خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

شوک های جهان فوتبال/ بخش دوم

شوک های جهان فوتبال/ بخش دوم

شوک های جهان فوتبال/ بخش دوم

12 ، روز پر فراز و نشیب با همه شادی ها و تلخکامی هایش  برای 32 ملت گذشت.

از شکست تیم های بزرگی چون آرژانتین و بازی های سخت تیم های مدعی در مقابل دیگر تیم ها تا بازی های غرور آفرین بازیکنان تیم ملی کشورمان در برابر تیم های قدرتمندی چون مراکش و اسپانیا.

قدرت فوتبال ، بزرگترین رویداد این ورزش جهانی تا کنون در بسیاری از مواقع توانسته دنیا را تحت تأثیر خود قرار دهد و منجر به ثبث لحظات فراموش نشدنی شود .در ادامه مقاله شوک های جهان فوتبال به بررسی دیگر رویدادها از تورنمت سالهای 1974 تا 1994، می پردازیم؛ از جام ها و قهرمانی ها و هیجان و عشقی که توانست در بازی های 1990 ناجی بسیاری از هموطنانمان در زلزله مرگبار رودبارشود تا  اولین حضور ایران در این دوره از بازی ها در سال 1990:

«جام جهانی 1974»

جام جدیدی به نان فیفا ورلد کاپ توسط مجسمه ساز ایتالیایی بعد از جام ژول ریمه که برای سه بار قهرمانی به برزیل تعلق گرفت ساخته شد و اولین بار در این دوره از بازیها با میزبانی آلمان، رونمایی شد.از شگفتی های این جام عدم راهیابی تیم هایی چون فرانسه و انگلیس و اسپانیا و دیدار حساس و تاریخی بین دو آلمان شرقی و غربی بود که سرانجام با نتیجه 1-0 به نفع آلمان شرقی تمام شد. از دیگر موارد می توان به شکست تحقیر آمیز تیم آفریقایی زئیر در برابر یوگسلاوی  با 9 گل نام برد که آنها را  با 14 گل راهی آفریقا کرد، هرچند رکورد گل های خورده زیاد مربوط به کره جنوبی و در جام 1954 بود که کره ای ها با 16 گل جام آن دوره را ترک کردند. قهرمان این دوره با برد 2-1 آلمان غربی بر هلند به اتمام رسید و آقای گل نیز به بازیکن لهستانی مقام سوم این تورنمنت تعلق گرفت.

«جام جهانی 1978»

حضور اولین دوره ایران در این تورنمت جهانی با اولین قهرمانی آرژانتین در این بازی ها رقم خورد.

تیم ایران با ستاره هایی چون ناصر حجازی، علی پروین، حسن روشنو دیگر ملی پوشان با مربیگری حشمت مهاجرانی راهی  آرژانتین شد. دو باخت در برابر هلند، پرو و یک مساوی در برابر اسکاتلند کارنامه ایران در این بازیها بود.جام جهانی 78 به دلیل اوضاع نابسامان سیاسی در آرژانتین با خطر تحریم همراه بود. اما رانجام این تماشاگران پرشور آرژانتینی بودند که با حمایت های بی دریغشان مانع از خروج جام از آرژانتین شدند و با قهرمانی از جام فیفا، چهار سال میزبانی کردند.این اتفاق با  برد 6-0 آرژانتین در برابر پرو شکل گرفت بازی تحقیر آمیز برای کشور پرو که بسیاری آن را تبانی سیاستمداران برای رسیدن آرژانتین به فینال این دوره و بزرگترین معمای حل نشده فوتبال، می دانند. ستاره درخشان آرژانتینی ها و آقای گل این دوره «ماریو کمپس» با زدن 6 گل نیز،  نقش به سزایی در قهرمانی کشورش داشت.

«جام جهانی 1982»

این دوره با میزبانی اسپانیا و قهرمانی ایتالیا به اتمام رسید. حضور کشور کوچک کویت برای اولین بار در این بازی ها و حاشیه هایی چون اعتراض ریسس فدراسیون کویت فهدو حضورش در زمین  پس ازدریافت  گل چهارم  فرانسه، از حشیه های فراموش نشدنی این بازی هاست. پائولو روسی ایتالیایی با 6 گل آقای گل این بازی ها لقب گرفت.ایتالیا با پیروزی مقتدرانه 3-1در برابر مدافع قهرمانی آلمان غربی برای سومین بار توانست قهرمانی را از آن خود کند، آنها برای رسیدن به این جام با حذف برزیل، ستاره هایش راهی کشورشان کرده بودند و درعین شایستگی جام را به ایتالیا بردند. جالب است بدانید که تصمیم  همزمانی بازی ها در بازی آخر مرحله گروهی به علت تبانی که در بازی آلمان غربی و اتریش با تساوی 1-1 صورت گرفت، اتخاذ شد.

«جام جهانی 1986»

در حالی مکزیک میزبانی این دوره از مسابقات را برای دومین بار بر عهده گرفت که یک سال قبل زلزه ای سهمگین 20 هزا نفر را در این کشور به کام مرگ کشانده بود، اما شور و هیجان این بازی ها جان دوباره ای به مکزیک بخشید. آرژانتین با درخشش ستاره افسانه ای خود مارادونا توانست دو بار پیاپی بر این جام بوسه بزند. گل معروف و جنجالی مارادونا که با دست وارد دروازه انگلستان شد در این  دوره اتفاق افتاد اما با درخشش توانست عنوان بهترین بازیکن این دوره از مسابقات را از آن خود کند و لینکراز انگلیس نیز با زدن 6 گل آقای گلی جام سیزدهم را از آن خود کرد.

«جام جهانی 1990»

ایتالیا قهرمان سه دوره جام جهانی، میزبان تیم هایی چون امارات متحده عربی ،ایرلند و کاستاریکا برای اولین حضورشان در این دوره از مسابقات شد.

آلمان سومین کشوربعد از برزیل و ایتالیا بود که توانست برای سومین بار جام بازی ها را به کشورش ببرد. فینال این دوره بین تیم های المان و آرژانتین برگزار شد.  آرژانتین با دو بازیکن اخراجی  و از یک ضربه پنالتی بازی را به آلمان واگذار کرد. این شکست  گویکوچیا، دروازه‌بان تیم ملی آرژانتین را متقاعد کرد که ادرار در دروازه اش خوش شانی برای کشورش به ارمغان نخواهد آورد.این جام در کنار تمام اتفاقاتش برای ایران یاد آور کشته شدن بیش از سی و پنج هزار نفر از هموطنانمان بود. در بازی اسکاتلند و برزیل و تعدادی از علاقمندان  تماشای  این بازی ها به صورت زنده و البته تاخیر، با لرزش زمین توانستند زودتر از دیگران که در خواب عمیقی فرو رفته بودند خود و خانواده شان را نجات دهند اما بسیاری از مردم کشورمان هرگز نتوانستند گلی را که برزیل در دقیقه 80 زد را ببینند.  یورگن کلینزمن کاپیتان تیم ملی آلمان با ابراز همدردی با بازماندگان این حادثه ازمردم دنیا خواست تا به کمک مردم ایران بشتابند. 

«جام جهانی 1994»

این بار آمریکا بود که میزبان این دوره مسابقات بود. هرچند این کشور توانست به خوبی این دوره از بازی ها را مدیریت کند اما حاشیه های این تورنمنت آن را جنجالی  کرد.

 مشخص شدن دوپینگ و حذف مارادونا از ادامه بازی های جام جهانی  بعد از بازی مقابل یونان و فریادهایی که از سر شادی به خاطر گلش در مقابل دوربین ها می زد

 رویداد تراژیک کشته شدن بازیکن کلمبیایی به ضرب گلوله برای گل به خودی که در بازی مقابل با آمریکا زد در خلال بازی ها و فینال هیجانی بین ایتالیا و برزیل و از دست دادن پنالتی روبرتو باجو  از این حواشی بود. برزیل توانست برای چهارمین بار جام را از آن خود کند.

با ما درادامه مهیج ترین وقایع این دوره از بازی ها همراه باشید.اسطورۀ فوتبال جام جهانی 2018 جام جهانی فوتبال معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو