خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

جنایی اما از جنس عشق

جنایی اما از جنس عشق

 جنایی اما  از جنس عشق

بیست و چهار سال از روزی که ناتالی پورتمن با بازی در فیلم «لئون حرفه ای» درخشید، می گذرد. او امروز سی و هفت ساله است و درحالیکه همچنان در عرصه فیلم و سینما می درخشد، یکی از موفق ترین بازیگران دو دهه اخیر هالیوود است. او از چهارسالگی رقص باله و آواز را یاد گرفت. پورتمن استعدادی بود که از همان دوران کودکی شناخته شد و به دنیای فیلم راه پیدا کرد. چنان که خودش می گوید، از همان دوران با بچه های دیگر فرق داشته و افکار بلندپروازانه ای در سر می پرورانده و همچنین بسیار پرتلاش و جدی بوده است.

پدر و مادرش اما همواره کنارش بودند و بر فعالیت های او نظارت داشتند و همراه او به کشورهای مختلف سفر می کردند. آن ها تا سن هجده سالگی پورتمن، ساعت ها با کارگردان هر فیلم صحبت می کردند، تا مبادا دخترشان را مجبور به بازی در نقشی کنند که در آینده، روی او تاثیر منفی بگذارد. او جزو دو هزار دختربچه ای بود که برای فیلم «لئون حرفه ای» تست بازیگری داد. در ابتدا به دلیل پایین بودن سنش در آزمون رد شد؛ اما با تغییر نظر کارگردان بازی در نقش ماتیلدا به وی سپرده شد. دختر کوچکی که با وجود یازده سال سن چنان بازی درخشانی از خود نشان داد که آیندۀ هنریش را با درخشش در این نقش ساخت.

یکی از پر احساس ترین فیلم های جنایی که با بازی ناتالی پورتمن و ژان رنوی فرانسوی شکل گرفت، «لئون حرفه ای» است. ژان رنو در نقش لئون یک قاتل حرفه ای ایتالیایی و مردی تنهاست که تنها دوست او گلدان گلی است که صبح به صبح آن را در آفتاب پشت پنجره می گذارد. شخصیتی سرد و بی احساس در پالتویی بلند و عینک آفتابی سیاه که کشتن افراد برایش عادی است. ناتالی پورتمنِ کوچک اما در نقش دختربچه ای است که تحت بی رحمی خانواده نابسامانش قرار گرفته و تنها دلخوشی او برادر کوچکش است.

سرانجام در روزی که برای خرید شیر بیرون از خانه می رود، خانواده او توسط یک باند قاچاق مواد مخدر، کشته می شوند و او پس از بازگشت به خانه بهت زده و ناراحت به درب واحد کناریشان می رود که لئون ساکن آنجاست. او در ابتدا از پشت در گریه های ماتیلدا را می بیند و روح سردش آن را بی اهمیت جلوه می دهد. لئون سرد است اما بی رحم نیست! او سرانجام در را باز می کند و ماتیلدا را به داخل راه می دهد. ورود دختر به خانه لئون تبدیل به رابطه ای پراحساس تبدیل می شود تا جایی که روح سرد آدمکش را تغییر می دهد. ماتیلدا دختر باهوشی است که با رفتار جذابش لئون را تحت تاثیر قرار می دهد. او کوچک است اما بچه نیست! لئون تغییر می کند. دیگر نشسته نمی خوابد و تنها نیست و هم صحبت او دختربچه کوچکی است که بیش تر از سنش می فهمد.

آن ها با هم زندگی می کنند، شیر می نوشند، ماتیلدا از لئون تعلیم تیراندازی می گیرد و گلدانی که همیشه همراهشان است. رفتار ماتیلدا کم کم بر لئون اثر می گذارد و او را بیش تر با زندگی و احساس پیوند می دهد. او خاطره عشقی را برای ماتیلدا تعریف می کند که از دست رفته و دیگر نیست و تاثیرش در زندگی امروز لئون مشهود است.

زمانی که ماتیلدا متوجه شغل لئون می شود، از او می خواهد انتقام برادر کوچکش را از قاچاقچیان بگیرد. او خیلی زود و به طور اتفاقی آگاه می شود، رییس پلیس پرونده قتل خانواده اش، همان رییس قاچاقچیانِ قاتل است و مصمم می شود خودش او را بکشد. اما قضیه به همین سادگی هم نیست.

رییس پلیس متوجه ارتباط او و لئون می شود و همراه نیروهایش برای کشتن لئون عازم خانه او می شوند. در آخرین دقایق فیلم می بینیم که لئون ماتیلدا را همراه گلدان محبوبش از طریق کانال هواکش به پایین می فرستد تا کشته نشوند. شاید احساسی ترین صحنه فیلم، همین سکانس است و دیالوگی که بین ماتیلدا و لئون رد و بدل می شود. دختری که گریه می کند و نمی خواهد از محبوبش جدا شود. اما لئون برای نجات جانش، او را به اجبار به پایین می فرستد. لئون و ماتیلدا با چهره ای غم انگیز و گریان از هم خداحافظی می کنند و این آخرین دیدار آن هاست. دو آدمِ تنها که در مسیر زندگی همدیگر قرار می گیرند؛ مدتی با هم زندگی می کنند و به یکدیگر وابسته می شوند و حالا دراماتیک ترین اتفاق فیلم رخ می دهد و لئون کشته می شود. پس از اینکه ماتیلدا تنها می شود، با پولی که لئون برایش باقی گذاشته، به مدرسه اش بازمی گردد و گلدان لئون را با دست های کوچکش در حیاط مدرسه می کارد تا به گفته خودش ریشه دار شود.

«لئون حرفه ای» از آن فیلم هایی است که برای کسی که آن را دیده، حکم یک عتیقه ارزشمند را دارد. فیلمی که گذشت زمان و فیلم های پر زرق وبرق جدید، ارزش آن را کم نکرده است. صحنه های هیجان انگیز و جذابی که لوک بسون به خوبی آن را کارگردانی کرده است و در انتها موسیقی تیتراژ پایانی با صدای استینگ که ناب بودن فیلم را تکمیل می کند و با صحنه های آن جور می شود.

دیالوگ برتر فیلم:

لئون : تو به زمان نیاز داری تا یک کمی بزرگ بشی!
ماتیلدا : من دیگه بزرگ شدنم تموم شده لئون! بعد از این فقط سنم زیاد میشه!سینما بازیگر لئون حرفه ای ناتالی پورتمن ژان رنو
نظرات کابران باهوک ریویو