خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

بزرگترین هدیه فرانسه به ایالات متحده

بزرگترین هدیه فرانسه به ایالات متحده

بزرگترین هدیه فرانسه به ایالات متحده

 امروز بیش از 130 سال از ورود مجسمه ای عظیم که در یک دست مشعل و در دست دیگرش کتابی حاویِ ِ تاریخ تصویب بیانیه‌ی استقلال آمریکا را دارد در شمایل زنی بلند قامت با کلاهی هفت پر به نشان از  7 اقیانوس و 7 قارۀ جهان  به نیویورک می گذرد.

ایده اولیه  ادوارد رنه د لابوله برای ساخت این تندیس با کمک دو معمار دیگر انجام شد، هرچند طراح اولیه این نماد هرگز نتوانست آن را کامل ببیند. فردریک آگوست بارتولدی با کمک از گوستاو ایفل که سالها بعد رویای برج بلندش ایفل را اجرا کرد، توانستند با ساخت این مجسمه -نماد ی از آزادی- به آمریکایی که با کمک فرانسه از استعمار نجات و استقلال خود را اعلام کرده بود برای پیوند دو ملت، ارسال کنند. جایگاه مجسمه در جنوب منهتن برای خوشامد گویی افرادی که از راه دریا به امریکا سفر می کردند، انتخاب شد. هر چند که امروزه شما به هر طریقی وارد نیویورک شوید وسوسه دیدن این تندیس شما را رها نخواهد کرد.

مطالب جالبی از مجسمه آزادی با نام رسمی«آزادی روشنگر جهان»:

-مجسمه ای با ارتفاع 46 متر با رویه ای از مس، در 350 قطعه با کشتی به امریکا ارسال شد؛ تا در جزیره ای آزادی یا لیبرتی آیلند بر روی پایه ای که برای این مجسمه در نظر گرفته شده بود یک بار دیگر سرهم شود و تا کنون از آن به عنوان زیباترین نماد این کلان شهر نامگذاری می شود.

-جالب است بدانید که این مجسمه ابتدا به رنگ قهوه ای تیره بود و چهرۀ آن از صورت مادرِ بارتولدی الهام گرفته شده است و مشعل آن یک بار تعویض شده و اکنون مشعل جدید مسی، با طلا پوشش داده شده است.

-مجسمه آزادی یکی از زیباترین مناطق برای گردشگران محسوب می شود. مکانی تاریخی و جذاب برای گردشگرانی که از این طریق و با طی کردن بیش از 350 پله از داخل مجسمه می توانند چشم انداز زیبایی از بندر نیویورک و بخشی از منهتن را ببینند.

- سازه فلزی در درون مجسمه به‌عنوان اسکلت، طرحی بود که ایفل برای این مجسمه طراحی کرد.

- بعد از حادثه یازدهم سپتامبر در امریکا بازدید از این مکان چند سال ممنوع شد.

-این مجسمه چندین بار بازسازی شده که بزرگترین مشکل آن بازوی سمت راست مجسمه بود.

در ادامه و به مناسبت ورود این مجسمه به امریکا سفری می کنیم به شرق آسیا که بزرگترین تندیس هایی که تا کنون ساخته شده اند را با  شمایلی از بودا از آن خود کرده اند، تا آئین و فرهنگ کشورشان، تبدیل به نماد هایی عظیم الجثه ای شود برای جذب گردشگران از سراسر نقاط  جهان:

«مجسمه بهار بودا»

ساخت مجسمه ای با وزن 30 تن در چین توانست لقب بزرگترین مجسمه دنیا را با ارتفاع 153 متر کسب کند. این مجسمه که نمادی از فرهنگ و آیین چین به شمار می رود به نام معبد بهار بودا در باغ بزرگ یکی از استان های چین، چشم هر گردشگری را به سوی خود می کشاند. این مجسمه نزدیک به 40میلیون دلار هزینه برداشت و ساخت آن ده سال پیش به اتمام رسید. این تندیس نامش را از بهار گرم تیانوری گرفته است. مکانی که آب  با دمای 60 درجه و خاصیت درمانی از آن فوران می کند.

«مجسمه لایکیون ست کیار»

ساخت این مجسمه 116 متری با پایه نزدیک به 14 متر سرانجام در 21 فوریه 2008 در بالای تپه های پو کوانگ نزدیک شهر مونیوا در مرکز میانمار در مجموع 130 متر به اتمام رسید. این مجسمه با رنگ زرد روشن، کنار مجسمه خوابیده ای که در سال 1991 در آن مکان ساخته شده  بود به طور رسمی افتتاح شد.  

«مجسمه یوشیکو دایبوتسو»

23 سال پیش در شهر یوشیکو ژاپن ساخت سومین مجسمه بلند جهان با ارتفاع 120 متر به اتمام رسید. پایه و سکوی این مجسمه به شکل گل و به ارتفاع 10 متر است. از امکاناتی که برای این مجسمه فراهم شده آسانسوری است که گردشگران را تا ارتفاع 85 متری برای بازدید از مناظر اطراف می برد. روکش این مجسمه از برنز و پایه و سکوی آن که به شکل گل نیلوفر آبی  از سیمان سخت است. گفته می شود که طول و عرض این مجسمه 3 برابر مجسمه آزادی است.  مجسمه آزادی مجسمه بهار بودا بزرگترین مجسمه های جهان معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو