خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

حواستان به این 8 کلاهبرداری باشد!

حواستان به این 8 کلاهبرداری باشد!

حواستان به این 8 کلاهبرداری باشد!

 

گاهی اوقات حتی معمولی ترین موقعیت ها که شاید فکرش را هم نکنید با قرار گرفتن در آن ممکن است مورد کلاهبرداری قرار بگیرید، توسط کلاهبرداران برنامه ریزی می شود و شما حتی تصور نمی کنید که این موقعیت کاملا ساختگی است.

در این مقاله به نکاتی اشاره شده است که سارقان با انجام آن به خصوص در شهرهای بزرگ اقدام به کلاهبرداری می کنند و همچنین راهکارهایی برای محافظت از اموالمان نیز پیشنهاد شده است. در ادامه با باهوک همراه باشید.

 

8. لباس روی شیشه جلوی خودرو

اگر اشیاء عجیب غریبی مثل یک کپه لباس روی شیشه جلوی خودرویتان که پارک شده، دیدید، مراقب باشید. مجرمان با این روش حواس راننده را پرت می کنند و هنگامی که شما مشغول برداشتن لباس ها هستید، کیف شما را می قاپند. این حیله معمولا در پارکینگ مراکز خرید و اغلب شب ها رخ می دهد.

چه کاری باید انجام دهید؟ در این شرایط سعی نکنید شیء را از روی شیشۀ ماشین بردارید. سوار خودرو شوید و با احتیاط رانندگی کنید و خود را به یک مکان امن برسانید. درب خودرو را قفل کنید و با دوستتان یا پلیس تماس بگیرید.

 

7. پولی که روی زمین افتاده است

یک پسربچه به سمت شما می آید و به شما می گوید پولتان را روی زمین انداخته اید. شما گیج شده اید و به یاد نمی آورید کجا آن پول را انداخته اید. از پسر تشکر می کنید و دور می شوید. ناگهان والدین پسربچه می رسند و به شما می گویند وقتی پسرشان می خواسته پولش را خرد کند، پول او را دزدیده اید. شما شوکه شده اید و والدین او می خواهند پول او را پس بدهید و خسارت این آسیب را جبران کنید.

چه کاری باید انجام دهید؟ به یاد داشته باشید شانس کمی وجود دارد کسی که پول شما را پیدا کرده، آن را پس بدهد. اما اگر در این موقعیت قرار گرفتید، ابتدا بررسی کنید که پولتان واقعا کم شده است یا خیر و سپس تنها از شخص تشکر کنید.

هرگز پول، کیف پولی یا هر کالای دیگر که متعلق به شما نیست را از کسی نپذیرید. اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید، به جایی بروید که دوربین امنیتی (مثلا جلوی بانک) داشته باشد و به پلیس تلفن کنید.

 

6. خریدی که از زیر دستتان در رفته است

تصورکنید یک تلویزیون خریده اید و در حال حمل آن به سمت خودرو هستید. مسئول خروج نزدیک درب ورودی، جنس و رسید شما را بررسی می کند. ناگهان یک متصدی فروش به سمت شما می آید و می گوید به اشتباه یک تلویزیون خراب را به شما فروخته اند و در حالیکه نگهبان در حال بررسی کالاست، از شما می خواهد به انبار بروید تا آن را با جنس سالم تعویض کنید. شما به او اطمینان می کنید؛ اما ناگهان آن ها ناپدید می شوند و جنس شما را سرقت می کنند.

چه کاری باید انجام دهید؟ پیش از بسته بندی کالای مورد نظر، سلامت آن را بررسی کنید و هرگز آن را حتی برای مدتی کوتاه هم به غریبه ها نسپارید. چنانچه قصد خرید کالای گرانبهایی را دارید، یکی از دوستان خود را همراه خود ببرید.

 

5. خودپرداز گرسنه

همۀ ما می دانیم که کلاهبرداران از تجهیزات و دوربین های خاصی استفاده می کنند تا اطلاعات کارت عابر بانک ما را سرقت کنند. اما این روزها باید بیش تر مراقب باشیم. سارقان یک تکه نوار در شکاف ورودی کارت عابر بانک قرار می دهند تا کارت ها آنجا گیر کنند. شما فکر می کنید دستگاه خودپرداز شکسته است؛ اما در حقیقت تا شما بروید و به کارمند بانک اطلاع دهید، آن ها کارت شما را سرقت کرده و دور شده اند.

چه کاری باید انجام دهید؟ بهتر است پول نقد را از داخل بانک دریافت کنید. در صورت استفاده از خودپرداز، کارتتان را پیش از تحویل به دستگاه بررسی کند تا مشکلی نداشته باشد و چنانچه دستگاه کارت شما را خورد، به جای اینکه صحنه را ترک کنید، به بانک تلفن بزنید و با اپلیکیشن مسدود کننده کارت عابر بانک و یا همراه بانک(در صورت وجود این سرویس) ، کارت را مسدود کنید.

 

4. جیب بری الکترونیک

فناوری های جدید امکان خرید با کارت عابر بانک از طریق گوشی هوشمند را تنها با یک چند لمس ساده فراهم کرده اند. سارقان دستگاه های مخصوصی دارند که اطلاعات کیف الکترونیک شما را می خواند.

چه کاری باید انجام دهید؟ کیف پول الکترونیکی را بخرید که امکانات امنیتی داشته باشد. همچنین می توانید اطلاعات کارتی را بدهید که در آن پول خیلی زیادی ندارید تا با هک شدن ظرف چند ثانیه مبلغ زیادی از شما سرقت نشود.

 

3. تست عطر رایگان

شما از جلوی یک مرکز تجاری عبور می کنید که ناگهان یک دختر زیبا به طرفتان می آید و می خواهد تست اسپری رایگان انجام دهد. او اسپری را روی مچ دست شما تست می کند. از عطر آن خوشتان می آید و از او می خواهید آن را روی گردنتان هم تست کند، اما ناگهان اسپری را به چشم شما می زند. چشمتان هیچ چیز نمی بیند و در همان حال مردی به سرعت کیفتان را می قاپد.

چه کاری باید انجام دهید؟ از فروشندگان داخل مرکز تجاری خرید کنید حتی اگر پیشنهاد فروشندگان خیابانی خیلی وسوسه انگیز باشد.

 

2. سوییچ خودرو

در یک کافۀ خیابانی نشسته اید و در حالی که از تماشای منظرۀ بیرون لذت می برید، مردی از سمت راست به شما نزدیک می شود و ناگهان سوییچش را کنار پای شما می اندازد (طوری که مثلا از دستش افتاده است). شما دولا می شوید تا سوویچ را به او بدهید و در همان حال شریک او کیفتان را که در سمت چپ شماست، سرقت می کند.

چه کاری باید انجام دهید؟ میزی را انتخاب کنید که خیلی به پیاده رو نزدیک نباشد و در عوض از یک سمت به دیوار چسبیده باشد. زیپ کیفتان را ببندید و اگر بند دوشی دارد، آن را زیر پایۀ میز گیر بدهید. هرگز پول، سوییچ و کیف پول کسی را از زمین برندارید. فقط به آن ها اطلاع دهید و اجازه دهید خودشان آن را بردارند.

 

1.وایفای مجانی

هنگام تلاش برای متصل شدن به وایفای رایگان در مکان های عمومی حسابی مراقب باشید. سارقان با ایجاد یک شبکه وایفای قلابی با نام یک مرکز خرید یا هتل معروف افراد را به دام می اندازند که گاهی اوقات برای اتصال از شما اطلاعات شخصی می خواهد و حتی ممکن است رمز عبورتان را هم درخواست کند.

چه کاری باید انجام دهید؟ اگر در یک مکان عمومی هستید، برای اطلاع از وجود شبکۀ وایفای از اطلاعات آن مکان سوال کنید. اگر واقعا به اینترنت نیاز دارید بهتر است به یک کافه یا رستوران بروید و به یک شبکۀ قابل اطمینان متصل شوید.

 

منبع: brightsideمعرفی کتاب کلاهبرداری
نظرات کابران باهوک ریویو