خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

جذاب ترین تکنیک مدرن در نقاشی

جذاب ترین تکنیک مدرن در نقاشی

جذاب ترین تکنیک مدرن در نقاشی

خاطرات بسیاری از شوق دست گرفتن مداد شمعی های دوران کودکی و ذوق و اشتیاقی که همراه با کشیدنش بر روی کاغذ به آسانی تفاوت سختی مدادهای رنگی را، به رخمان می کشید در ذهن بسیاری از ما ماندگار شده است.

همانطور که ورود مداد شمعی ها به دنیایی از رنگ و در هنر نقاشی تصاویر زیبا و متفاوتی را برای هنر دوستان آفرید. این نوع سبک نقاشی در قرن 18 و دربین هنرمندان رونق گرفت. به تدریج با تصاویر زیبایی که از آن خلق می شد مخاطبین بیشتری را به سوی خود جذب می کرد چرا که با به تصویر کشیدن تابلوها در این تکنیک نگاهی تآثیر گذارتر به مخاطب منتقل می شد.

برای هنرمندان هم تجربه استفاده از پاستل ها تجربه ای شیرین خواهد بود. ارتباط مستقیم در دست گرفتن رنگ و لمس آن با کاغذ بدون نیاز به خشک شدن و اشتباهاتی که به راحتی قابل جبران هستند این سبک را برای هنرمندان نیز جذاب و متفاوت کرده است. کشیدن پاستل های نرم بر روی کاغذ های بافت دار و نقشی که از آنها در بافت های کاغذ به جا می ماند شوق کشیدن تصاویر بیشتر را دوچندان می کند.

انواع پاستل:

پاستل ها در چندین نوع متفاوت در نوشت افزارها وجود دارد. پاستل های روغنی، گچی، مدادی.

-پاستل گچی نباید نرم و یا خشک باشد بنابراین بهتر است در هنگام خرید مقداری از آن را روی دست بمالید تا از خشک و نرم بودن زیاد آن مطمئن شوید. پاستل های گچی به صورت مربع و تکه های گچی در بازار وجود دارند که در کارهای حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد و ترکیب آن با آب نیز بسیار زیبا جلوه می کند.

-پاستل های روغنی از پوشانندگی بیشتری نسبت به دیگر پاستل ها بر روی کاغذ بر خوردارند و به همین نسبت براق تر هستند و خشک نمی شوند. ترکیب رنگ روی کاردر این نوع از پاستل ها صورت نمی گیرد. تفاوتی که بین مداد شمعی و پاستل های روغنی وجود دارد در ترکیب آنها است.درساخت مداد شمعی ها از رنگدانه ها، روغن و چسب موم نیز استفاده می شود و آنها را چرب تر نشان می دهد و مقاومت آنها در برابر رنگ های حلال در آب نیز از همین موضوع حاصل می شود.

-مواد پاستل های که در قالب چوب قرار می گیرند وبه شکل مداد در بازار موجود هستند، کاربرد مهمی در پیاده کردن جزئیات در طرح های نقاشی دارند.

توجه داشته باشید که پاستل های نرم و سخت در مقدار پودر رنگدانه ها و چسبندگی شان متفاوت اند. هر چقدر رنگدانه در ساخت آن بیشتر به کار رفته باشند نرم تر و هر چقدر چسب آن بیشتر باشد سخت تر خواهد بود. بهتر است در هنگام کار با پاستل ها قسمت هایی که در آن می خواهید روشن تر باشد ابتدا زمینه را با پاستل سفید رنگ کنید. در این تکنیک با استفاده از انگشت و یا حتی تکه ای پارچه به آسانی می توانید رنگ ها را با هم ترکیب کنید. در ایران نیز ترکیب تکنیک گچ و پاستل در بین هنرمندان بسیار محبوب و کاربرد دارد. توصیه می شود در اتمام نقاشی با پاستل به جای استفاده از فیکساتیو که از درخشندگی و براقی نقش پاستل کم می کند بهتر است نقاشی را با شیشه قاب کنید.نوشت افزار سبک های نقاشی نقاشی با پاستل پاستل گچی مدادشمعی
نظرات کابران باهوک ریویو