خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

دهه هشتاد و آقای بازیگر

دهه هشتاد و آقای بازیگر

دهه هشتاد و آقای بازیگر

عزت‌الله انتظامی در ۳۱ خرداد ۱۳۰۳ در محله سنگلج تهران به دنیا آمد و عمری را در سالن‌های تئاتر و جلوی دوربین سینما و تلویزیون سپری کرد. او در زنده کردن نقش‌ها موی سپید کرد تا شد آقای بازیگر سینمای ایران. وقتی می‌گوییم آقای بازیگر تصویر عزت‌الله انتظامی در آیینه نقش‌های رنگارنگ و متفاوتش در پیش چشممان نقش می‌بندد.

اولین حضور حرفه‌ای عزت‌الله انتظامی مقابل دوربین سینما برمی‌گردد به فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی. بازی تحسین برانگیز او در نقش «مش حسن» نقطه عطف و تحولی شگرف در تاریخ بازیگری سینمای ایران در آن سال‌هاست.

عزت‌الله انتظامی از بازمانده‌های نسل طلایی بازیگران ایران است. بزرگانی چون جمشید مشایخی، علی نصریان و محمدعلی کشاورز و… مردانی که به واقع تکرار ناشدنی‌اند. عزت‌الله انتظامی از جمله بازیگرانی است که گذر عمر از دقت، خلاقیت و طراوت بازیگری او کم نکرده. شاهد این مدعا فیلم‌هایی است که او از سالها ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ بازی کرده است.

فیلم های عزت‌الله انتظامی در دهه ۸۰: خانه‌ای روی آب

از جمله فیلم های عزت الله انتظامی در دهه ۸۰ فیلم سینمایی«خانه‌ای روی آب» است. این فیلم اولین و آخرین همکاری آقای بازیگر و کارگردان صاحب نام سینمای ایران بهمن فرمان آراست.

شخصیت اصلی این فیلم سینمایی دکتر سپید بخت است که رضا کیانیان آن را بازی کرده است. سایر بازیگران سرشناس این فیلم نقش‌های کوتاهی را ایفا می‌کنند و هر کدام با بازی‌شان و در ارتباط با دکتر سپید بخت باعث می‌شوند تا وجه جدیدی از شخصیت اول فیلم برای تماشاگر آشکار شود.

عزت‌الله انتظامی در فیلم «خانه‌ای روی آب» نقش پدر دکتر را بازی می‌کند. پدری که سالهاست در خانه سالمندان زندگی می‌کند و دکتر بعضی وقت‌ها به ملاقاتش می‌رود. بازی ظریف و دقیق او در دو سکانسی که در این فیلم دارد سیمرغ بهترین نقش مکمل مرد را به همراه دارد. غرغرهای زیر لب بغضی که می‌خواهد بشکند و سرانجام به هق هقی بدل می‌شود که مخاطب را سخت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گاوخونی را در فیلم های عزت‌الله انتظامی فراموش نکنید!

عزت‌الله انتظامی در سال ۱۳۷۲ در نقش مردی خسیس و پول دوست جلوی دوربین بهروز افخمی رفت. حاصل این همکاری فیلم زیبای «روز فرشته» بود.

آقای بازیگر در سال ۱۳۸۱ در فیلم«گاوخونی» بهروز افخمی بازی می‌کند. یکی از خاص‌ترین نقش های کارنامه او در این فیلم رقم می‌خورد. ما در گاوخونی شاهد کابوس‌های جوانی با بازی بهرام رادان هستیم که خاطرات پدر مرده‌اش و شهر زادگاهش او را پریشان می‌کند.

انتظامی نقش پدر مرده جوان را بازی می‌کند. ما پدر را در خواب‌های قهرمان قصه می‌بینیم. شکل بازی و دیالوگ گویی انتظامی در این فیلم به گونه‌ای است که نه می‌شود گفت او دیالوگ دارد نه می‌توان گفت او در این فیلم دیالوگی ندارد. بیشتر حالت‌ها، واکنش‌ها و احساسات را از چهره و میمک او به وضوح می‌خوانیم.

ایفای تحسین برانگیز این نقش دشوار جایزه بهترین بازیگر مرد بخش بین‌الملل بیست و دومین جشنواره فیلم فجر را برای او به ارمغان آورد.

عزت‌الله انتظامی در دیوانه‌ای از قفس پرید

یکی دیگر از فیلم های عزت‌الله انتظامی، «دیوانه‌ای از قفس پرید» ساخته احمدرضا معتمدی در سال ۱۳۸۱ است. فیلمنامه این فیلم پر از دیالوگ‌هایی است که سخت و آهنگین هستند و باید برای حفظ حال و هوای فیلم یکسره و بدون قطع گرفته شوند.

عزت‌الله انتظامی در ۷۹ سالگی این دیالوگ‌ها را به بهترین شکل ممکن اجرا می‌کند. نحوه دیالوگ گفتن، راه رفتن و تمامی جزییات بازی عزت‌الله انتظامی باعث می‌شود تا ما او را در نقش یک پیرمرد منفور باور کنیم.

برگی دیگر از فیلم های عزت‌الله انتظامی

محمد بزرگ نیا از کارگردانانی است که پنج بار از نقش آفرینی عزت‌الله انتظامی در فیلم‌های خود بهره برده است. «کشتی آنجلیکلا»۱۳۶۷، «جنگ نفت کش‌ها »۱۳۷۲، «طوفان»۱۳۷۵، «جایی برای زندگی»۱۳۸۳ و «راه آبی ابریشم»۱۳۹۰.

«جایی برای زندگی» داستانی است که در حاشیه جنگ تحمیلی در ایران رخ می‌دهد. این فیلم روایت تاثیر جنگ بر خانواده عیدی محمد است. خانواده ای که در اثر حوادث جنگ از هم می‌پاشد و تلاش برای آزاد کردن منطقه اشغال شده برای هر یک از افراد خانواده عیدی محمد سرنوشتی را رقم می‌زند.

محور داستان بزرگ این خانواده با بازی عزت‌الله انتظامی است. مردی سنتی که خانواده دوست و پایبند زندگی دسته جمعی است. در بازی عزت‌الله انتظامی اقتدار و مهربانی که لازمه این نقش است به خوبی مشاهده می‌شود. او برای بازی در این فیلم در بیست و سومین جشنواره فجر نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

عزت‌الله انتظامی در هیبت یک گانگستر روشن فکر

اولین همکاری عزت‌الله انتظامی و مسعود کیمیایی در فیلم «حکم» ۱۳۸۳ است. او در این فیلم نقش یک گانگستر به نام رضا معروفی را بازی می‌کند. طبق معمول فیلم‌های کیمیایی، آدم‌ها قصه‌های خاص خودشان را دارند و به راحتی نمی‌توان سر از کارشان درآورد.

رضا معروفی یک خلاف کار کهنه کار است که برای کسب و کارش برای حمایت کردن و نکردنش اصول خاص خودش را دارد. عزت‌الله انتظامی در این فیلم یک تبهکار چاله میدانی نیست او عشق سینماست و از صادق هدایت حرف می‌زند.

آقای بازیگر ستاره می‌شود

یکی دیگر از نقش‌هایی که عزت‌الله انتظامی به خوبی از پس آن برآمده است. نقش رفیع گلکار در فیلم «ستاره می‌شود» است. این فیلم در سال ۱۳۸۴ به کارگردانی فریدون جیرانی ساخته شد.

داستان فیلم درباره یک بازیگر قدیمی تئاتر است که سالهاست روی ویلچر خانه‌نشین شده است و حسرت ایام گذشته را می‌خورد. دخترش با هر سختی که شده برای اینکه به او روحیه بدهد برایش نقشی کوتاه پیدا می‌کند. اما شرایط فیلمبرداری به گونه‌ای پیش می‌رود که  او نمی‌تواند از پس ایفای نقش بر بیاید. رفتار ناجوانمردانه‌ای که عوامل با او می‌کنند او را دلشکسته و غمگین‌تر از قبل می‌کند. عزت‌الله انتظامی نقش را برای ما زندگی می‌کند. استرس، دلتنگی و حسرت روزهای گذشته در نگاه و کلام او به خوبی حس می‌شود.

عزت‌الله انتظامی برای بازی در فیلم جیرانی نامزد سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول جشنواره فجر شد و تندیس نقش اول بازیگر مرد را دوازدهمین جشن خانه سینما از آن خود کرد.

این چند فیلم تنها برگی از آلبوم ماندگار هنر استاد انتظامی است. آلبومی که باعث شد او در سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران انتخاب شود.

 



سینمای ایران معرفی کتاب عزت الله انتظامی








نظرات کابران باهوک ریویو