خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

10 اقدام مفید برای حفظ محیط زیست

10 اقدام مفید برای حفظ محیط زیست

10 اقدام مفید برای حفظ محیط زیست

 

با کمی دقت در رفتارهای روزمره و ترک بسیاری عادت‌ها، می‌توان گام‌های کوچکی برداشت که اثراتی بزرگ در بهبود محیط زیست می‌گذارند. در این مقاله فهرستی از کارهای کوچکی که در طول شبانه روز انجام می دهیم و ممکن است آن ها را جدی نگیریم آورده شده و جالب است بدانید با رعایت همین کارهای به ظاهر کوچک چه کمک بزرگی به محیط زیست خود می کنید.

پس شما هم در این کمک سهیم باشید.

شیر را ببندید

موقع مسواک زدن یا شستن دست‌ها، لازم نیست آب پیوسته جریان داشته باشد. نتیجه یک پژوهش در دانشگاه اولدنبورگ نشان می‌دهد که نبستن شیر در حین نظافت دست و دندان، به بهای هدر رفتن ۱۲ لیتر آب آشامیدنی‌ تمام می‌شود.

دوش بگیرید؛ وان قدغن

حمام کردن در وان یعنی مصرف دستکم ۱۴۰ لیتر آب اما وقتی دوش می‌گیرید، در هر دقیقه تنها ۲۰ لیتر آب استفاده می‌شود. اداره فدرال حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی آلمان محاسبه کرده که پرهیز از وان گرفتن، می‌تواند به صرفه‌جویی سیصد یورو در بودجه سالانه یک خانوار چهار نفری در این کشور منجر شود.

تهویه هوا

خیلی از افراد فکر می‌کنند نیمه باز بودن همیشگی پنجره به گردش هوای تازه در اتاق و خانه کمک می‌کند اما درست آن است که هر دو سه ساعت یک مرتبه، پنجره‌ها کاملا گشوده شوند؛ آن هم تنها برای چند دقیقه و نه بیشتر. صندوق جهانی طبیعت (WWF) اعلام کرده که ترک عادت نیمه بسته گذاشتن پنجره‌ها در فصول سرد سال، موجب صرفه‌جویی در مصرف ۳۰۰کیلوگرم مونوکسید کربن می‌شود. چیزی معادل ۷۰ یورو هزینه.

بدرود با باطری

اداره محیط زیست توصیه می‌کند که مردم حتی‌المقدور از دستگاه‌هایی استفاده کنند که به باطری نیاز ندارند. انرژی مورد استفاده برای تولید باطری‌های غیرقابل شارژ، ۴۰ تا ۵۰۰ برابر بیشتر از آن چیزی است که پریز برق در اختیار می‌گذارد. می‌دانید که قیمت یک باطری AA در مقایسه با هزینه انرژی الکتریکی، حدود ۳۰۰برابر گران‌تر است؟

دکمه را بزنید

تلویزیون با فشردن دکمه کنترل از راه دور به طور کامل خاموش نمی‌شود. پریزهای چند اتصاله هم همینطور. آنها را باید بطور کامل خاموش کرد. اداره محیط زیست به شهروندان می‌گوید بدانید و آگاه باشید که در وضعیت «استند بای» مصرف برق ادامه می‌یابد. پس بهتر است به طور کامل تلویزیون را خاموش کنید.

هر قابلمه‌ای دری دارد

صندوق جهانی طبیعت توصیه می‌کند که در زمان پخت و پز، حتما در قابلمه‌ را بگذارید. به این ترتیب تا ۶۵ درصد در مصرف گاز یا برق صرفه‌جویی خواهید کرد. روشن است که وقتی در قابلمه را نمی‌گذارید، بخش بزرگی از حرارت هدر می‌رود. اندازه قابلمه هم باید درست انتخاب شود. فراموش نکنید انتخاب قابلمه‌ای که بزرگتر از شعاع صفحه اجاق باشد، اتلاف انرژی است.

کتری برقی یا اجاق؟

می‌خواهید چای دم کنید یا پاستا و ماکارونی بپزید؟

توصیه اداره حفاظت محیط زیست آلمان این است که از کتری برقی برای جوش آوردن آب استفاده کنید. هم آب سریع‌تر جوش می‌آید و هم انرژی کمتری به نسبت اجاق خوراکپزی مصرف می‌شود. اداره یاد شده مثال می‌زند که جوش آوردن روزانه یک لیتر آب در کتری برقی یعنی پرهیز از تولید سالانه۹۰کیلوگرم دی اکسید کربن و قناعت در ۴۰ یورو پول.

وداع با سشوار

خانه‌ای هست که در آن سشوار نباشد؟ این وسیله جدانشدنی از مناسک حمام، یکی از پر مصرف‌ترین دستگاه‌های برقی است. اداره حفاظت محیط زیست آلمان توصیه می‌کند که دستکم در تابستان و روزهای آفتابی، موها را با جریان هوا خشک کنید. فاصله گرفتن از سشوار، هم از نظر مالی سودبخش است و هم از نظر سلامتی موها.

لیوان و بنوش و برو

قهوه نوشی در راه و در حال حرکت عمومیت یافته اما عاشقان قهوه باید بدانند لیوان‌های یک بار مصرف و دور انداختنی مشکلی جدی برای محیط زیست و زباله‌زایی است. اگر عادت دارید در مسیر قهوه بنوشید، بهتر است لیوان ثابت و مخصوصی تهیه کنید. اینطوری هم به جیب خودتان کمک کرده‌اید و هم به سطل‌های آشغال رحم.

کیسه پلاستیکی ممنوع

سازمان حفاظت محیط زیست آلمان می‌گوید سرانه ۶۵ کیسه پلاستیکی در چرخه مصرف این کشور بالا و غیرضروری است. می‌دانید تجزیه این کیسه‌ها در طبیعت ده‌ها سال زمان می‌خواهد؟ بهتر نیست از همین امروز وقتی خرید می‌روید، یک سبد حصیری، کوله پشتی یا کیسه‌ای پارچه‌ای همراه ببرید تا سهمی در کاهش مصرف پلاستیک ایفا کنید؟

 

منبع: دویچه وله
نظرات کابران باهوک ریویو