خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

پایان یک تراژدی

پایان یک تراژدی

پایان یک تراژدی

 

پرنسس دایانا؛ شاهدختی که پیوسته کانون توجه همگان بود.

این تصویری از دایانای جوان است که عمرش دیری نپایید. تصویر زنی شوخ طبع و محبوب که نه به خاطر لقب پرنسس؛ بلکه به خاطر کارهای خیر و عام المنفعه اش در سراسر دنیا مشهور بود. خنده های بلند و از ته دل و مادری مهربان، توصیف پسرانش از اوست. او تنها پرنسسی است که لقب «پرنسس قلب ها» را به او دادند.

او همسر نخست پرنس چارلز، بزرگ ترین فرزند و ولیعهد الیزابت دوم و شاهزاده فیلیپ بود که در سال 1981 با یکدیگر ازدواج کردند. ازدواجی که هفتصد و پنجاه میلیون نفر از سراسر دنیا بینندۀ آن بودند. ثمرۀ این ازدواج دو پسر بود: شاهزادگان ویلیام و هری. پرنسس دایانا با تاسیس و همکاری با چندین موسسه خیریه سهم زیادی در کمک به بیماران به خصوص نادر داشت و با سفرهای خیرخواهانه اش به مناطق محرومی مثل آفریقا و بوسنی هرزگوین و دیدار با اشخاص بزرگی چون مادر ترزا و نلسون ماندلا، به نحوۀ درستی از جایگاه اجتماعی اش بهره برد و محبتش را به دنیا نشان داد. او از چهره هایی است که پس از گذشت بیست سال از مرگش همچنان در یاد و قلب مردم جای دارد.

زندگی خصوصی او اما چندان خوشایند نبود و همواره با مشکلات و شایعات فراوان همراه بود.

تصویر او بیش تر از فرد مشهوری روی جلد مجلات و در رسانه ها پخش می شد. کوچکترین حرکات او و پرنس چارلز همسرش توسط رسانه ها زیر ذره بین می رفت و همین باعث شده بود تا دایانای جوان زیر فشار اجتماعی باشد. او در یک برنامۀ تلویزیونی بالاخره پرده از نگرانی ها و مشکلات درون خانواده برداشت و از فشار اجتماعی رسانه ها گلایه کرد. او علت اصلی مشکلات به وجود اومده میان خودش و پرنس چارلز را کامیلا پارکر دانست و گفت در این ازدواج سه نفر حضور داشتند و پرنس چارلز را مقصر دانست. به همین دلیل کامیلا از همسرش جدا شد و این اتفاق موجب دشمنی بیش تر دایانا و کامیلا شد. سرانجام این زوج در سال 1992 به دستور ملکه، از یکدیگر جدا شدند.

پس از این اتفاق کامیلا روابط خود با چارلز را علنی تر کرد. کتابی با عنوان «دایانا، داستان واقعی اش» و «کامیلا، غارتگر خانه ها» منتشر شد که به مشکلات زندگی این زوج و حضور کامیلا پارکر اشاره کرده بود. پرنس چارلز نیز به روابط پنهانی اش پس از ازدواج با دایانا اعتراف کرد.

در نواری که بعدها توسط « پرل بورل» به رسانه ها تحویل داده شد،

دایانا اعتراف می کند که در تمام طول ازدواجش با پرنس چارلز فردی غمگین بوده و هیچ گاه طعم خوشبختی واقعی را نچشیده است و همیشه می دانسته او با کامیلا (دوست دختر سابقش) در ارتباط است. او در یک مصاحبه گفت: «تمام مطالب کتاب حقیقت دارد. من می خواهم مردم حقایق تلخ زندگی من را بدانند. من همیشه دوست داشتم ملکه بمانم، اما ملکۀ قلب مردم. من نمی خواهم مردم از من تصور نادرستی داشته باشند. من بارها و بارها تصمیم به خودکشی گرفتم، اما نتوانستم این کار را بکنم، ولی می‌دانم بزودی در یک حادثه رانندگی می‌میرم!»

در 31 آگوست 1997 دایانا همراه با دودی فاید (پسر یک میلیاردر مصری که پس از پرنس چارلز با او رابطه داشت)، در یک تصادف مرگبار در پاریس جانش را از دست داد.

در این سانحه دودی فاید، نیز جانش را از دست داد. پس از این حادثۀ تراژیک، گمانه زنی بر سر عمدی بودن حادثه بر سر زبان ها افتاد؛ چرا که دایانا، پس از تصادف زنده بود و 95 دقیقه طول کشید تا او را به بیمارستان رساندند که در این مدت دوبار دچار حملۀ قلبی شد و در نهایت جان باخت.

این سانحه سوژۀ ساخت یک مستند انگلیسی به نام «قتل غیرقانونی» شد که هزینۀ آن را پدر فاید به عهده داشت و اجازۀ پخش در انگلستان را نگرفت. مستند اما در کشورهای دیگر اکران شد و در آن، به این موضوع اشاره شده بود که پرنس چارلز و ملکه الیزابت در قتل دایانا و دودی فاید دست داشته اند.

پس از اینکه جسد دایانا را به انگلیس منتقل کردند، طی یک خاکسپاری رسمی هزاران نفر برای وداع با پرنسس محبوبشان و با چشمانی گریان او را بدرقه کردند. مردم پانزده مترمربع از محوطۀ کاخ کنزنگتون را با دسته گل هایی برای دایانا فرش کردند. رویدادی که لندن دیگر به خود ندید و این پایان تراژدی غم انگیز شاهدخت زیبا و نیکوکار ولز بود.

 معرفی کتاب پرنسس دایانا پرنس چارلز
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها