خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

عصای جادویی نظم

عصای جادویی نظم

عصای جادویی نظم

مانند هفت میلیارد همتای خود آرزوی موفقیت در سر می‌پرورانید؟ می‌خواهید سررشته امور در دستتان باشد و منبع الهام اطرافیانتان باشید؟ به اکتشاف جهان و تغییر کائنات دست بزنید؟ چطور است که اولین قدم در این راه، مرتب‌کردن تختتان باشد؟! اقلیم فرمانروایی هر آدمی از رختخوابش شروع می‌شود و تا زمانی که نتواند محل زندگی‌اش را سروسامان دهد، تصور اینکه به کارهای بزرگ‌تر دست بزند کمی مشکل است.

ضمن آنکه بسیاری معتقدند محیط زندگی هر فرد، بازتابی از ذهن و اندیشه اوست. زندگی در محیطی که مملو از شلوغی، انباشتگی، آلودگی و بی‌نظمی است؛ نه تنها چشم‌ها را به دیدن نازیبایی و هرج‌و‌مرج عادت می‌دهد، بلکه مسیر رسیدن به موفقیت و اهداف شخصی را دشوارتر می‌کند. زدودن آشفتگی و بی‌نظمی از محیط اطراف و سپس از ذهن، باعث افزایش انرژی و آرامش فرد می‌شود. فردی که انرژی و آرامش فکری بیشتری دارد، بهتر فکر می‌کند، ایده‌های جدیدتری به ذهنش می‌رسد، به بازدهی بیشتری می‌رسد در نتیجه برای رسیدن به موفقیت و شادی مسیر هموارتری پیش رو دارد.

اغلبِ ما همیشه می‌خواسته‌ایم که منظم باشیم؛ اتاق و میزِ کاری مرتب با چیدمانی زیبا داشته باشیم؛ لباس‌های داخل کمدمان به بهترین وضعیت ممکن مرتب شده باشند و برای پیداکردن شی کوچکی داخل کیف دستی‌مان، بیشتر از چندثانیه معطل نشویم. اما شلوغی‌های اطرافمان آنقدر زیاد و فراگیر است که پیداکردن نقطه شروع خود حدیثی مفصل است؛ در نتیجه در همین مرحله متوقف می‌شویم. غافل از آنکه کتاب‌های بسیاری هستند که با ارائه راهکارهایی ساده برای اعمال نظم و انضباط شخصی قدم‌به‌قدم به کمکمان می‌شتابند. ویراستاران ما چند کتابی که در این زمینه مفیدتر و ساده‌تر از سایرین هستند و برای شروع ایجاد نظم و انضباط شخصی بسیار مناسب هستند را معرفی می‌کنند:

پروژه شادی/ گریچن رابین

گریچن رابین فارغ‌التحصیل دانشگاه ییل آمریکاست و سال‌ها به عنوان منشی دیوان عالی آمریکا فعالیت می‌کرده. اما ناگهان تصمیم می‌گیرد شغلش را تغییر دهد و به رویایش یعنی نویسندگی بپردازد. نتیجه این تغییر جهت، نوشتن کتاب‌های موفقی از جمله «پروژه شادی» است. کتابی که شرح آغاز تغییرات زندگی او برای رسیدن به آرامش و شادی و موفقیت بیشتر را در برمی‌گیرد. این کتاب شامل 12 فصل می‌شود که اولین فصل آن با نام «ژانویه افزایش انرژی سرزندگی» به راهکارهای سلامت بدن وذهن می‌پردازد و مفصلا فواید نظم‌دادن به محیط زندگی و تاثیرش روی سلامتی را تشریح می‌کند. پس از آن رابین با ارائه راهکارهای عملی و کاربردی آموزش می‌دهد که چطور دور بریزیم؟ درست کنیم؟ و نظم ببخشیم؟

 

سامان دادن کارها: ارتقاء بهره‌وری بدون استرس/ دیوید آلن

دیوید آلن در کتاب «سامان دادن کارها» به نقل از کاپیتان جی. ای. هتفیلد نوشته شده: «هنر آرام نگه‌داشتن ذهن و از سر بیرون‌کردن تمامی نگرانی‌ها و دغدغه‌های خاطر به احتمال زیاد یکی از رموز موفقیت مردان بزرگ ماست.» تا نشان دهد نظم و انضباط تا چه اندازه در کاهش استرس، و افزایش بهره‌وری موثر است. این کتاب از این جهت با سایر کتاب‌های مربوطه متفاوت است که نه تنها به لزوم ایجاد نظم فیزیکی اشاره می‌کند بلکه پا را یک قدم  فراتر می‌گذارد و به انضباط رفتاری و روحی نیز اشاره می‌کند. این کتاب، دستورالعمل ساده و سهل‌الاجرایی است که برای انسان مدرن در جهان سراسر شلوغی و انباشتگی نوشته شده است.

قدرت عادت/ چارلز داهیگ

چارلز داهیگ نویسنده مقاله‌های کسب‌وکار در دو روزنامه لوس‌آنجلس‌تایمز و نیویورک‌‌تایمز در سال 2012 کتابی تحت عنوان «قدرت عادت» نوشت تا به دیگران اهمیت عادات در زندگی افراد، اصلاح عادات نامناسب و ایجاد عادات تازه را نشان دهد. این کتاب  به مدت بیش از یک سال، جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز بود و در لیست موثرترین کتاب‌های همان سال نیز قرار گرفته است.

قدرت عادت به سه بخش تقسیم شده است؛ بخش اول بر روی این تمرکز می‌کند که عادت‌ها چگونه در زندگی افراد ظاهر می‌شوند. دومین قسمت، عادت‌های شرکت‌ها و سازما‌ن‌های موفق را بررسی می‌کند و قسمت سوم به عادت‌های جوامع می‌نگرد.

این کتاب روی عادت‌هایی تمرکز می‌کند که به صورت تکنیکی تعریف شده‌اند: انتخاب‌هایی که همه ما زمانی انجام می‌دهیم ، و بعد دیگر در مورد آن‌ها فکر نمی‌کنیم و ناخودآگاه هر روز آن‌ها را انجام می‌دهیم. در یک زمانی، همه‌مان وقتی که به دفتر کاری‌مان رسیدیم، به طور آگاهانه تصمیم گرفته‌ایم که چقدر بخوریم و روی چه چیزی تمرکز کنیم، هر چند وقت یک بار نوشیدنی خاصی بنوشیم یا اینکه چه موقع برای دویدن بیرون برویم. بعد انتخاب‌کردن را متوقف کردیم و رفتارمان خودکار شد. این نتیجه طبیعی عصب‌شناسی ماست و با درک این که این اتفاق چگونه می‌افتد، می‌توانیم آن الگوها را به هر طریقی که می‌خواهیم بازسازی کنیم.

منبع: تحریریه روشنمعرفی کتاب نظم در زندگیمطالب مرتبط

چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن
بزرگترین سخنور مشرق زمین

نظرات کابران باهوک ریویو