خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

حکایتی تلخ درپایان یک عمر ماجراجویی

حکایتی تلخ درپایان یک عمر ماجراجویی

حکایتی تلخ درپایان یک عمر ماجراجویی

همینگوی نویسنده ای است که جوهره زندگی را جدا ازهر بحث روشنفکری در لابه لای نوشته هایش با قلم و بیانی روان به تصویر کشید. از دوران کودکی اش که به خوبی سپری شد تا ابتدای جوانی و درگیرشدنش در جنگ جهانی و دیگر کارهایی که در طول دوران زندگی اش به آنها علاقه داشت. شاید این نوع سبک زندگی باعث شد که از او و نوشته هایش بعد از گذشت نزدیک به شصت سال همچنان به عنوان یکی از برترین نویسندگان قرن بیستم یاد آوری شود.

 

در حالی این عنوان برای همینگوی در تاریخ ادبیات ثبت شد که نویسندگی تنها موضوع مورد علاقه اش نبود، چرا که او همیشه تلاشش براین بود تا خودش را در معرض نمایش های متفاوتی از زندگی، قرار دهد. او در حالی با نوشتن رمان هایش به شهرت رسید که هیچ گونه تحصیلات دانشگاهی نداشت. ارنست جوان با تجربه شش ماهه خبرنگاری نوشتن را شروع کرد و این شیوه او را در داستان هایش صاحب سبک کرد.

اما چیزی که به شهرت همینگوی در کنار داستان های بی نظیرش افزود. شخصیت و علاقه شخصی او در موارد گوناگون بود. از بوکس، فوتبال و گاو بازی تا دستورغذاهای متعدد وعلاقهی فراوان به دریانوردی و ماهیگیری، در کناراین موارد، تجربیات زندگی طولانی و شکار در آفریقا و درگیری ماجراهای سیاسی که بعد ازمرگش در نشریات منتشر شد و ثبت 4 ازدواج رسمی اش از این قاعده مستثنی نیست. در واقع همینگوی نویسنده ای بود که در کنار داستان های گیرایی که نوشت عاشق تمام لذت های زندگی بود.

همین تجربه ها و روحیه تسلیم ناپذیری او بود که از او جسمی قوی و تنومند و ذهنی خلاق را به عنوان نویسنده ای توانا به جهان معرفی کرد. ایده داستان های همینگوی در کنار لحظاتی که در جای جای دنیا سپری کرد، خلق شد و سعی اش بر این بود که موضوع و شخصیت های داستان هایش را با شرح قسمت هایی از زندگی خود ترکیب و با بیانی خلاق به تحریردر آورد.

پیرمرد و دریا در کوبا، تپه های سر سبز آفریقا  و برف های کلیمانجارو را در سال هایی که در آفریقا گذراند، و وداع با اسلحه ماحصل حضورش درجنگ و حس کردن صحنه های متفاوتی از روی دیگرِ، زندگی بود. همینگوی در این شیوه اززندگی، صدمات فراوانی را به جسم تنومند خود وارد کرد. از ترکش های فراوانی که در جنگ جهانی اول دریافت کرد تا دو سانحه هوایی در آفریقا و تصادف رانندگی و تحمل درد هایی چون هپاتیت و از کار افتادگی کلیه و طحال او را در اواخر سن 62  سالگی به مرز افسردگی کشاند. سرانجام پایان ماجراجویی های او که همواره از خودکشی پدرش نا امید بود، نتیجه ای جز وسوسۀ تجربه این گونه ازمرگ نبود. همینگوی با خالی کردن دو گلوله از تفنگش دردهان پایان تلخی برای ماجراجویی هایش رقم زد.

مطالبی جالب و خواندنی از همینگوی:

-کوتاه ترین داستان جهان به وسیله همینگوی و در یک شرط بندی با یکی از دوستانش در شش کلمه نوشته شد؛ «برای فروش: کفش بچه، هرگز پوشیده نشده». قابلیت های همینگوی در نوشتن داستان های کوتاه غیر قابل انکار است این را موضوع را می توان در نوشته و داستان های کوتاه ماندگارش به خوبی مشاهده کرد.

-یکی دیگر ازعلایق همینگوی که به دوران کودکی و والدینش بر می گردد، عشق به حیوانات خانگی بود. در این میان گربه ها جایگاه ویژهای داشتند. همینگوی نیز مانند نویسنده محبوبش مارک تواین علاقه خاصی به گربه ها داشت و هم اکنون این حیوانات پس از گذشت سالها ازدرگذشتش از ساکنین اصلی آن محسوب می شوند که توسط کارکنان موزه که به نوعی خود را کارکنان گربه ها می دانند، نگهداری می شوند. آنها جذابیت بازدید از خانه نویسنده بزرگ  قرن بیستم را  با دیدن گربه هایی با شش و یا هفت انگشت، بیشتر می کنند.

-تنها یک ماه قبل از درگذشتش، اسماعیل فصیح در سخنرانی او در یکی از دانشگاه های آمریکا شرکت کرد و در گفتگویی با همینگوی درباره رمان پیرمرد و دریا خطاب به همینگوی گفت:

«این داستان در جهان کم‌نظیر است. بهترین رمانی است که تا کنون نوشته شده، اثر ادبی جاودانه‌ای است و کاملاً نمادین، زیرا وقتی مرد در دریای زندگی بزرگ‌ترین ماهی عمرش را گرفت و آن را با قایق به ساحل کشاند، کوسه‌های خونخوار از آن جز اسکلتی باقی نگذاشته بودند»

دو کتاب مطرح از همینگوی:

-پیرمرد و دریا کتابی که برای او توانست در طی دو سال ابتدا جایزه پولیتزرو سپس نوبل را به ارمغان بیاورد از علاقه زیاد او به دریا و ماهی گیری نشأت گرفت. او که سالیان زیادی را در کوبا زندگی کرد. این رمان را ازشخصیت پیرمرد کوبایی با نام  گرگوریو فوئنتس برگرفت و در آن داستان قدرت شکست ناپذیری انسان و توانایی هایش را در شرایطی که روزنه ای امید در آن وجود ندارد به شایستگی به تحریر در آورد. این صفت برای مردان سخت کوش دست مایه اکثر داستانهایش بود.

-کتاب وداع با اسلحه همینگوی با بیانی و کلماتی ساده به شرح حال افسر آمریکایی در جنگ ایتالیا و فضای جنگ می پردازد.در این میان رابطه‌ی فردریک و کاترین به دنبال کردن داستان کمک می کند. همینگوی جلوه هایی از خشونت و بی رحمی جنگ را همراه با عشق به وضوح و زیبا نمایش می دهد.نویسنده معرفی کتاب ارنست همینگوی پیرمرد و دریا وداع با اسلحهمطالب مرتبط

چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن
بزرگترین سخنور مشرق زمین

نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها