خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

سلفی یا خودنگاره

سلفی یا خودنگاره

سلفی یا خودنگاره

 

سلفی! واژه ای که این روزها گوش همه ما با آن آشناست. شاید اولین تصویری که در ذهنتان بیاید، دختر نوجوانی است که جلوی آینه ایستاده و از خودش عکس می گیرد.

از زمانی که سلفی یا خودنگاره به اصطلاح مد روز شد، دوربین به دستانی را در هرجایی پیدا می کنیم که مشغول سلفی کردن از خود و یا با جمع دوستانشان هستند تا پس از آن در شبکه های اجتماعی آن را به اشتراک بگذارند. از وقتی هم که مونوپد یا دسته سلفی به بازار آمده، کار را آسان تر از پیش کرده است. سلفی گرفتن تنها محدود به عکس های مهمانی ها و تک نفره و گردشگران نیست. عده ای از این پدیده استفاده های عجیب تری هم می کنند و با چالش های خطرناک نمادی از خودشیفتگی را نشان می دهند و شاید هم واقعا آدم ها پر دل و جرئتی باشند. کسانی که با گوشی های موبایل خود به بالای برج های خطرناک می روند و یا لبه پرتگاه عکس سلفی می اندازند تا خودی نشان بدهند و شجاعت خود را به رخ دیگران بکشند، که البته منجر به مرگ چندی از این تن شد.

تاریخچه سلفی

پس از اینکه لوئیس داگر در سال 1839 عکاسی داگروتیپ (نخستین روش موفق در ثبت عکس‌های دائمی و استفاده تجاری از عکاسی)را به ثبت رساند، چند ماه بعد نخستین عکس سلف پرتره توسط رابرت کورنیلس در آمریکا گرفته شد.

اما نخستین عکس سلفی به شکل مدرن در قرن بیستم توسط جوزف بایرون مؤسس کمپانی عکاسی بایرون و بن فالک گرفته شد. این عکس که پنج نفر از اعضای این کمپانی عکاسی در آن حضور دارند، در خیابان پنجم نیویورک گرفته شده است.

عکاسی در ایران

نخستین دوربین عکاسی به شیوه داگروتیپ به درخواست محمد شاه قاجار از روسیه و انگلیس وارد ایران شد و نیکلای پاولف دیپلمات روس اولین عکس برداری در ایران را انجام داد. پس از او ناصرالدین شاه قاجار که علاقه فراوانی به عکاسی داشت، عکس های فراوانی را از اندرونی و بیرونی دربار خود به ثبت رساند.

سلفی و شخصیت شناسی

پژوهشی در سال 2013 در دانشگاه بیرمنگان نشان داد افرادی که به وفور سلفی هایی از خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، از حمایت اجتماعی و صمیمت کمتری در سطح جامعه برخوردارند که میانگین سنی بخش عظیمی از آن ها بین 18 تا 24 سال بوده است. از طرفی شرکت های محصولات زیبایی و آرایشی نیز دائما در حال تبلیغ زیبایی به شیوه مصنوعی هستند و همین موضوع باعث می شود عطش سلفی گرفتن و خودنمایی بیش تر به خصوص در دختران جوان تر دیده شود. همچنین طبق تحقیقات حالت صورت مردان در لحظه ثبت عکس های سلفی بهتر از زنان بوده و ظاهرا خلق بهتری داشته اند.

پایتخت سلفی جهان

طبق گزارش مجله تایم، فیلیپین پایتخت عکاسان سلفی دنیاست و بیشترین عکس های سلفی در این کشور گرفته می شود.

شهرهای مانیل، ماکاتی و پاسیگ بیش تین تعداد سلفی را داشته اند. طبق آمارها از هر 100 هزار نفر در این شهرها، 258 نفر در هر موقعیتی از خودشان عکس می گیرند.

با وجود برملا شدن جاسوسی سرویس های امنیتی، بازهم اقدام به سلفی گرفتن و به اشتراک گذاشتن آن در شبکه های اجتماعی می کنیم. ما عاشق سلفی گرفتن هستیم حتی اگر عده ای از فروش عکس هایمان سود ببرند و هر حرکتمان در دنیای اینترنت کنترل شود.

 
نظرات کابران باهوک ریویو