گذارد.

شاید برای شما هم اسم این اثر، شمسپاره، کمی عجیب باشد. نسخه ی اصلی این کتاب هم با همین عنوان شمسپاره به چاپ رسیده است. واژه ای عثمانی. می توان گفت شافاک علاقه ی زیادی به طرح کلماتی از این دست دارد.کلماتی قدیمی و مهجور. شمسپاره لایه های نهفته ی زندگی یک زن نویسنده را مثل تکه ای از آفتاب پیش روی مخاطبان قرار می دهد. خود الیف شافاک در توضیح این واژه می نویسد:

هر حکایت، هر کلمه

یک شمسپاره است...

تکه ای از آفتاب است...

می افتد روی شانه هامان

آرام، مثل دانه های برف

مثل باران روح مان را می شوید

از وجود غبار و آلودگی پاک می کند

از یکنواختی ها...نقد کتاب خرید کتاب شمسپاره الیف شافاکمطالب مرتبط

چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن
بزرگترین سخنور مشرق زمین

نظرات کابران باهوک ریویو