خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

یادگیری اصل خودشناسی با تفکر زائد

یادگیری اصل خودشناسی با تفکر زائد

یادگیری اصل خودشناسی با تفکر زائد

«تفكر زائد پندار و توهمی است كه در لباس اندیشه متجلی می‌گردد. تا زمانی كه این نوع تفكر­ (و در حقیقت توهم) حاكم بر ذهن است، زندگی و هستی انسان در ابری از تیرگی خواهد گذشت، بی ‌هیچ هدف و مسیر روشن و بدون كمترین تسلط بر زندگی».

این جملۀ پشت کتاب مصفا خود گویای زاویۀ دید نویسنده به انسان و هستی است. مصفا در این اثر با ترسیم مکانیسم­‌های ذهن، تأثیر آنها را در نگرش انسان به زندگی شرح می­‌دهد. وی در ابتدا نگاه انسان به پدیده‌­ها را به دو بخش تقسیم می­‌کند. این تقسیم‌بندی پایه‌ و اساس بقیه‌ی نظرات او است.

وی معتقد است: «ذهن ما عادت كرده است به اینكه جریانات و رویدادهای زندگی را از دو جنبه و دید نگاه كند و با آنها دو نوع رابطه داشته باشد: یكی دید یا رابطه‌­ی واقعی و دیگری ذهنی. من می‌بینم شما به فرم خاصی راه می‌روید، دست‌تان را تند یا آهسته حركت می‌دهید، پای‌تان را بلند یا كوتاه برمی­‌دارید، راست یا خمیده راه می­‌روید.

در این دید من به راه رفتن شما به‌صورتی‌كه واقعاً هست نظر دارم ـ بدون هیچ تعبیر و معنای خاصی. ولی من تنها به این دید اكتفا نمی‌كنم. به راه رفتن شما از جنبۀ دیگری هم نگاه می‌كنم و در آن چیزی می‌بینم كه مربوط به واقعیت راه رفتن نیست. بلكه تعبیر و تفسیری است كه ذهن خود من از راه رفتن شما می‌كند. مثلاً می‌گوید این طرز راه رفتن موقرانه یا غیرموقرانه است، متواضعانه یا متكبرانه است، متشخصانه یا حقیرانه است. ما با تمام جریانات و پدیده‌های زندگی به همین شكل در رابطه‌ایم».

آیا این کتاب برای شماست؟

مصفا در این کتاب جنبه‌ای نو و دید تازه‌ای را روایت می‌کند؛ اینکه می‌­توان در برخورد با سختی‌ها و مشکلات نگاه دیگری داشت. تحلیل ها و بیان این کتاب ساده و همه‌فهم است؛ از این جهت که هر کسی با اندکی تامل با آن ارتباط برقرار می‌­کند. ویژگی خاص کتاب این است که اصول خودشناسی که موفقیت را تضمین می کند بسیار ساده توضیح داده است. همچنین در این کتاب، تقریبا تمام اصول خودشناسی شرح داده شده است. اگر کسی به شناخت خود علاقه داشته باشد، توصیه می‌کنیم حتما این کتاب را بخواند.

فكر می‌كنید علت اینكه ما هرگز از وضع موجود خود راضی نیستیم چیست؟ چرا همیشه در احساس حسرت -حسرت به‌خاطر چیزی كه فكر می‌كنیم باید داشته باشیم، و نداریم- به‌سر می‌بریم؟ چرا به هر جا برسیم، باز هم با عطش و ولع می‌دویم تا به جایی دیگر برسیم؟ چرا همیشه به آینده نگاه می‌كنیم؟ آیا توجه زیاد به آینده بیانگر این نیست كه در وضع موجود خود نقصی می‌بینیم كه باید آن را در آینده جبران كنیم؟» اگر خوب توجه كنیم، درمی‌یابیم که در سراسر زندگی ما این جریان وجود دارد كه هر شب پیش خودمان فکر می‌کنیم: «من شخصیتی ناقص و نامطلوب دارم و باید آن را به شخصیت دیگری جز این تبدیل کنم.» و این جریان در تمام طول عمر ادامه دارد.

اگر شما نیز با تمام این مسائل دست‌‌وپنجه نرم می‌کنید، باید بدانید که این کتاب جواب‌ها و راهکارهای ارزشمندی برای شما دارد.

 

در حاشیه

محمدجعفر مصفا (متولد ۱۳۱۲ شمسی، خمین) نویسنده، مترجم و مولوی‌شناس اهل ایران است. وی کتاب‌ها و مقالات زیادی درباره خودشناسی و انسان‌شناسی نوشته است. کتاب تفکر زائد یکی از کتاب‌های پرفروش درزمینه‌ی روان‌شناسی شخصی به زبان فارسی است. این کتاب تاکنون بیست بار تجدید چاپ شده است.

 

منبع: chetorخرید کتاب کتاب خوب تفکر زائد محمد جعفر مصفا
نظرات کابران باهوک ریویو