خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

7 شگفتی جام جهانی روسیه

7 شگفتی جام جهانی روسیه

7 شگفتی جام جهانی روسیه

جام جهانی ۲۰۱۸ چقدر خوب شروع شد. نتایج شگفت‌انگیز و بازی‌های دراماتیک. مسابقاتی دیدیم که برنده در آخرین لحظات مشخص شد. تا کنون جام جهانی روسیه مملو از اتفاقات جذاب بوده و از این نظر کم و کسری نداشته است.

سعی کردیم که از مسابقات این روزها چند نکته جالب از حاشیه بازی‌ها را برجسته کنیم و به آنها بپردازیم.

 

۱- موی سر

بنا بر گزارش‌ها از روسیه، کمتر کسی نگران تمام شدن انبارهای اسپری‌های موی سر است. چون احتمالاً چند روز است که در سراسر روسیه جمعیت زیادی از جوان‌ها به عشق ستاره‌های فوتبال، به آرایشگاه‌ها هجوم برده‌اند و سلمانی‌ها را قُرق کرده‌اند.

آنها می‌خواهند آرایشگرها با کمک اسپری، موی آنها را شبیه به ستاره‌ها کنند. این پدیده البته فقط در روسیه نیست!

اگر در این مدت بازی‌ها را با دقت تماشا کرده باشید، متوجه تعداد زیاد بازیکنانی می‌شوید که با موهای آراسته و براق، آن هم در مدل‌های مختلف، در زمین مسابقه حاضر شده‌اند و بازی می‌کنند. بازیکنان تیم ملی ایران، نه تنها از این قاعده مستثنا نبودند که تعدادشان هم زیاد بود. بازیکنانی با موهای برق‌افتاده مثل مسعود شجاعی. در فضای مجازی یک عکس از اعتراض مسعود شجاعی به داور بازنشر شد که جالب بود.

او در این صحنه به گونه‌ای در حال اعتراض به داور است که انگار کسی به موهایش دست زده و خرابشان کرده! البته جدا از بازیکنان خوش‌تیپ ایرانی، مدل موی نیمار برزیلی هم خیلی خبرساز شد و به سوژه بسیاری از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد. عده زیادی، سعی کردند با رشته‌های اسپاگتی، موهایشان را شبیه به موی ستاره برزیلی کنند و عکس‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی حسابی بازنشر شد. شوخی با نیمار تا حدی زیاد شد که حتی اریک کانتونا، ستاره پیشین تیم ملی فرانسه و منچستریونایتد هم به این جمع اضافه شد و عکسی از خودش با اسپاگتی بر سر منتشر کرد.

 

۲- کمک‌داور ویدیویی

امسال در روسیه برای اولین بار در تاریخ جام‌های جهانی، از فنآوری «کمک‌داور ویدیویی» یا «وی.اِی.آر» استفاده شده است. در بازی‌های زیادی این فناوری به کمک داورها آمد و از آن تمجید شد. البته در ارتباط با این تکنولوژی، اتفاقاتی افتاد که عجیب یا بحث‌برانگیز به نظر می‌رسید.

یک بار عکسی منتشر شد که در این تصویر، داورها پشت مونیتورها، نشسته‌اند و به بازی چشم دوخته‌اند.

نکته عجیب این بود که همه آن ها با لباس کامل داوری و با ظاهری کاملاً رسمی، کیلومترها دورتر از محل مسابقه، مشغول کمک به داور بودند. این عکس نیز برای بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، سوژه شوخی شد. بعضی از آن ها نوشته بودند که احتمالاٌ این داورها، ساق‌بند و کفش استوک‌دار فوتبال هم پوشیده‌اند و پشت مانیتورها نشسته‌اند.

البته این تنها موردی نبود که خبرساز شد. با وجود این که بسیاری به درستی از مزایای «وی.اِی.آر» صحبت کرده‌اند، اشتباهات فاحش داوری با وجود استفاده از این فناوری نیز گاهی سوژه رسانه‌ها شد. مثل اتفاقات بازی انگلستان- تونس که دو بار بازیکنان تونس در محوطه جریمه، مهاجمان انگلستان را سرنگون کردند، ولی داور بازی و کمک‌هایش اعتقادی به خطا نداشتند. خطاهای آشکاری که به گفته گری لینکر، مجری بی‌بی‌سی، شبیه به کشتی گرفتن بازیکن ها بود تا بازی فوتبال.

 

۳- مربیان جذاب

در بین مربیان حاضر در جام جهانی روسیه، یکی از آن ها به نام آلیو سیسه، سرمربی سنگال، بسیار مورد توجه قرار گرفت. او بعد از گل دوم تیمش برابر لهستان، برای ابراز خوشحالی حرکتی کرد که حسابی طرفدار پیدا کرد. کار او فقط به نظر ساده بود. فقط مشتش را گره کرد، ولی قیافه مصممش طوری بود که بسیاری درباره حرکت او نظر دادند.

سیسه با چشمانی نافذ و با اقتدار، مشتش را گره کرده و به بازیکنانش نشان می‌داد. این حرکت او به حدی طرفدار پیدا کرد که حتی بسیاری از هواداران فوتبال سنگال، با انیمیشین حرکت سیسه را شبیه‌سازی کردند و این عکس، به همراه هشتگ آلیو سیسه در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد.

لبته سیسه، تنها مربی نبود که توجه بسیاری را جلب کرد. اِروه رنار فرانسوی، سرمربی مراکش هم برای بسیاری جذاب به نظر آمد. او که سابقه مربیگری در باشگاه کوچکی مثل کمبریج یونایتد را دارد، طرفدارهای زیادی برای خودش دست و پا کرده است. به دلیل چهره، ظاهر و کاریزمایی که دارد. به خاطر پیراهن سفید ساده و قشنگی که می‌پوشد و به خاطر قیافه‌اش که شباهت زیادی به جیمی لنیستر، هنرپیشه سینما دارد.

 

۴- گزارشگر فوتبال زن و کارشناس فوتبال زن

در بازی پرتغال و مراکش، برای اولین بار در انگلیس یک گزارشگر زن، به نام ویکی اسپارکس، یک بازی از جام جهانی مردان را به صورت زنده در بی‌بی‌سی گزارش کرد.

در این مسابقه که پرتغال با نتیجه یک- صفر پیروز شد، اسپارکس در کنار مارتین کیون، تحلیلگر فوتبال، بازی را گزارش کرد. جدا از اسپارکس، یک اتفاق تازه دیگر هم افتاد و آن این که الکس اسکات و اِنی آلوکو، بازیکنان سابق تیم ملی زنان انگلستان، به عنوان تحلیلگر فوتبال به استودیوهای تلویزیون آمدند و برای اولین بار در یک شبکه تلویزیونی در بریتانیا، یک مسابقه فوتبال در جام جهانی مردان را تحلیل کردند.

این دو اتفاق با استقبال بسیاری مواجه شد و جان بِنت، گزارشگر بی‌بی‌سی در حساب توییترش، به تمجید از این اتفاق نوشت: «دخترم خیلی کوچک و خردسال است و به همین دلیل با همه تلاش من، هنوز به فوتبال علاقه ندارد، اما به لطف آمدن افرادی مثل اسکات دارد این اتفاق می‌افتد. چقدر خوب خواهد شد که دخترش در میان نسلی بزرگ می‌شود که حضور کارشناسان و گزارشگران زن فوتبال، اتفاقی عادی خواهد بود».

 

۵- تماشاگرانی که ورزشگاه تمیز می‌کنند

تماشاگران ژاپنی همیشه برای بقیه الگو بوده‌اند. آن ها به این که همیشه بعد از پایان مسابقه، جایگاه خودشان را تمیز و مرتب می‌کنند، شهرت دارند. خوشبختانه این رفتار خوب به تماشاگران کشورهای دیگر هم سرایت کرده است. در بازی‌هایی که انجام شد عده زیادی از طرفداران سنگال، اروگوئه و کلمبیا هم از تماشاگران ژاپنی پیروی کردند. این اتفاق واقعاً قشنگ بود و باید به آن ها آفرین گفت.

 

۶- تفریح جمعی بازیکنان انگلستان

در جام‌های جهانی قبلی، بازیکنان انگلستان همیشه برای تفریح و سرگرمی خارج از فوتبال، دردسر داشتند. الان اما این بار با این مسائل روبرو نیستند و سرمربی تیم، گرت ساوت‌گیت، برای گذراندن اوقات فراغت، به بازیکنانش سخت نمی‌گیرد و آن ها را راحت می‌گذارد.

بازیکنان انگلستان بر خلاف تورنمنت‌های قبلی، آزادی بیشتری در اردو دارند. با هم به تماشای نقاط دیدنی شهر می‌روند. با هم بسکتبال بازی می‌کنند و حتی در استخر مشغول شوخی و بازی هستند.

سرمربی تیم ملی انگلستان حتی این بار آن ها را آزاد گذاشته که موقع بیکاری از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند. اما حالا این سؤال مطرح شده که این انعطاف کادر فنی باعث خواهد شد که تیم ملی انگلستان بهتر بازی کند و نتایج بهتری بگیرد، یا تأثیر منفی خوادهد گذاشت. باید منتظر ماند و دید.

 

۷- تماشای دسته‌جمعی طرفدارها

چه چیزی زیباتر از این که هواداران تیم‌های ملی برای تماشای بازی تیم‌های محبوبشان جمع شوند و در کنار هم تیم ملی کشورشان را تشویق کنند. این اتفاق از شروع جام جهانی در نقاط متعددی از این دنیا تکرار شده. صفحات نمایش بزرگ و غول‌پیکر در بیشتر شهرهای دنیا کار گذاشته شده و مردم سرخوشانه به تماشای فوتبال نشسته یا ایستاده‌‌اند. جام جهانی، در کشورهای مختلف مردم را به هم نزدیک کرده و گروه‌های مختلف، اختلافات را برای مدتی کنار گذاشته‌اند یا فراموش کرده‌اند.

 

منبع: بی بی سی

 جام جهانی 2018 روسیه استادیوم جام جهانی روسیه
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها