خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

عطشی که تمامی ندارد!

عطشی که تمامی ندارد!

عطشی که تمامی ندارد!

ایلان ماسک! مدیر، مخترع و مهندس جوانی که صنعت خودروسازی را تکان داد!

او مدیرعامل و طراح محصول، در شرکت تسلا موتورز و مدیر و موسس اسپیس ایکس و پی پل است که با ثروت بیست و یک میلیاردی اش دست از تلاش بر نمی دارد. تسلا موتورز شرکتی است که خودروهای برقی می سازد و کارش را با ساخت ماشین های اسپرت لوکس آغاز کرد. تسلا موتورز، خودروی تسلا رودستری ساخته که با عملکرد فنی باورنکردنی، تعجب علاقه‌مندان خودرو را به همراه داشته است و با نیروی تمام الکتریکی و بدون سوخت بنزین، با حداکثر سرعت 400 کیلومتر بر ساعت، در 1.9 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر می رسد. این در حالی است که خودروی فرمول یک، این سرعت را در 2.5 ثانیه می پیماید و این یعنی تحولی عظیم در تولید خودروهای برقی.

از ویژگی دیگر خودروهای تسلا موتورز، قابلیت رانندگی خودکار یا همان اُتوپایلت است که به گفتۀ این شرکت احتمال تصادف ها را کاهش می دهد. در شرایطی که می توانید بدون دست زدن به فرمان، از یک شهر به شهر دیگر بروید.

اما موفقیت مدیرعامل این شرکت از کجا نشات گرفته است؟ چه چیزی باعث رویای فتح صنعت اتومبیل سازی و خودروهای الکتریکی در او شده است؟

این رویا به دوران دانشجویی او بازمی گردد و او راجع به این فکر می کرد که چه مشکلاتی به احتمال زیاد بر آیندۀ بشریت تاثیر می گذارند.

او به حمل و نقل پایدار و تولید انرژی پایدار فکر می کرد. انرژی ای که تمام شدنی نیست و پایدار می ماند. در تسلاموتورز خودروها را سبک طراحی می کنند و کل بدنه و شاسی خودرو با آلومینیوم می سازند. ایدۀ او برای سبک شدن خودروها استفاده از تکنیک ساخت راکت است؛ با وجود اینکه خودرو باتری بزرگ و سنگینی دارد. در این حالت؛ مصرف انرژیِ خودرو کاهش چشمگیری می یابد و با وجود پیشرفته ترین باتری، تسلا بهترین طیِ مسافت، جهت رقابت با خودروهای معمولی بنزینی را عرضه می کند و بدین ترتیب خودرو می تواند با سرعت 400 کیلومتر حرکت کند. خودرویی که با یک بار شارژ 675 کیلومتر را می پیماید. تسلا موتورز در کنار خودروهای سواری، کامیون های برقی نیز می سازد. این کامیون ها می توانند با هر بار شارژ مسافتی معادل 805 کیلومتر را با سرعت 104 کیلومتر برانند.

اگر بخواهیم به یک مورد از نگرش او برای آینده اشاره کنیم، باید بگوییم او و تیمش در این روزها در تلاش برای حفاری، در زیر شهر لس آنجلس هستند تا با ساخت شبکه ای سه بعدی از تونل ها، از معضل ترافیک کم کنند تا افراد حین رانندگی آرامش بیش تری داشته باشند و به موقع به کارهای خود برسند و زمانشان نیز هدر نرود.

ایدۀ تونل های سه بعدی ایلان ماسک بدین شکل است؛ خودرویی در خیابان، به محض قرار گرفتن در جایگاه تونل، با یک آسانسور به داخل زمین می رود و پس از قرار گرفتن روی اسکیتی الکتریکی، خودرو را با سرعت دویست کیلومتر بر ساعت به پیش می راند. این تونل ها می توانند بسیار گسترده و در چندین طبقه احداث شوند.

شاید از خودتان بپرسید چرا کسی که خود موشک می سازد و طرفدار ماشین های پرنده است، حفاری و راندن زیرِ زمین را ترجیح می دهد؟ توجیه او برای استفاده از تونل به جای ماشین های پرنده، پر سرو صدا بودن ماشین های پرنده، افزایش یافتن نیروی باد تولید شده و همچنین افزودن به استرس مردمی که روزانه بالای سرشان انبوه خودروهای پرنده و پرسروصدایی را می بینند که از این سو به آن سو در حال پروازند و این به افراد حس بهتری نمی دهد.

به نظر او خودروهایی که با سوخت کار می کنند، دوام زیادی نخواهند آورد و به زودی خودروهای الکتریکی بازار خودرو را به طور کامل فتح خواهند کرد. او قصد ندارد به این زودی ها با تسلا خداحافظی کند و تا جایی که بتواند کنار تسلا خواهد ماند.

ایلان ماسک در ششم فوریه 2018 مصادف با هفدهم بهمن 1396، موشک فالکون سنگین به همراه خودروی تسلای خود را به فضا فرستاد و برای اولین بار یک خودرو به همراه آدمک فضانورد در یک مداری به سوی مریخ و در فضا قرار گرفتند که عملیات با متصل کردن سه راکت فالکون 9 به هم میسر شد.

بد نیست در مورد زندگی این اعجوبه پرتلاش بیش تر بدانید.

دوری از اتلاف وقت مهم ترین اصلا برای ایلان ماسک است. او به بیش تر تلفن ها و ایمیل ها پاسخ نمی دهد و تلاش می کند بیش از پنج دقیقه برای کاری وقت نگذارد. مثلا پنج دقیقه برای غذا خوردن که بیش تر قرارهای مهم خود را در این زمان کم می گذارد و تنها شش ساعت در شبانه روز می خوابد. 85 الی 100 ساعت در هفته کار می کند که هشتاد درصد کارهای او به طراحی و مهندسی اختصاص دارد. ماسک همچنین هر روز به طور متوسط دو کتاب می خواند. قدرت تمرکز او به اندازه ای است که در شرایط تفکر عمیق، هیچ عامل بیرونی نمی تواند روی او تاثیر بگذارد و حواسش را پرت کند. قدرت ریسک فوق العاده ای هم دارد که همین باعث شد در سال 2008 تمام سرمایه شخصی خود را برای حفظ تسلاموتورز به خطر بیندازد.

به نظر می رسد بلندپروازی های ایلان ماسک به این زودی ها تمامی ندارد. عده ای عقیده دارند او استیوجابز امروز و یکی از افرادی است که بیش ترین تاثیر را در دنیا داشته اند.

 تسلا ایلان ماسک شرکت های خودروسازی معرفی کتاب اسپیس ایکس خودرو برقیمطالب مرتبط

گاهی شاد و گاهی غمگین!
چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
نتایج نسخه بهتر ژن، در برابر نسخه بدتر

نظرات کابران باهوک ریویو