خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آلیس الهام بخشِ تحقق رویاها

آلیس الهام بخشِ تحقق رویاها

آلیس الهام بخشِ تحقق رویاها

بیش از یک قرن و نیم از چاپ داستان تخیلی آلیس در سرزمین عجایب در چنین روزی می گذرد؛

آلیس به یک دو راهی رسید و یک گربه را روی درخت دید. به گربه گفت:«از کدام مسیر باید بروم؟»

گربه پرسید: «به کجا می خواهی بروی؟»

آلیس پاسخ داد: «نمیدانم»

گربه گفت: «پس مهم نیست که از کدام راه بروی.»

آلیس گفت :« فقط میخام به یه جایی برسم.»

گربه گفت:«هیچ راهی بی مقصد نیست. حتما به یه جایی میرسی.»

آلیس دختری که با خیالات بلند پروازانه اش الهام بخش تحقق رویاها شد. خالق اثر از او برایمان در سرزمین عجایب قصه ای شگفت انگیز و کودکانه خلق کرد، داستانی که حتی در سنین بالاتر هم توانست بسیاری را با قصه های خیالی که در داستان به واقعیت تبدیل می شد، به خود مجذوب کند.این کتاب؛ ماجراجویی کودکانه و رویایی است که منجر به شکل گیری مفاهیم و معانی گسترده ای در دنیای واقعیت نیز، شد.

خلق این اثر به غیر از چاپ گسترده آن با ترجمه بیش از 200زبان، منبعی برای ساخت فیلم های مختلف بود که جایزه های اسکار و گلدن گلوب را هم به همراه داشت.  تنها اقتباس های سینمایی ثمرۀ تعبیر و روایت های متفاوت این داستان خیالی نبود؛ بلکه موضوع بحث های مختلف ادبی، فلسفی و نشانه شناسی نیز به این اثر تعلق گرفت.  کشف بیماری که بعدها به نام سندروم آلیس در سرزمین عجایب خوانده شد را هم می توان به موارد بیشمارآن اضافه کرد. نویسنده اثر لوئیس کارول به بیماری مبتلا بود که توانایی تشخیص اندازه واقعی اشیاء را نداشت موضوعی که به وضوح در داستان به وسیله آلیس نشان داده می شود و دخترک داستان با خوردن معجونی اشیاء را بزرگ و یا کوچک می بیند. این موضوع تنها وجه مشترک نویسنده داستان با شخصیت های کتاب نبود چرا که کارول که خود مبتلا به لکنت زبان بود طوطی داستان را هم به همین منوال راهی قصه کرد.  

در واقع روایت یک نوع عادت شکنی درداستان منجر به ثبت نوینی ازادبیات کودک درآن زمان شد. هر چند که در زمان حیات نویسنده به این شکل مورد توجه و اقبال عمومی قرار نگرفت اما سالها بعد منبع و الگوی مناسب، در بسیاری از جهت گیری های فرهنگی بود.

آلیس با سفرش در سرزمین عجایب و شگفت انگیز، برای کودکان در حال رشد داستان سفری هیجان انگیز و پر پیچ و خم را تا بزرگسالی رقم می زند و قواعد دنیای بزرگسالی و دنیایی جدید را با شخصیت های مختلف در داستان شگفت انگیزی که سرشار ازلحظات طنز، کمدی و ماجراجویانه است را تجربه می کند. این کتاب با داستان و تصویر سازی هایش برترین داستان قرن نوزدهم انگلستان را تا سالیان متمادی با نگاهی عمیق مورد توجه قرار داد.

آلیس در سرزمین عجایب داستانی شد که منشاء شکل گیری اش کاملا اتفاقی روی داد آن هم زمانی که کارول ریاضیدان به همراه آلیس پلیزنس لیدل ده ساله و خواهرانش سوار بر قایقی بودند و آنها از او برای سرگرم شدنشان خواستند تا داستانی را برایشان تعریف کند. داستانی که کارول تعریف کرد مورد توجه کودکان قرار گرفت و این سر آغازی برای نگارش داستان و محور قرار دادن شخصیت واقعی ای به نام آلیس در سالها بعد، شد. نسخه دست نویس کتاب از طرف کارول با تصویر نگاری که خود انجام داد بود به آلیس داده شد و رابطه عاطفی آلیس لیدل و کارول تا همیشه باقی ماند. این کتاب با چاپ اولش مورد استقبال عموم و اسکاروایلد و ملکه ویکتوریا نیز قرار گرفت.

قسمتی از کتاب:

آلیس گفت: «باورم نمی شود، ملکه با تأسف گفت: باورت نمی شود؟ دوباره سعی کن. نفس عمیقی بکش و چشم هایت راببند»

آلیس خندید:«فایده ای ندارد، به زحمتش نمی ارزد . آدم نمی تواند چیزهای غیر ممکن را باور کند.»

ملکه گفت: به جرأت می گویم دلیلش این است که زیاد تمرین نداری. وقتی من سن و سال تو بودم، روزی نیم ساعت این کار را می کردم. گاهی حتی پیش از صبحانه، حدود شش چیز غیر ممکن را تصور می کردم. وقتی آدم جرأت خیال پردازی را داشته باشد معجزه های زیادی رخ می دهد. مشکل این است که مردم هیچ وقت چیزهای غیر ممکن را تصور نمی کنند!!کتاب خوب معرفی کتاب آلیس در سرزمین عجایب ادبیات کودکمطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن

نظرات کابران باهوک ریویو