خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

کودک کار؛ ترحم یا حمایت؟

کودک کار؛ ترحم یا حمایت؟

کودک کار؛ ترحم یا حمایت؟

 امروز روز جهانی منع کار کودکان است. اما در این روزها در سطح گسترده ای با معضل «کودک کار» در جامعه روبرو هستیم. کودکانی که هر روز به وفور آن ها را در سطح شهر می بینیم و متاسفانه روز به روز هم به تعدادشان افزوده می شود. برخی از آن ها خانواده هایی دارند که دچار فقر یا اعتیاد هستند و برخی دیگر هم گرفتار باندهایی هستند که درآمدشان را چپاول و استثمارشان می کنند.

حتما برایتان پیش آمده که پشت چراغ قرمز شیشه خودرویتان را پاک کنند یا در خیابان بخواهند به زور آدامس یا فال به شما بفروشند. در این مواقع ممکن است پس از اصرارهای فراوان کودک کار، دلتان به رحم بیاید و چیزی از او بخرید. اما بهتر است بدانید این کار، روش درستی نیست. شاید بهتر باشد با رفتار درستمان عزت نفس و شخصیت آن ها را خدشه دار نکنیم  و یا اگر می توانیم، در جهت بهبود وضعیتشان قدمی برداریم. در این مقاله برخوردهای صحیح با این کودکان ذکر شده که به بهبود وضعیت آن ها کمک خواهد کرد.

 

نگاه های تحقیرآمیز ممنوع

از نگاه های مکرر که نشان از عجیب بودن رفتار آن هاست، خودداری کنید. این کودکان بیش تر روز را در خیابان ها سپری می کنند و با توجه به سن کمشان کمبود عاطفی سنگینی را تجربه می کنند که این کمبود عواقب جبران ناپذیری را برایشان در پی دارد. در این میان رفتار شما نباید طوری باشد که کودک دچار سرخوردگی شود. محبت های شما به عنوان یک شهروند باید اصولی و متناسب با استانداردهای رفتار او باشد. بنابراین نباید شأن انسانی آن ها را با نگاه ها و برخورد خصمانه دچار آسیب کنیم.

 

خوراکی به جای خرید

کودکان خیابانی و کار در معرض سرما و گرما و آلودگی هوا هستند. سیستم بدنی آن ها ضعیف است و اغلب دچار سوءتغذیه هستند. دادن خوراکی مقوی یا میوه برای آن ها بهتر از پول است. درآمدی که از فروش نصیب این کودکان می شود، در بعضی موارد به جیب رئیس باندی می رود که از آن ها کار می کشد. مثلا اگر هر روز در مسیر روزانه با چنین کودکانی برخورد می کنید، می توانید با روی خوش از میوه یا خوراکی تان بدهید. یا می توانید مقداری از غذای اضافی دست نخورده تان را در ظرف یک بار مصرف بگذارید و به آن ها بگویید که این غذای خانگی را خودتان درست کرده اید.

 

قاطعانه «نه» گفتن

زمانی که قصد خرید از آن ها را ندارید، قاطعانه و با روی خوش تشکر کنید و نه بگویید. می توانید بگویید نیازی به جنسی که او می فروشد، ندارید. یادتان باشد این کودکان تشنه محبت هستند و هرگونه رفتار انزجارآمیز و یا تحقیر در روحیه آن ها تاثیر عمیقی خواهد گذاشت. اما در صورت نیاز به خرید آن جنس، طوری برخورد کنید که گویی کالای مورد نظر را واقعا نیاز داشته اید و او را یک فروشنده و نه یک متکدی می دانید.

 

ترحم نکنید

اگر نمی خواهید از آن ها چیزی بخرید، به آن ها ترحم نکنید. چنانچه از کودکان کار کالایی خریداری می کنید، نگویید بقیه پول برای خودت! تنها نتیجه این کار پایین آوردن عزت نفس آن هاست. با سوالات بیهوده باعث اذیت آن ها نشوید و این کودکان بینوا را مجبور به بازگو کردن داستان زندگی شان نکنید. بهترین کار عضویت در «اِن جی او» ها یا سازمان های مردم نهاد است که از این کودکان حمایت می کنند.

بعضی از این سازمان ها کودکان کار را تحت پوشش قرار می دهند و با آموزش هنرهای مختلف این بچه ها را این طریق وارد بازار کار می کنند تا درآمد حاصل از زحمتشان تنها صرف زندگی خودشان شود. شما می توانید با عضویت در این سازمان ها ساعاتی را که زمان کافی دارید، به آموزش آن ها اختصاص دهید و یا با خرید از نمایشگاه هایی که هنر دست این بچه ها را می فروشند، با شیوه درست از آن ها حمایت کنید. امید است روزی تمام این کودکان ساماندهی داده شوند تا هر روزه شاهد صحنه های دردناک این چنینی نباشیم.

 کودک کار منع کار کودکان شیوه برخورد با کودکان کار
نظرات کابران باهوک ریویو