خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

11 نکته مهم قبل از شنا کردن

11 نکته مهم قبل از شنا کردن

11 نکته مهم قبل از شنا کردن

 

با آمدن فصل تابستان و گرما، شنا و آبتنی در استخر و دریاها نیز بیش تر از پیش می شود و کودکان و بزرگسالان مشتاقانه به این تفریح هیجان انگیز می پردازند. در کنار این شور و هیجان باید توجه داشت که شنا کردن در آب های آزاد مثل سدها، دریاچه ها، دریاها و ... کاری بسیار خطرناک است و حتی شناگران حرفه ای را نیز به کام مرگ کشانده است. در صورت شنا در این آب ها به مناطقی که تحت حفاظت قرار دارند بروید و حتما توصیه های نجات غریق را جدی بگیرید.

در این مقاله به یازده حقیقتی که بایستی قبل از شنا کردن در استخرها و سواحل عمومی بدانید، می پردازیم.

 

1.هرگز با نجات غریق صحبت نکنید؛ مگر در موارد خیلی ضروری

آن ها موظف هستند که مودبانه به صحبت های شما گوش بدهند. اما حرف زدن زیاد و بیهوده حواسشان را پرت می کند. هنگامی که آن ها در جایگاهشان هستند، مرتب سرشان را می چرخانند تا همه را زیر نظر داشته باشند و شما با حرف های بیهوده، در کارشان اختلال ایجاد می کنید.

 

2.نجات غریق ها گاهی خوابشان می برد

این مورد به ندرت اتفاق می افتد؛ اما به هرحال نجات غریق ها هم آدم هستند و ممکن است گاهی خوابشان ببرد. خیره شدن به آب شفاف زیر نور خورشید، آدم را به فکر عمیق فرو می برد و ذهن را بی حس می کند و ترکیبی از گرما و از دست رفتن آب بدن، سبب فرسودگی جسمانی می شود.

 

3.والدین باید به وظایف خود توجه کنند

درست است که نجات غریق ها به عنوان اولین نفر، وظیفه حفاظت از جان شناگران را دارند. اما والدین هم بایستی هوشیار باشند؛ به خصوص زمانی که مربیان در صحنه نیستند. بر اساس گفته انجمن اجتماعی نجات غریق ها، بیش از یک سوم غرق شدگی های کودکان زیر پنج سال، زمانی اتفاق می افتد که مراقبین حضور دارند اما حواسشان پرت است.

 

4.در آب ایستادنِ تنها را با امنیت کافی برابر ندانید

بسیاری از والدین ترسی از قرار دادن کودک دو-سه ساله شان در عمق نیم متری و در حالی که می توانند از پشت بدن آن ها را لمس کنند، ندارند. اما با وزنی که آن ها در این سن دارند، چنانچه پایشان لیز بخورد کنترلی در حفظ تعادلشان ندارند. یک کارشناس در این زمینه می گوید: همیشه در آب کودکانتان را میان دستانتان نگه دارید.

 

5.غرق شدن همیشه با دست و پا زدن و صدای شلپ شلوپ همراه نیست

غرق شدن شبیه صحنه هایی نیست که در فیلم ها دیده اید! بلکه اغلب در سکوت و به سرعت رخ می دهد. نجات غریق ها برای تشخیص نشانه های ظریف بدن تعلیم دیده اند. مثل: حالت عمودی و صاف بدن، حباب زدن دهان داخل و خارج از آب و چشمان بی حالت و خیره.

 

6.صدای رعد و برق شنیدید؟ وقت آن است که از آب خارج شوید

مهم نیست که برقی در آسمان ببینید یا خیر. حتی اگر صدای رعد را هم بشنوید، بایستی حداقل برای سی دقیقه در یک محیط سرپوشیده بمانید.

 

7.برخی از نجات غریق ها بسیار جوان هستند

آن ها می توانند در سن شانزده سالگی تاییدیه کار در استخرها و سواحل را بگیرند و از سن چهارده سالگی در استخرهای کودک کار کنند.

 

8.شغل نجات غریق ها خسته کننده نیست

نجات غریق ها پس از سپری کردن یک دورۀ آموزشی صد ساعته کارشان را بیش تر در سواحل و پارک های آبی شروع می کنند. آن ها چندبار در سال در موقعیت های اورژانسی شرکت می کنند و باید هر دو سال یک بار گواهینامه خود را تمدید کنند.

 

9.هرگز با پای برهنه به استخر نروید

ویروس ها ممکن است از کف پای شما وارد بدنتان شوند و باعث بیماری هایی مثل زگیل شوند. این ویروس ها به خصوص در محیط های مرطوب بیش تر وجود دارند که باعث عفونت های پوستی می شوند. همیشه در محیط استخر روی یک حوله تمیز بنشینید و خارج از آب دمپایی لاانگشتی پا کنید و با پای برهنه روی کاشی ها راه نروید.

 

10.دهانتان را داخل آب باز نکنید

محققان دانشگاه آلبرتا ارزیابی کرده اند در یک استخر عمومی به طور متوسط 75 لیتر ادرار وجود دارد!

 

11.اقدامات شما می تواند یک زندگی را نجات دهد

اگر فردی نیاز به کمک دارد و شما شناگر حرفه ای نیستید، جسمی به سمت او پرت کنید. کسی که در حال غرق شدن است، ممکن است به بدن شما چنگ بزند و بخواهد برای خروج از آب، از بدنتان بالا برود و حتی ممکن است شما را به زیر آب بکشد. در نتیجه سعی کنید اجسامی که در آب شناورند را به سمت او پرتاب کنید تا آن ها را بگیرد.

 

 منبع: readersdigestمعرفی کتاب نجات غریق آموزش شنا
نظرات کابران باهوک ریویو