خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5 باغ وحش برتر و بزرگ جهان

5 باغ وحش برتر و بزرگ جهان

5 باغ وحش برتر و بزرگ جهان

علاقه انسان از دیر باز به حیوانات سبب شد که از آنها در تاریخ باستان تا کنون به شیوه های مختلف و هم اکنون به شیوه مدرن ترنگهداری شود. نگرش وعلاقه انسان نسبت به حیوانات درزمان باستان به وسیله حاکمان و ثروتمندان و اکنون نیز با ساخت زیستگاه های مصنوعی به دلایل مختلفی چون: تحقیقات علمی وتوجه به وضعیت زیستی و حفاظت از گونه ها و نمایش عمومی، در مراکزی که تهیه شده، نگهداری می شوند.

جالب است بدانید که قدیمی ترین باغ وحشی که هم اکنون نیز، وجود دارد در شهر وین است. این باغ وحش 266 سال پیش ساخته شد که متعلق به خاندان سلطنتی بود و سیزده سال بعد در معرض دید عموم با مساحت 17 هکتاری، قرارگرفت.

ادامه مقاله را با نام بردن پنج مورد از بزرگترین و برترین باغ وحش های جهان وچگونگی تشکیل باغ وحش درایران ادامه می دهیم.

بزرگترین باغ وحش های جهان به دلیل تنوع گونه های جانوری مکانی بسیارمناسب وجالب برای جذب گردشگران هستند. همین امرسبب شده که باغ و حش های بزرگ تمهیدات و تسهیلات مختلف و متفاوتی را پیش روی عموم قرار دهند. اما بزرگترین باغ وحش در جهان متعلق به کدام کشورها است؟

-باغ وحش وین

-همانطور که گفته شد؛ قدیمی ترین و در عین حال یکی از بزرگترین و زیبا ترین باغ وحش های جهان محسوب می شود. در این  باغ وحش که در تمام طول سال باز است،  شبیه سازی از جنگل های آمازون شکل گرفته و دیدن پاندا در این باغ وحش و حیواناتی بیش از 750نوع ، شوق دیدن از حیوانات را برای گردشگران بیشتر می کند. محافظت از حیوانات و نوع خدماتی که در این باغ وحش ارائه می شود این مکان را به قصری برای حیوانات تبدیل کرده است.

-باغ وحش برلین

باغ وحش برلین 174 سال قبل شروع به کار کرد. این باغ وحش 34 هکتاری  با وجود اینکه در جنگ جهانی تخریب شده بودهم اکنون با  مسیر های مختلف حمل و نقل عمومی برای گردشگران مکان بسیار مناسب و راحتی برای بازدید است. گوناگونی انواع حیوانات مخصوصا حیوانات گوشت خوار، آکواریوم وسیع این باغ وحش با سبک خاص معماری چینی و گونه های مختلف آبزی و در جذابیت این مکان بی تأثیر نبوده است.

-باغ وحش برانکس

این باغ وحش بزرگترین باغ وحش درون شهری با گونه های مختلف جانوری در دنیا  با 265 هکتار است که 119 سال پیش در نیویورک افتتاح شد. مواردی که به جذابیت این باغ وحش زیبا اضافه می کند نگهداری از حیواناتی است که در معرض انقراض قرار دارندمانند پلنگ برفی  یا پلنگ سفید و نوع تقسیم بندی  آن بر اساس رده بندی علمی مجموعه ای از دنیای پرندگان و خزندگان و آکواریوم و 650 گونه از دیگر جانوران و حیوانات است.

-باغ وحش سنگاپور

باغ وحشی با اولین مرکز مطالعات از حیوانات و در محیط آزاد است. اگر تجربه دیدن از حیوانات در محیطی  کاملا طبیعی و نزدیک  همراه با امنیت را می خواهید حتما به این باغ وحش بوید. دیدن بیش از 2000 انواع حیوانات با روش های پیشرفته و طبیعی هم به صورت پیاده و هم با ماشین های ویژه در چنین محیطی بسیار دیدنی و لذت بخش خواهد بود. باغ وحش سنگاپور با مساحت 28 هکتار با 315 گونه مختلف جانوری در منطقه ای سر سبز و پوشیده از گیاهان مختلف قرار دارد. و به عنوان باغ جانور شناسی نیز شناخته می شود.

-باغ وحش پکن

تعداد زیاد گونه های جانوری به علت وسعت  کشور چین در باغ وحشی که از افتتاح آن 112 سال می گذرد، و بزرگترین آکواریوم چین و آکواریوم داخلی جهان در این باغ وحش، آن را به یکی از جاذبه های مهم گردشگری در شهر پکن و کشور چین  تبدیل کرده است. وجود گوزن  و ببرهای شمال شرقی ، خرس های قطبی، میمون های طلایی ، به ویژه محبوب ترین حیوان  پانداهای غول پیکر از جاذبه های اصلی این باغ وحش بشمار می آید.

چگونگی شکل گیری اولین باغ وحش درایران :

 در سلطنت محمد علی شاه قاجار هنگامی که یکی از رجال برای مأموریت سیاسی به اروپا می رود و از دیدن باغ وحش های لندن و پاریس سفر نامه ای می نویسد، جاذبه های این مکان را به دربار انتقال می دهد. اما اولین باغ وحشی که در تهران ساخته می شود زمانی است که ناصرالدین شاه قاجار با علاقه فراوانی که به حیوانات ، مخصوصا به شیر داشت پس از بازگشت از سفر خود به فرنگ، دستور ساخت آن را به نام مجمع الوحوش ناصری می دهد و در روزهای مشخصی در هفته مردم از این حیوانات دیدن می کنند. شایان ذکر است که در این باغ وحش چهار شیر نر و ماده از شیراز، سه ببر مازندران ، یک میمون و یوز و سه پلنگ از جاجرود و پنج خرس از دماوند وجود داشته اند.دنیای حیوانات بزرگ ترین باغ وحش دنیا اولین باغ وحش ایرانمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها