خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

از خوراک روزمره تا غذای تجملی امروز

از خوراک روزمره تا غذای تجملی امروز

از خوراک روزمره تا غذای تجملی امروز

 

سوشی که روزگاری غذایی ساده و به عنوان قوت روزانه یک ملت به شمار می رفت، امروزه به نمادی از پرستیژ در دیدوبازدیدهای جامعه بدل شده است.

غذای ژاپنی که این روزها نه فقط در ژاپن بلکه در رستوران های کشور خودمان نیز یافت می شود.

سوشی را به عنوان یک خوراک ژاپنی می شناسند اما در واقع اولین ابداع کنندگان آن، چینی ها در قرن دوم میلادی بودند که با این روش غذای خود را به مدت طولانی نگهداری می کردند. به دلیل موقعیت جغرافیایی کشورهای شرق آسیا و دسترسی به دریا و کشت وسیع برنج به دلیل آب و هوای شرجی، آن ها ماهی خام را میان برنج تخمیرشده قرار می دادند و بدین شکل غذا تا مدت ها سالم می ماند. سپس برنج را دور می انداختند و ماهی را می خوردند.

سرانجام در قرن هفتم این خوراک وارد ژاپن شد و آن ها با کمی تغییر ماهی را با برنج سرو کردند، بدین شکل که به جای برنج آبپز آن را بخارپز کردند و مقداری ادویه و سرکه برنج، اختراع و همراه آن مصرف شد. بنابراین زمان تخمیر برنج کم کم کاهش یافت و بدون نیاز به ماه ها زمان برای آماده شدن سوشی، آماده سرو می شد. روش طبخ سوشی باز هم تغییر پیدا کرد و سرآشپزی ماهر به جای اینکه ماهی را داخل برنج قرار بدهد، برش نازکی از آن را روی برنج ادویه دار گذاشت و بدین ترتیب «نیگیری سوشی» پدید آمد.

سوشی در ابتدا در اتاقک هایی کوچک درست می شد که با پایان جنگ جهانی دوم این اتاقک ها بسته و محل طبخ این غذا به داخل خانه و رستوران ها منتقل شد و کم کم به غذایی تجملاتی تبدیل شد.

غذایی که این روزها در منوی اکثر رستوران های لوکس وجود دارد. به دلیل فریز شدن گوشت ماهی، خطر باکتری های مضر در آن تقریبا صفر است.

بر خلاف تصور خیلی ها که فکر می کنند سوشی به معنای ماهی خام است، سوشی در واقع به برنج سرکه دار گفته می شود که ماهی، یک چاشنی تزیینی در کنار این غذاست.

جهانی شدن سوشی از آمریکا آغاز شد. با مهاجرت ژاپنی ها در قرن نوزدهم به آمریکا این غذا به آنجا نیز راه یافت و اولین رستورانی که این خوراک را می فروخت در سال 1906 در این قاره دایر شد. سوشی رفته رفته فراگیر شد و با روش های طبخ و تزیین جدید مثل رول های کالیفرنیایی، در محافل و مهمانی های سراسر دنیا جای خود را باز کرد.

شما هم می توانید با درست کردن این غذا برای یک بار هم که شده این خوراکی خاص را امتحان کنید.

موادلازم برای تهیه سوشی:

فیله نازک ماهی سالمون       250 گرم

سرکه برنج                        سه قاشق

نمک                           یک سر انگشت

برنج                          دو الی سه لیوان

جلبک نوری                     سه ورق

خیار پوست کنده خلالی       یک عدد

شکر                        یک قاشق چایخوری

هویج خرد شده خلالی    به مقدار لازم

سس سویا                 به مقدار لازم

 

سرکه و نمک و شکر را با یکدیگر مخلوط کنید. برنج را کته دم کنید به طوری که تقریبا خمیر باشد.

مقداری از برنج کته را روی حصیر چوبی و یک جلبک نوریِ خشک، پخش و با دستتان که خیس است، پهن کنید. ژاپنی ها این کار را با چوب بامبو انجام می دهند. همچنین می توانید جلبک ها را به مدت یک تا دو دقیقه در فر گرم کنید. مخلوط سرکه و نمک و شکر را روی برنج بریزید. اکنون نوارهای برش خورده و نازک هویج و خیار و در صورت علاقه مارچوبه را روی برنج بگذارید و ورقه نازک ماهی برش خورده را روی آن ها قرار دهید و سپس با کمک حصیر، جلبک را رول کنید.

 بهترین ماهی برای تهیه سوشی، ماهی سالمون است. در نهایت رل ها را با یک چاقوی خیس به قطعات مساوی تقسیم کنید و با سس سویا میل کنید. چنانچه سرکه برنج در دسترستان نیست، می توانید از سه واحد سرکه سیب استفاده کنید.

 

 معرفی کتاب سوشی غذای ژاپنی غذای دریاییمطالب مرتبط

امتحان طعمی تازه و سبک در روز دسر
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت
سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش

نظرات کابران باهوک ریویو