خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

عاشقانه های نادر ابراهیمی

عاشقانه های نادر ابراهیمی

عاشقانه های نادر ابراهیمی

ده سال از درگذشت نادر ابراهیمی نویسنده ی بزرگی که  از 13 سالگی وارد مسائل سیاسی و دیگر فعالیت‌ها شد و دستگیری و زندان را بارها تجربه کرد، می گذرد. وی نوشتن را از 16سالگی شروع کرد و پس از گرفتن دیپلم وارد دانشگاه دارالفنون شد. ابراهیمی پس ازدو سال خواندن حقوق، از این رشته انصراف داد ودر رشته زبان و ادبیات انگلیسی، لیسانس گرفت. در سال 1342 اولین کتاب خود را به عنوان «خانه‌ای برای شب» منتشر کرد که داستان «دشنام»، با استقبال خوبی مواجه شد .تا سال 1380 از او صدها مقاله و کتاب و فیلمنامه و نمایشنامه و... به چندین زبان چاپ شده است.

این داستان‌نویس معاصر، در زمینه ادبیات کودک و نوجوان هم فعالیت گسترده‌ای داشت. تأسیس «موسسه همگام با کودکان و نوجوانان» در زمینۀ نقاشی، عکاسی، چاپ و نشر فعال بود؛ یکی از همین فعالیت‌ها است. این موسسه از «ناشر برگزیدۀ آسیا» و «ناشر برگزیدۀ نخست جهان» جوایزی دریافت کرد. همچنین او برای کتاب‌های «سنجاب‌ها»، «کلاغ‌ها»، «دور از خانه» و چندین کتاب دیگر در زمینۀ کودک و نوجوان، جوایز زیادی از جشنواره‌ها ، «سازمان جهانی یونسکو»، و«جایزه برگزیده کتاب سال» دریافت کرد.

«تضادهای درونی»، «فردا شکل امروز نیست »، «انسان، جنایت،احتمال »، «مردی در تبعید ابدی»، «رونوشت بدون اصل » و «مکان های عمومی» از دیگر آثار این نویسندۀ معاصردر ادبیات بزرگسال است. او عنوان «نویسنده برگزیده داستانی 20سال بعد از انقلاب» را به خاطر داستان بلند و هفت جلدی «آتش بدون دود »گرفت. ابراهیمی در کتاب «ابن‌مشغله»، و «ابوالمشغال» نیز به شرح وقایع زندگی و شغل‌ها و فعالیت‌های مختلف خود پرداخته است.

ابراهیمی با وجود مشاغل و کارهای زیادش، نه تنها هیچ‌ گاه نوشتن را متوقف نکرد،  بلکه رشته‌های مختلف ورزشی را نیز تجربه کرد.«ابرمرد»، نام گروه کوهنوردی است که او بنیان گذاشت ودر کوهنوردی و اخلاق کوهنوردی بسیار موثر بود.وی در زمینۀ فیلم مستند و سینما و مجموعه‌های تلوزیونی هم فعالیت داشت. ساختن آهنگ و ترانه و نوشتن و کارگردانی کردن چندین اثر از جمله فعالیت‌های این نویسندۀ پرکار بوده است.

نادر ابراهیمی در سن 72 سالگی بعد از چندین سال تحمل بیماری در 16خرداد سال 1387در تهران درگذشت. در این مقاله ما به خلاصه و نقد 3 شاهکار او که در بین دوست داران ادبیات محبوبیت ویژه ای دارد می پردازیم:

«چهل نامه کوتاه به همسرم»

کتابی با نثری شعرگونه که عاشقانه های ابراهیمی را با بیانی ساده و صادق در قالب جملاتی دلنشین و سرشار از احساس و تاثیر گذار پیش روی مخاطب قرار می دهد. در این کتاب به جز چند مورد از نامه های مناسبتی نادر به همسرش بیشتر نامه هایی را می خوانید که در آن ابراهیمی به بیان احساسات درونی اش و موضوعات روزمره ای که بین آنها اتفاق می افتد، می نویسد. نامه هایی که خود قصه زندگی ازبیان تمام خوبی ها و سختی ها و مشکلاتش است. شاید بیشترین علت تاثیر گذاری این کتاب همان صداقتی بود که به دور از همه درسرهایی که ابن مشغله داشت نوع نگاه او را به زندگی بسیار دوست داشتنی می کند، هر چند به گمان عده ای این جملات و حرفها غیر واقعی  وانمود کند.

قسمتی از کتاب:

 هم سفر

در این راه طولانی – که ما بی خبریم و چون باد می گذرد- بگذار خرده اختلاف هایمان با هم باقی بماند. خواهش می کنم!

مخواه که یکی شویم، مطلقا یکی!

مخواه که هر چه تو دوست داری، من همان را، به همان شدت دوست داشته باشم و هر چه من دوست دارم، به همان گونه مورد دوست داشتن تو نیز باشد!

«یک عاشقانه آرام »

درباره این کتاب نمی توان که هیچ بخش خسته کننده و نقصی ندارد اما عاشقانه آرام ، عاشقانه ایست که در لابه لای گفت و گوهای جذابش روزمرگی ها را چنان با احساس بیان می کند که برای فردا چیزی باقی نماند.  عاشقانه ای  با سبک نادر ابراهیمی که زندگی معلمی  گیل مرد را روایت می کند که با سفرش به آذربایجان عاشق  بانوی آذری می شود. خوب بودن جملات و نحوه بیان زیبا و عاشقانه ابراهیمی از این زوج نقطه قوت اصلی این کتاب محسوب می شود.

قسمتی از کتاب:

مگذار که عشق، به عادت دوست داشتن تبدیل شود! مگذار که حتی آب دادن گل های باغچه، به عادت آب دادن گل های باغچه تبدیل شود !عشق، عادت به دوست داشتن و سخت دوست داشتن دیگری نیست، پیوسته نو کردن خواستنیی ست که خود پیوسته خواهان نو شدن است و دیگرگون شدن. تازگی، ذات عشق است، و طراوت، بافت عشق. چگونه می شود تازگی و طراوت را از عشق گرفت و عشق همچنان عشق بماند؟

«بار دیگر شهری که دوست می داشتم »

کتاب 110صفحه ای، کم حجم اما عمیق و تاثیر گذار از دیگر عاشقانه های نادر ابراهیمی است. این کتاب مانند دو کتاب ذکر شده نثری ادبی و شاعرانه دارد. داستان روایت مردی است که به خاطر محبوبش از شهر و زادگاهش  طرد شده و و بعد از گذشت یازده سال زمانی به شهرش باز می گردد که عشقش او را ترک کرده است. نادر ابراهیمی به زیبایی، غم و تنهایی انسانی را که از محبوب و خانواده و شهرش طرد شده را در قالب جملاتی تأثیر گذار به تصویر می کشد. کتاب در سه بخش باران رویای پاییز ، پنج نامه از ساحل چمخاله به ستاره آباد و پایان باران رویا است که عاشقانه ترین فصل مربوط به باران رویای پاییز می شود.

قسمتی از کتاب:

هلیا! احساس رقابت احساس حقارت است. بگذار كه هزار تیر اندز به سوی یكك پرنده تیر بیندازند . من از آن كه دو انگشت بر او باشد انگشت بر می دارم . رقیب ،یك آزمایش گر حقیر بیشتر نیست . بگذار آن چه از دست رفتنی است از دست برود.خرید کتاب کتاب خوب نادر ابراهیمی یک عاشقانه آراممطالب مرتبط

چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن
بزرگترین سخنور مشرق زمین

نظرات کابران باهوک ریویو