خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

7 رسوایی بزرگ تاریخ

7 رسوایی بزرگ تاریخ

7 رسوایی بزرگ تاریخ

صنعت تکنولوژی هم از رسوایی در امان نیست. در جایی که میلیاردها دلار پول به قمار گذاشته می شود و توانایی دسترسی به اطلاعات شخصی مردم برای افراد خاصی وجود دارد، جای تعجبی نیست که رسوایی به بار آید. در این مطلب از هفت رسوایی بزرگ در تاریخ تکنولوژی نام برده شده است.

نت هفت، گوشی هوشمند افتضاح سامسونگ!

تصور کنید، چقدر هزینه دارد تا خطوط هوایی قبل از هر پرواز خود، نام اسمارت فون خاصی را بخوانند! سامسونگ در سال ۲۰۱۶ به چنین شرایطی دچار شده بود. زیرا گوشی «گلکسی نت هفت»  مستعد انفجارهای ناگهانی بود و از ورود آن به هواپیماها جلوگیری می شد.

این رسوایی بزرگ در تاریخ تکنولوژی اولین بار، با خبر منفجر شدن این گوشی با آتش سوزی ماشین یک خانواده منتشر شد. پس از تخلیه ی خطوط هوایی جنوب غربی آمریکا به خاطر انفجار یک گلکسی نت هفت، سامسونگ تصمیم گرفت تا این گوشی فاجعه بار خود را جمع آوری کند. این کمپانی سعی کرد تا ورژن اصلاح شده ی این اسمارت فون را دوباره منتشر کند، اما این ورژن جدید باز هم از همان مشکل قدیمی رنج می برد. بنابراین سامسونگ گوشی گلکسی نت هفت را به کلی کنار گذاشت. حتی تا به امروز، هنوز هم نام گلکسی نت هفت شهرت بسیار بالای این کمپانی کره ای را خدشه دار کرده است.

 

معامله با الن تورینگ

بر خلاف دیگر رسوایی بزرگ در تاریخ تکنولوژی این لیست، دلیل مرگ الن تورینگ که بسیار غم انگیز بود، برای سال های سال به طور رسمی مشخص نشد الن تورینگ که یک نابغه در شکستن کدها و رمزنگاری های دشمن در جنگ جهانی دوم و پدربزرگ هوش مصنوعی و پیشگام در کامپیوترها بود، در سال ۱۹۵۲ خود را کشت.

این خودکشی به دلیل محکومیت الن تورینگ به خاطر عقیده اش بر آنچه که بی شرمی بزرگ خوانده می شد، پس از آنکه همجنسگرا بودن او در زمانی که همجنسگرایی در بریتانیا غیر قانونی بود مشخص شد، اتفاق افتاد. به او پیشنهاد حبس کشیدن یا اخته کردنی دردناک با مواد شیمیایی داده شد و او گزینه ی دوم را انتخاب کرد. متعاقب این اتفاق، او در سن ۴۱ سالگی خودکشی کرد.

مرگ آرون سوارتز

پس از مرگ آرون سوارتز، داستان مرگ آرون سوارتز را می توان غم انگیزترین موردِ  فهرست رسوایی بزرگ در تاریخ تکنولوژی نامید. سوارتز یک برنامه نویس کامپیوتر و از فعالان و طرفداران حقوق کپی رایت بود که در سال ۲۰۱۳، پس از آنکه به دانلود تعداد زیادی از مقاله های آکادمیک و انتشار رایگان آن ها محکوم شد خودکشی کرد.

مجازات شوارتز حداکثر ۱ میلیون دلار برای خسارات و ۳۵ سال زندان را شامل می شد. او را در آپارتمانی در بروکلین در حالی که خود را حلق آویز کرده بود یافتند. داستان سوارتز را می توان یکی از شرم آورترین فصول قضاوت در تاریخ امریکا نامید.

 

خودکشی های فاکسکون

فاکسکون تولید کننده ای تایوانی است که آیفون های اپل را مونتاژ می کند. این کمپانی در سال ۲۰۱۰ درگیر یک سری خودکشی های زنجیره ای در کارخانه های شعب چین خود شد. بعد از این اتفاقات، این کمپانی از کارمندانش خواست تا تعهدنامه هایی مبنی بر خودکشی نکردن را امضا کنند و شبکه هایی توری را در هر مکانی که امکان پایین پریدن کارمندان از آنجا وجود داشت نصب کرد.

البته اپل تنها شرکتی نیست که از فاکسکون برای تولیدات خود استفاده می کند. این اتفاقات و رسوایی ها باعث ترس بزرگترین شریک تجاری فاکسکون یعنی کوپرتینو هم شد. در یک قضاوت اشتباه، استیو جابز، مدیرعامل آن دوران شرکت اپل با دفاع از کارخانه های فاکسکون همه ی کارها را بدتر کرد. سخنان بدون علت استیو جابز باعث شد تا اینطور برداشت شود که «اپل در مورد این خودکشی ها همراه Foxconn است».

سال ها از این اتفاق گذشته است ولی یادآوری این خاطره باعث می شود تا مردم یادشان بیاید که دستگاه های زیبایشان در کجا و با چه رنج و زحماتی تولید می شود.

 

رخنه های بزرگ در اطلاعات یاهو

در تاریخ استفاده از اینترنت، شکاف ها و رخنه های اطلاعاتی بزرگی در بین بسیاری از برندهای بزرگ دنیا مثل ای بی، سونی و اکوفکس اتفاق افتاده است. اگرچه بزرگترین آن ها که بیشتر از همه در خاطر مردم باقی می ماند، رخنه در اطلاعات بیش از سه میلیارد کاربر یاهو و لو رفتن حساب کاربری آن ها در سال ۲۰۱۳ بود. مسببان این هک عظیم هیچ گاه دستگیر نشدند، اما در سال ۲۰۱۴ جاسوسان روسی به دلیل ایجاد رخنه ای دیگر تحت تعقیب قرار گرفتند.

در نتیجه ی هک سال ۲۰۱۳، حق الامتیاز مدیرعامل پیشین یاهو، یعنی خانم ماریسا مِیِر قطع شد و ارزش این کمپانی را میلیون ها دلار پایین آورد. اما شاید ضربه ی اصلی به این کمپانی، از دست رفتن اعتماد کاربرانش بود.

 

رسوایی فیسبوک، داستان کمبریج انلتیکال

هک شدن اطلاعات کاربران یک چیز است، اما کمک کردن به هتک آزادی و دموکراسی مردم با هک کردن اطلاعات کاربران چیز دیگری است! این اتهامی بود که فیسبوک در رسوایی کمبریج انلتیکال با آن رو به رو شد. البته شکی نیست که فیس بوک اطلاعات شخصی کاربرانش را رصد می کند. رسوایی کمبریج انلتیکال شامل برداشت غیرقانونی اطلاعات شخصی هشتاد و هفت میلیون کاربر فیسبوک برای مقاصد سیاسی می شود.

 

جاسوسیِ ناسا

همه ما از جاسوسی در کارهایمان بدمان می آید! شاید به همین دلیل است که بر روی وب کم خود چسب می زنیم و از لو رفتن اطلاعات روی فیسبوکمان می ترسیم. اما این ها مثال های کوچکی از جاسوسی هستند.

بزرگترین شواهد از اینکه ما از طریق تکنولوژی های خود مورد جاسوسی قرار می گیریم در سال ۲۰۱۳ به دست آمدند. این شواهد با فاش شدن روش مراقبت عمومی ناسا (آژانس امنیت ملی آمریکا) از طریق فضا بر روی تمامی کشورهای دنیا، از جمله شهروندان امریکا به دست آمدن.  ادوارد اسنودن به عنوان پیمانکار سابق ناسا مسئول لو رفتن این اطلاعات است، به طوری که اخبار مربوط به این افشاسازی عظیم در سراسر دنیا پخش شدند.

 

منبع: نت نوشت

 سامسونگ رسوایی جاسوسی ناسا
نظرات کابران باهوک ریویو