خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

افسرده‌ می‌شویم، بی‌آن‌که بدانیم چرا!

افسرده‌ می‌شویم، بی‌آن‌که بدانیم چرا!

افسرده‌ می‌شویم، بی‌آن‌که بدانیم چرا!

 

بگذارید از همین ابتدا خیال‌تان را راحت کنم: قصد ندارم یک‌سری نکات کلیشه‌ای مد روز درباره سلامت تحویل‌تان بدهم بلکه می‌خواهم نظر شما را جلب کنم به زندگی عادی روزمره‌تان تا نشان دهم چگونه تصمیمات و رفتارهای‌ ما در جریان سریع زندگی، سلامت روحی و جسمی ما را متاثر می‌کند.

 افسردگی غالبا در نتیجه رویدادهایی مانند از دست دادن عزیزان، از دست رفتن شغل یا بحران‌های مالی فرد را دربرمی‌گیرد و همه این ماجراها هم خارج از کنترل او است. اما تصمیمات کوچکی که طی روز می‌گیرید نیز می‌توانند به بروز درجات مختلف افسردگی منجر شوند. عادات ما در مواجه با شبکه‌های اجتماعی، ورزش‌های روزمره و شاید نحوه راه رفتن‌مان از مواردی‌اند که با کمی غفلت می‌توانند دردسر درست کنند و کم‌کم راه اضطراب را در زندگی‌تان باز کنند. اما می‌توان بسیاری از عاداترا کنار گذاشت یا حداقل، تغییرشان داد.

 

سرت تو لاک خودت نباشه!

بسیاری از ما تصمیمات زندگی‌مان را موقع پیاده‌روی و قدم زدن می‌گیریم. درست زمانی که دست‌ها را در جیب کرده‌ایم، سرمان را پایین انداخته‌ایم و در دنیای خودمان غوطه‌وریم. به گذشته و آینده فکر می‌کنیم و برای آن‌ها تصمیم می‌گیریم. اما اگر بدانید نحوه راه رفتن‌تان می تواند در خلق و خوی‌تان تاثیر بگذارد، باز هم  به آن بی‌توجه‌اید؟ جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که شانه‌هایی آویزان، کتف‌های خمیده و آرنج‌هایی که به‌ندرت در اطراف بدن تکان می‌خورند، می‌تواند هر آدمی را طعمه افسردگی و احساسات منفی می‌کند. افرادی که هنگام پیاده‌روی به شکل و فرم بدن خود بی‌توجه‌اند، در اغلب موارد، خاطرات و مسائل منفی را به‌یاد می‌آورند و در ذهن‌شان پرورش می‌دهند.

سعی کنید هنگام راه رفتن به فرم شانه‌ها، حرکت دستان و گام‌های‌تان توجه کنید. اگرچه در ابتدا ممکن است سخت باشد، اما پس از مدتی تحولی قابل قبول در راه رفتن و نشستن‌تان روی می‌دهد.

 

این همه از ناهار عکس گرفتی، یادت میاد اصلا چی خوردی؟

با رشد فزاینده شبکه‌های اجتماعی برخی عادات متناسب با آن در زندگی روزمره‌مان رسوخ کرده است. شرکت کنندگان در یک تحقیق به یک تور موزه‌گردی رفتند و برخی از آن‌ها از تمامی اشیای موزه و بازدیدکنندگان دیگر عکس گرفتند. اما همین افراد بعدا سخت‌تر توانستند جزئیات و اشیایی که از آن‌ها عکس گرفته‌اند به‌خاطر بیاورند ولی در آن‌دسته از بازدیدکنندگان که به‌جای عکاسی، روی دیدن اشیا تمرکز کرده بودند بهتر توانستند اشیای موزه را به‌یاد بیاورند.

هنگام عکس گرفتن به‌جای تمرکز روی شی و سوژه، به موضوع و مضمون عکس دقت کنید یا اصلا دوربین یا تلفن همراه‌تان را کنار بگذارید و با چشمان‌تان از اطراف لذت ببرید و در فعالیت‌ها مشارکت کنید. این کار سلامت روحی و آرامش فکری را تضمین می‌کند.

قلدر همیشه هستش!

اگر تصور می‌کنید با فراغت از مدرسه، دوران زورگوها و قلدرها به‌سر می‌آید و در دیگر مراحل زندگی با منطق می‌توان مسائل را حل کرد سخت در اشتباه‌اید. آمارها نشان می‌دهند 35درصد از کارمندان در مشاغل‌شان گاه‌و بی‌گاه «حرف زور» می‌شوند. بیش از 70درصد مردم در محل کارشان قلدری‌ها را تحمل می‌کنند. اگر در محل کارتان به‌جای این‌که احساس غرور و عزت نفس بکنید کسی عامدانه و روی عناد به شما آسیب بزند؛ احساسات شما دچار نوسان شدید و غیرعادی خواهد شد و آن وقت حتی از خواب برخاستن برای رفتن به سر کار هم بسیار سخت است.  

اگرچه اغلب کنترل فرد زورگو از عهده افراد زیردست بیرون است، اما در برخی موارد می‌توان با برنامه ریزی و انجام به‌موقع وظایف، از قرارگرفتن در چنین شرایطی ممانعت کرد. ضمن آن‌که مکتوب و مستندکردن کلیه وظایف انجام‌شده نیز باعث می‌شود فرد کمی از موضع ضعف فاصله بگیرد و بتواند در برابر قلدری رئیس‌اش سنجیده و منطقی صحبت کند. اکنون کتاب‌ها و وب‌سایت‌های بسیاری وجود دارند که به کارمندان نحوه برنامه‌ریزی و نوشتن گزارش کار را آموزش می‌دهند.

پاشو تکانش بده!

اگر طی هفته، بیش از سه‌مرتبه ورزش می کنید، خطر افسرده شدن را برای خود تا 19درصد کاهش می دهید. براساس تحقیقات روان‌پزشکان میان فعالیت بدنی و افسردگی رابطه معناداری وجود دارد؛ نشانه های افسردگی در افرادی که در ورزش‌کردن کاهل‌اند، بیشتر از کسانی است که مرتب ورزش می‌کنند و به فعالیت بدنی میل دارند اما افسرده‌‌ها فعالیت بدنی را دوست ندارند. هر بار ورزش، حدود 6درصد خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد.

برای شروع ورزش زمان را از دست ندهید. لازم نیست بیش از اندازه خود را خسته کنید،  یا حتما به‌دنبال باشگاه ورزشی خاصی باشید و زمان زیادی را صرف این کار کنید. گاهی از جا برخواستن و عضلات را تکانی دادن هم ‌واند شروع خیلی‌خوبی باشد برای خندیدن به ریش افسردگی و اضطراب.                                           

قبل‌ از کار می‌خواهی تایتانیک نگاه کنی؟ واقعا؟

همه ما بنا به دلایل متفاوت و گاه مشترکی، کوهی از کارهای به‌تعویق‌افتاده داریم. اما حالا علم روان‌شناسی ثابت کرده که هراندازه کوه بلندتر شود، بهمن بزرگ‌تری از احساسات منفی و بیماری‌های روحی روی سرتان خراب می‌شود.

قبل از آن‌که کاری را شروع کنید خوب به جوانب آن فکر کنید. سپس، با کمک گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب یا دیدن فیلمی که به شما انگیزه می‌دهد، بر استرس و ترس‌ها غلبه کنید. قبل از آغاز هر کاری، حرکتی صورت دهید که استرس درونی‌تان را نابود کند و با آزادکردن قوه تخیل و آرامش فکری کارتان را پیش ببرید.

 مطالب مرتبط

گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019
مرز خطرناک احساس های افراطی

نظرات کابران باهوک ریویو