خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

در 21 ژوئن و در بینِ نامگذاری ها و مناسبت های مهم جهانی که در تقویم ثبت شده نام حیوانی به چشم می خورد که شاید به علت ظاهر جالب و متفاوتش در بین حیوانات و ترکیبی که از دیگر گونه های حیوانی مانند پلنگ، شتر، الاغ، اسب و...را در ظاهر از آن خود کرده، محبوب و دوست داشتنی است.

زنگ خطر  و نگرانی هایی که برای فعالان محیط زیست درباره حیات این حیوان شگفت انگیز به وجود آمد آنها را بر آن داشت که روزی را برای بالا بردن سطح آگاهی همه اقشار و تشکیل کمپین های مختلف؛ به گردن درازترین حیوان، اختصاص دهند.

دراز ترین حیوان عظیم الجثه دوست داشتنی در سالهای اخیر حال و روز خوبی ندارد و نسلش به طور جدی در حال انقراض است . این را آمار ها از کم شدن تعداد زیادی از این نوع گونه جانوری به دلایلی چون شکار بی رویه، آلودگی هوا و خشکسالی، به روشنی هشدار می دهد. به گزارش سازمان بین المللی حفاظت از محیط زیست؛ تعداد گونه های مختلف زرافه ها از سال 1980 به این سو40 درصد کاهش یافته است، و این خبری بد،  برای خداحافظی دیدار نسل های بعدی ما،  با این حیوان خواهد بود.

دانستن نکات و ویژگی هایی که این حیوان را در بین دیگر جانوران متفاوت نشان می دهد تنها مختص به نوع هندسی متفاوت اندامش برای استتار در بین درختان بلند جنگل نیست.  زرافه ها تقریبا در بسیاری از موارد نسبت به دیگر حیوانات منحصر به فرد هستند. ازنوع خواب و پوست، استخوان بندی تا نحوه جفت گیری و و دیگر موارد جالب و حیرت انگیز..

هرچند که زرافه در دید بسیاری از ما با وجود عظیم الجثه بودنش دوست داشتنی و محجوب به نظر می رسد اما از خطرات نزدیکی به آن نیز نباید غافل ماند. خبرساز ترین خطر زرافه برای انسان متعلق به خبر در گذشت کارلوس کاروالو از سرشناس ترین فیلم‌سازهای بین المللی، اهل آفریقای جنوبی بود که هنگام فیلم برداری از بدن و پاهای زرافه با ضربه ای که این حیوان تنها با چرخش گردن به آن زد تا ارتفاع 5 کیلومتری به آسمان پرتاب شد.

هر چند زیستگاه این حیوان در آفریقا است. اما فسیل های کشف شده در نواحی از هندوستان و مالزی نشان از قدمت این حیوان در آسیا نیز دارد. جالب است بدانید که خوراک مورد علاقه زرافه ها برگ درختان شاخه های كوچك و پوست گیاه اقاقیا خاردار است. این درختان در مناطق پر درخت و سر سبزو مراتع و جنگل های آفریقا بیشتر وجود دارند. از آنجایی که خوردن آب و خم شدن برای زرافه ها کار بسیار دشواری است، این حیوانات چندین روز را بدون نوشیدن آب سپری می کنند و بیشترین آب مورد نیاز بدنشان از برگ درختان تأمین می شود.

مطالب خواندنی از ویژگی های جالب  دنیای زرافه ها:

-تلاش برای پیدا کردن دو زرافه با یک نوع پوست بی فایده است. نمونه طرح های متفاوت بر روی پوست این حیوان با پرزهای کوتاه را نمی توان در نوع دیگرش جستجو کرد، درست مانند اثر انگشت هر انسانی متفاوت هستند.

-هیچ وقت به این موضوع فکر کرده اید که چطور وزن ِ حیوانی عظیم الجثه آن هم بیش از هزار کیلو که در نوع نر و ماده نیز متفاوت است را پاهایی ظریف و لاغر تحمل می کند؟ این مورد هم یکی دیگر از عجایب این حیوان شگفت انگیز است . این موضوع  زمانی جالب تر می شود که از سرعت دویدن آن  با بیش از 50کیلومتر در ساعت نیز با خبر می شویم. استخوان پاهایی زرافه شبیه به دیگر حیوانات از نوع  خود است.  اما کشیدگی و دراز بودن استخوان ها، مخصوصا نوع رباط خاصی که دارند، آنها را بسیار متفاوت جلوه می دهد.

-از دیگر اعضا جالب و حیرت انگیز زرافه زبان درازش در اندازۀ نیم متر است. قدرت زبان زرافه برای گرفتن و کندن برگها و فرو بردن در دهان بسیار زیاد است.

- قدرت دید بالا در زاویه 360درجه از دیگر شگفتی های این حیوان است. قد بسیار بلند و زاویه ودید عالی در این حیوان او را در بسیاری از مواقع از خطر حمله شیر دشمن اصلی اش در امان نگاه می دارد.

- ساعت خواب این حیوان نیز در نوع خود جالب توجه است. بلند ترین حیوان در ساعت خوابش نسبت به دیگر پستانداران کوتاه ترین ساعت خواب را دارد و به صورتی مقطعی در زمان های 30 دقیقه ای حدودا 4 تا 5 ساعت می خوابند.از آنجا که  دراز کشیدن برای این حیوان سخت است و همیشه در معرض شکار است، به صورت ایستاده نیز می خوابد.

- یکی از عادت های عجیب و غریب این حیوان در نوع جفت گیری است. زرافه ها به صورت دسته جمعی زندگی می کنند و هنگام جفت گیری، زرافه نر بعد از اینکه متوجه می شود زرافه ماده تمایل به جفت گیری دارد. با چشیدن ادار زرافه ماده متوجه آمادگی و قدرت باروری در زرافه ماده می شود. دوران حاملگی در زرافه ها حدودا 460 روز طول می کشد. نوزاد زرافه حدودا دو متر است و وضع حمل در این حیوان به صورت ایستاده صورت می گیرد.

-گردن بلند زرافه با دو متر تنها هفت مهره دارد، این در حالیست که بیشتر پستانداران همین تعداد مهره را در این ناحیه دارند.

-طول عمر زرافه ها 13 تا 25 سال، و قدشان به 6 متر هم می رسد.

-برای تشخیص جنسیت در زرافه کافی است که به شاخ های آن توجه کنید. اگر زرافه شاخ های کوچکی داشت که بالای آن توسط مو پوشیده بود بدانید یک زرافه ماده را پیش روی خود دارید و زرافه نر شاخ های بلند تری دارد.
نظرات کابران باهوک ریویو