خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

شوک های جهان فوتبال

شوک های جهان فوتبال

شوک های جهان فوتبال

تنها دو روز دیگر به شروع یک هیجان عمومی در سراسر جهان باقی مانده و این موضوع منحصر به 32 کشور که نمایندگان خود را به این دوره از مسابقات اعزام می کنند نیست.

چرا که سالهاست شادی ها و هیجان فوتبال جزء جدایی ناپذیری برای مردمان این کره خاکی محسوب می شود. مسابقاتی بسیار مهم و حساس که نه تنها برای عام مردم بلکه با دگرگونی هایی که در جهان رخ داد تبدیل به بهترین گزینه برای پیروزی و نفوذ سیاستمداران در بین توده های مردم جامعه بود. قدرت و نفوذ فیفا برای اجرای قوانینش در کشورها و پاسخ گو بودنشان به این فدراسیون و بدرقه سیاستمدران درجه اول کشورها از نمایندگانشان برای این دوره از بازی ها اهمیت این بازی ها را به خوبی نشان می دهد. برگزاری بازی ها با همه هیجان و شادی ها و تلخی هایش  نتیجه  زحمات 11 ساله  ژول ریمه فرانسوی برای بر پایی آن بود. در این بین ایران پنجمین حضور خود را در این دوره از مسابقات تجربه خواهد کرد. تیمی که شاید از تیم پرستاره در 2006 آلمان چیزی کم نداشته باشد اما حضورش در گروه مرگ تفاوت ها را نسبت به دیگر دوره ها بیشتر و پرنگتر کرده است. از نخستین دوره بازی های در سال 1930در اروگوئه تا آخرین دوره ای که در برزیل انجام شده 19 بار تیم های کشورهای مختلف در این بازی ها شرکت کردند ازقهرمان اولین دوره اروگوئه تا مدافع قهرمانی این جام یعنی آلمان. اما برزیل با کسب پنج قهرمانی همچنان پر افتخار ترین کشور در کسب این دوره از بازی ها محسوب می شود. هر چند که تا کنون هیچ کشورآسیایی و آفریقایی نتوانسته که این جام را به کشورش ببرد اما حضوراولین ها از قاره آسیا و آفریقا را کشورهای اندونزی و مصردر تاریخ این پیکارها به نام خود ثبت کردند.

 در ادامه نکات جالب و مهم این سری از مسابقات را در 9  دورۀ نخست این بازی ها  مرور می کنیم:

جام جهانی 1930

اولین دوره این مسابقات با شرکت 13 کشور که 9 کشور از قاره آمریکا و 4 کشور اروپایی فرانسه ، یوگسلاوی، رومانی ، بلژیک حضور داشتند. لوسین لورنت فرانسوی، در بازی فرانسه با مکزیک که با نتیجه 4-1 منجر به برد فرانسه شد، زننده نخستین گل تاریخ رقابت‌های جام جهانی لقب گرفت. دیدارتیم های آرژانتین و شیلی بسیار خشن و حاشیه ساز بود. فینال این دوره از مسابقات در نهایت با قهرمانی پر گل اروگوئه در برابر آرژانتین با نتیجه 4- 2 به پایان رسید. ترک بازیکن اروگوئه به نام آندرس ماسالی، برای دیدار با همسرش و خط خوردنش از تیم  نکته جالب این بازی ها بود. گیئرمو استابیله بازیکن آرژانتینی هم با زدن 8 گل به عنوان برترین گل زن انتخاب شد.

جام جهانی 1934

این بازی ها با میزبانی ایتالیای موسولینی سیاسی ترین دوره بازی های لقب گرفت. در اعتراض به فاشیستی بودن سیاست های میزبان، این بارمدافع قهرمانی این دوره را تحریم کرد. تیم های آرژانتین و برزیل نیز به تلافی دوره قبل که تعدادی از کشورهای اروپایی به علت دور بودن مسافت در این پیکارها شرکت نکردند از حضور بازیکنان برترشان در این بازی ها انصراف دادند و تیم ذخیره شان را راهی ایتالیا کردند. بلیس از تیم آرژانتین اولین گل این جام را زد. رویارویی دو کاپیتانِ دروازبان، که از بهترین های پستشان در تاریخ هستند از نکات جالب فینال این بازی ها بود. فینالی که دروقت های اضافه به برتری ایتالیایی که از سوی دیگر کشورها محکوم به حمایت های فاحش داوری بود، منجر شد.

جام جهانی 1938

این دوره در حالی درفرانسه آغاز شد که بسیاری از کشورهای جهان از چند وقت قبل درگیر جنگ هایی شدند که منجربه جنگ جهانی دوم شد.این نخستین باری بود که مدافع قهرمانی و تیم میزبان ازحضوردر بازی های گزینشی معاف بودند. نکات جالب این دوره از بازیها حذف میزبان به وسیله ایتالیا مدافع قهرمانی بود.

تیمی که برای دومین بار قهرمان پیاپی این دوره از بازیها شد؛ با تلفنی که از سوی موسولینی به سرمربی با این جمله که:« یا ببرید و یا بمیرید» مواجه شد. ایتالیا حاشیه ساز ترین تیم این دوره نیز لقب گرفت چرا که رفتار بازیکنان ایتالیا به دستور سر مربی وقتش در بازی افتتاحیه با بالا بردن دستانشان به مدت طولانی و پوشیدن لباس مشکی برای ادای احترام به فاشیسم خشم تماشاگران را بر انگیخت. لئونیداس برزیلی با هفت بار عبور توپ از دروازه، آقای گل شد.

جام جهانی از سال 1942 تا 1950

بعد از اتمام جام جهانی در سال 1938 و قهرمانی ایتالیا این بازی ها به مدت 12 سال با در گیری و  جنگهایی که جهان با آن درگیر بود به تعلیق افتاد و تندیس جام در مکانی امن داخل جعبه کفش اوتورینو باراسی مدیر وقت فیفا که ایتالیایی نیز بود در زیر تختش از دسترس و غارت در امان ماند.

جام جهانی 1950

این بازی ها بعد از 12 سال در کشور برزیل دوباره دوستداران این ورزش مهیج را دور هم جمع کرد تا باز هم بتوانند از مشاهده این ورزش جادویی  بعد از سالها جنگ و خونریزی در جهان لذت ببرند. این دومین باری بود که میزبان،هرچند این بارعلیرغم تمام شایستگی ها نتوانست جام را از آن خود کند و اروگوئه برای دومین بار قهرمان این بازیها شد.آدمیر برترین گل زن این دوره با 9 گل از کشوربرزیل تنها مقامی بود که نصیب میزبان این دوره از مسابقات شد. از نکات تلخ این دوره شانس کم ایتالیا به علت سقوط هواپیمای حامل بازیکنان و مربی این تیم، درست نزدیک به یک سال قبل از شروع مسابقات بود که منجر به فوت هفده ملی پوش و مربی نام آشنای ایتالیایی شد.

جام جهانی 1954

به علت پنجاهمین دوره از سالگرد تأسیس فیفا در شهر زوریخ سوئیس، بازی های این دوره دراین کشور برگزار شد. کوچیس از تیم جادوگران(مجارستان) با زدن 11 گل توانست آقای گل این بازی ها شود اما مانند دوره قبل بازهم این آقای گل مسابقات نبود که جام را به کشورش می برد. این بار آلمان غربی با اولین حضورش درجام جهانی و با وجود اینکه در دوره مقدماتی با نتیجه پرگل 8-3 از تیم مجارستان شکست خورده بود توانست با نتیجه 3- 2مجارستان را شکست دهد و اولین مقام قهرمانی این بازیها را کسب کند.

جام جهانی 1958

 هر چند این دوره با نبودن تیم های مانند ایتالیا و اروگوئه با سهم هرکدام دو قهرمانی در سوئد آغاز شد.

اما ظهور افسانه فوتبال و مروارید سیاه برزیل ملقب به پله در سن 17 سالگی توانست این جام را از آن کشورش کند. این دوره از مسابقات که با در گذشت ژول ریمه بنیانگذاراین پیکارها همراه بود برای اولین بارتصاویرش از طریق تلویزیون به سراسر دنیا مخابره شد؛ تا مردم بیشتری بتوانند این شوروهیجان را در کشورهای خودشان با دیدن تصاویرمهیج تجربه کنند. این دوره هیچ نماینده ای از آسیا و اقیانوسیه نداشت اما شوروی سابق توانست اولین حضورش را در جام جهانی به نمایش بگذارد. جاست فونتین مهاجم فرانسوی با زدن ۱۳ گل آقای گل این دوره انتخاب شد که تا کنون هیچ بازیکنی نتوانسته این رکورد را بشکند.

جام جهانی 1962

برزیل دومین جام قهرمانی را همراه با 9 بازیکنی که در دوره قبلی نیز حضور داشتند به دست آورد. هرچند که ستاره جوان این تیم یعنی پله فقط بازی افتتاحیه را بازی کرد، اما با مصدومیتش از ادامه بازیها کناررفت.این دوره از بازی ها که با میزبانی شیلی برگزار شد با بر خوردهای فیزیکی زیادی که داشت؛ جنجالی ترین بازی ها را از طریق تصاویر تلوزیونی به سراسر جهان ارسال کرد. دیدار ایتالیا و شیلی با یکبار بیرون رفتن تیمها از زمین، و سه بار مداخله پلیس سر انجام با دو اخراجی، 2-0 به سود شیلی به پایان رسید. درگیری ها ی فراوان این بازی، نبرد سانتیگورا به عناوینی چون خشن ترین و بدنام ترین بازی های جام جهانی تبدیل کرد.

جام جهانی 1966

این دوره از بازی ها برای اولین بار درانگلستان و ظهوراولین عروسک این بازی ها به نام ویلی در ظاهر شیر آغاز شد. انگلستان با گلی که مشکوک ترین گل این بازی ها شناخته می شود در فینالی جنجالی توانست در وقت اضافه آلمان غربی را شکست دهد و برای اولین بار قهرمان این دوره از مسابقات شود. کره شمالی تنها تیم آسیایی این دوره بود که با شکست 1-0 ایتالیا شگفتی ساز نیز شد. اوزه بیو ازپرتغال با 9 گلی که با قدرت فوق العاده شوتزنی داشت، آقای گل لقب گرفت.  

جام جهانی 1970

مکزیک و منطقه كونكاكاف میزبان نهمین دوره از بازی های جام جهانی بود که همانند بازی های دوره 1950 بدون اخراج بازیکنی با سومین دوره قهرمانی تیم خیره کننده برزیل و ستارگانش به پایان رسید. گرد مولر از آلمان با ۱۰ گل آقای گل مسابقات شد. این دوره از مسابقات اوج آمادگی پله اسطوره فراموش نشدنی فوتبال بود که برای سومین بار جام جهانی را لمس کرد. این دوره پایان جام مسابقات با نام جام ژول ریمه و اهدای آن به برزیل بود که توانست طی 12 سال سه بار قهرمانی را از آن خود کند.  

ادامه مقاله را با بررسی دوره های بعدی و اتفاقات هیجان انگیزش ادامه خواهیم داد.مسابقۀ فوتبال اسطورۀ فوتبال جام جهانی فوتبال جام جهانی 2018 روسیه استادیوم جام جهانی روسیه
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها