خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5 فیلم 2018 که دیده نشد!

5 فیلم 2018 که دیده نشد!

5 فیلم 2018 که دیده نشد!

آیا بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ تاکنون را دیده اید؟! در سال ۲۰۱۸ تاکنون و در حالی که دوران شلوغ فصل تابستان سینما نیامده است، شاهد اکران فیلم های بلاک باستر بوده ایم و در ماه های آینده نیز تعدادی دیگر از این فیلم ها که همه انتظار آن ها را می کشند اکران خواهند شد. در این میان، به این زودی ها نباید انتظار فیلم های مستقلی را کشید که در جشنواره کن ۲۰۱۸ به نمایش درآمده اند. در این میان برخی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ علیرغم انتشار و زیبایی های خاصی که دارند کمتر دیده شده و یا نادیده گرفته شده اند.

در بین فیلم های وسترن، تریلرهای اکشن، درام ها و دیگر فیلم های اکران شده در سال ۲۰۱۸، فیلم هایی وجود دارند که در رادار سینماروها قرار نگرفته و به عبارت بهتر کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند آشنا کنیم.

1-تو هیچ وقت واقعاً اینجا نبودی

شاید اگر بازیگری در سال ۲۰۱۸ بتواند با تعهد کاری کریستین بیل در فیلم قبلی رقابت کند بدون شک آن بازیگر کسی جز خواکین فینیکس نخواهد بود. چه او را دوست داشته باشد و چه از او بدتان بیاید، وی به شدت درگیر نقش هایش شده و در قالب شخصیت هایش در می آید. بازی او در نقش یک کهنه سرباز باتجربه با ذهنی مشوش و درگیر به نام جو نیز از این قاعده مستثنی نیست.

داستان فیلم «تو هیچ وقت واقعاً اینجا نبودی» (You Were Never Really Here) بسیار ساده و سرراست است. جو نقش یک فرد اجیر شده را بازی می کند که ماموریت دارد از قربانیان قاچاق انسان به منظور بهره کشی جنسی مراقبت نماید. در آخرین ماموریتش، وی تلاش دارد دختر یک سناتور را نجات دهد و همان طور که می توان انتظار داشت این بار اوضاع مانند همیشه پیش نمی رود. فیلم «تو هیچ وقت واقعاً اینجا نبودی» هم در سرعت سیر داستانی و هم تصویرپردازی بسیار خشن و جدی است. فینیکس به زیبایی توانسته نقش یک شخصیت شکنجه شده و آشفته را تا حد سرحد ممکن طبیعی به تصویر بکشد و نمی توان این همه مهارت را نادیده گرفت. «تو هیچ وقت واقعاً اینجا نبودی» نسبت به کتابی که فیلم بر اساس آن ساخته شده کمی از خشونت کاسته است اما در تمام ۹۰ دقیقه فیلم با صحنه ها و اتفاقاتی روبرو خواهید شد که به راحتی شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

2-به پیت تکیه کن

تماشای فیلم «تو هیچ وقت واقعاً اینجا نبودی» می تواند شما را ناراحت و یا آشفته سازد. اگر پس از تماشای این فیلم به چنین شرایطی رسیدید می توانید با تماشای فیلم «به پیت تکیه کن» (Lean on Pete) کمی حال خود را تغییر دهید. این فیلم داستان نوجوانی به نام چارلی را روایت می کند که همراه با پدر تنهاش زندگی کرده و از یک اسب مسابقه ای پیر مراقبت می کند.

در حالی که قرار است این اسب برای کشته شدن به قصابی فرستاده شود، چارلی تصمیم می گیرد که اسبش را از مرگ نجات داده و به سفری طولانی ببرد. داستان خودشناسی در طی سفری طولانی برای تحت تاثیر قرار دادن قلب بیننده کافی است اما خوشبختانه اشک شما را در نمی آورد. بازی چارلی پلامر در نقش اول داستان سرراست فیلم نیز چشمگیر است و از یک بازیگر تنها ۱۸ ساله انتظار بازی به این پختگی و مهارت نمی رود.

منتقدان نیز مانند ما آن را یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ دانسته و نقدهای مثبت زیادی در مورد آن نوشته اند. فیلم «به پیت تکیه کن» با آغوش باز در فستیوال های سینمایی ونیز، تورنتو و لندن در سال گذشته پذیرفته شد و در نهایت فیلم در ماه آوریل در ایالات متحده اکران شد. اما دیگر شور و شوق برای تماشای فیلم کاهش یافته و فیلم به سختی توانست بخشی از بودجه ۸ میلیون دلاری اش را جبران کند. اما این موضوع چیزی از زیبایی این فیلم نکاسته و باید آن را یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ تاکنون دانست.

3-هیولا

فیلمی که بسیار کمتر از دیگر فیلم های این فهرست در مورد آن صحبت شده است فیلم «هیولا» (Beast) است، درامی با بازیگران و کارگردانی کمتر شناخته شده که از هر جهت دردناک و تاثیرگذار است. فیلم «هیولا» داستان شخصیت مول را روایت می کند، زنی که در یک جزیره دوردست با خانواده سخت گیرش زندگی می کند. وی در نهایت با مردی به نام پاسکال آشنا شده و علیرغم مخالفت خانواده اش با او وارد زندگی جدید خود می شود. وقتی که پاسکال به خاطر چندین مورد قتل مورد سوء ظن قرار می گیرد، مول باید انتخاب های سختی برای زندگی اش بکند و با تنفر اطرافیانش از او کنار بیاید.

مایکل پیرس در اولین تجربه کارگردانی خود یک داستان پیچیده و گیج کننده را به تصویر می کشد که حتی لحظه ای نیز حوصله شما را سر نمی برد. این فیلم درد و رنج شخصیت مول را با شدت و بیرحمی تمام به بیننده نشان داده و در عین حال یک داستان عاشقانه باورپذیر را روایت می کند. فیلم «هیولا» به عنوان یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸، همچنین از بسیاری از کلیشه های این ژانر دوری کرده و با به تصویر کشیدن تنهایی و کشمکش درونی شخصیت مول شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. این فیلم برای به جنون کشاندن بیننده نیازی به خشونت ندارد و با ملایمت و ظرافت خاصی که از هیچ فیلم اول یک کارگردان نمی بینید، داستان خود را با نهایت تاثیرگذاری به پیش می برد.

فیلم برداری بی نقص فیلم در یک جزیره با دنیای سیاه و پیچیده و رابطه شخصیت های اصلی داستان ارتباط کاملی دارد. شاید پیرس که خود نویسندگی فیلم نامه را بر عهده داشته بیش از حد در محدودیت های فیلم نامه فرو رفته است اما شخصیت پردازی بی نقص او باعث شده که فیلم «هیولا» یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ تاکنون بوده و چیزی فراتر از یک اثر سینمایی معمولی باشد.

4-دیوانه

فیلم های استیون سوردبرگ از آن دسته فیلم هایی هستند که همه از آن ها خوششان نمی آید اما فیلم اخیر او با نام «دیوانه» (Unsane) را باید بهترین فیلم یک دهه اخیر او و یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ دانست. این کارگردان برنده اسکار یک بار دیگر به سراغ تریلرهای روانشناختی رفته که در گذشته برای وی موفقیت را به ارمغان آورد. اما در فیلم «دیوانه» وحشت بسیار بیشتری وجود دارد. در این فیلم کلر فوی نقش زنی را بازی می کند که خاطره تحت تعقیب قرار گرفتن را فراموش نکرده است. بدین ترتیب وی به یک مرکز نگهداری از بیماران روانی فرستاده شده و پس از تایید دیوانگی اش توسط پزشکان، همانجا نگه داشته می شود.

فیلم تریلر «اثرات جانبی» (Side Effects) با داستانی مهیج در مورد داروسازی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که سودربرگ در ساخت فیلم های اینچنینی استاد است. حضور رونی مارا در فیلم بسیار کمک کننده است اما کلر فوی بیش از هر کس دیگری در فیلم «دیوانه» هنرنمایی می کند. سودربرگ به خوبی می داند که چه وقت باید به بازیگر اجازه دهد بازی خود را بکند، به همین دلیل از ابتدا تا انتهای فیلم، فوی شخصیت اصلی داستان بوده و یک تنه داستان را پیش می برد. فیلم «دیوانه» بیشتر به خاطر این که تماماً با دوربین آیفون ۷ پلاس فیلم برداری شده بود سروصدا به پا کرد و این موضوع نیز هیچ مشکلی برای داستان فیلم ایجاد نکرد، حتی استفاده از این دوربین باعث شده که نبرد ذهنی شخصیت اصلی داستان بهتر و روشن تر به تصویر کشیده شود.

اما حتی با این تصمیم گیری خاص و بی نقص نیز، «دیوانه» هنوز شاخصه های اصلی فیلم های سودربرگ را در خود دارد. شاید این فیلم کمی دیوانه کننده تر از دیگر فیلم های سودربرگ باشد اما بازی بی نقص کلر فوی باعث شده که به عنوان یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ از تماشای آن لذت ببرید

5-قصه های ارواح

آخرین فیلم ما در فهرست بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸، فیلم «قصه های ارواح» (Ghost Stories) است، داستانی کلاسیک در ژانر وحشت که بسیار پیچیده تر و جذاب تر و البته متفاوت تر از فیلم های دیگر این سبک سینمایی است. فیلم «قصه های ارواح» داستان پروفسور فیلیپ گودمن را روایت می کند که به مسایل متافیزیک و فراطبیعی اعتقاد زیادی ندارد اما وقتی که با چندین مورد تسخیر شدن توسط ارواح روبرو می شود در کمال ناباوری در می یابد که تمامی این موارد با زندگی او در ارتباط هستند. فیلم «قصه های ارواح» شما را به یاد فیلم های کلاسیک و دوست داشتنی ژانر وحشت خواهد انداخت.

نقش گودمن را اندی نایمن بازی می کند که خود نیز به طور اشتراکی در کارگردانی فیلم نقش داشته است. از دیگر بازیگران فیلم می توان به مارتین فریمن اشاره کرد و باید منتظر صحنه های ترسناک بسیاری باشید که شما را از روی صندلی تان بلند خواهد کرد؛ هر چند برای جذابیت خود بر صحنه های ترسناک فیلم های ژانر وحشت امروزی نیازی ندارد. در تمام طول فیلم شاهد داستان های معما گونه ای هستید که به دلیل اقتباس بی نقص صورت گرفته، توانسته اند بیننده را در خود غرق کنند. بعد از این که از صحنه های تب دار و هیجان انگیز فیلم لذت بردید نوبت به پایان تکان دهنده اما رضایت بخش فیلم می رسد.

در این مطلب هدف شناساندن تعدادی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ بود که نادیده گرفته شده یا کمتر مورد توجه قرار گرفته بودند. هر چند در ماه های سپری شده از سال ۲۰۱۸ شاهد اکران فیلم های جذاب و پرسروصدایی بودیم اما بدون شک این  عنوانین از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ هستند که باید دید.

 منبع: روزیاتوسینما بازیگر فیلم جدید فیلم های 2018
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها