خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

راهی برای نجات انسان و طبیعت

راهی برای نجات انسان و طبیعت

راهی برای نجات انسان و طبیعت

نتایج تحقیقات بلند مدت در رابطه با مضرات غذاهای حیوانی و شیوه طبیعی کردن سبک زندگی بسیاری از مردم و افراد مشهور را بر آن داشته تا دست به تغییر رژیم های غذایی بزنند. رژیم های غذایی متنوع که بعضا از زمان های بسیار دور هم وجود داشته، حاکی از اهمیت این موضوع  و گسترش آن در بین مردم را نشان می دهد.

یکی از این نوع رژیم ها، رژیم خام خواری است.

اعتقاد به اینکه قبل از اختراع آتش انسان ها از خام خواری بهره می بردند و نشانه های ظهور این نوع رژیم از قرن 19 گواه بر اهمیت ویژه این نوع رژیم در بین طرفدارانش است. از موارد دیگری که بین طرفداران خام خواری مورد توجه است تضمین سلامت و سیستم ایمنی بدن در برابر بسیاری از بیماری ها و شادابی پوست و وزن ایده آل است. امروز به مناسبت نام گذاری این نوع رژیم در گاه شمار ایرانی می خواهیم درباره این نوع سبک از مصرف غذایی بیشتر صحبت کنیم:

تعریف خام خواری

منظور از خام خواری حداقل تغییر و دستکاری انسان در پدیده های طبیعی و آشتی با طبیعت؛ که سلامت بدن انسان و حیوانات و محیط زیست را به دنبال دارد.  

-کلمه خام خوار به افرادی که تقریبا 75 درصد از مواد غذایی مصرفیشان به صورت خام است تعلق می گیرد.

-در این رژیم پرهیز جدی در مورد استفاده از هر گونه غذای حیوانی وجود دارد.

- خام خوار ها معتقدند که مواد غذایی نباید بیشتر از 48درجه سانیگراد حرارت ببینند. چرا که معتقدند حرارت آنزیم های طبیعی مواد غذایی را از بین می برد.آنها مخالف صد درصد پخت مواد غذایی به خاطر کم شدن مواد مغذی در آن هستند.

- در این رژیم صرف نظر ازمواردی که حتما باید پخته شوند مانند سیب زمینی، متخصصان علم تغذیه و طرفداران خام خواری برای بقیه مواد غذایی چنین نسخه ای را نمی پیچند.

- موادی غذایی چون  انواع میوه، سبزیجات، مغز میوه و دانه و ترکیب آنها از مواد غالب مصرفی اینگونه افراد است.

- این افراد از مواد غذایی که در طبیعت وجود دارد به دور از هر گونه فراوری شیمیایی و فریز و کنسرو شدن استفاده می کنند.

- تهیه غذا در این نوع رژیم هر چند ساده به نظر میرسد اما احتیاج به وقت و زمان طولانی دارد.

- تجربه افراد در شروع انتخاب در این رژیم حاکی از آن است که ابتدا با مشکلاتی چون نفخ و گوارش و سیاهی رفتن چشم و ریزش مو مواجه می شوند اما بعد از گذشت چند ماه این مشکلات متوقف می شود.

-افراد مشهوری مانند گویینت پالترو، مگان فاکس و استینگ از طرفداران سر سخت این رژیم هستند.

یکی از مشکلات رژیم خام خواری یکنواخت شدن مواد مصرفی به علت طیف کم تنوع غذایی آن و ایجاد نگرانی از کمبود مواد مغذی مورد احتیاج بدن را به دنبال داشته باشد.  اما نگرانی در این مورد وجود ندارد چرا که اگر شما از سبزیجات فراوان استفاده کنید آنها برای بدن شما ، همه مواد مغذی را دارند. زمانی که شما مقیاس مواد مغذی برای بدنتان را به میزان کالری فهرست می کنید مصرف سبزیجات کمک زیادی به شما می کند. استفاده از سبزیجاتی چون گشنیز، کلم پیچ، برگ چغندر و اسفناج و.. سرشار از مواد غذایی؛ ویتامین، کلسیم ، مواد معدنی، پاک کننده و آنتی اکسیدان های مختلف هستند؛ بنابراین سبزیجات راهی ساده و مطمئن برای جذب مواد مغذی مورد نیاز بدن محسوب می شود. اما تعادل در بین مصرف مواد غذایی نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای شود.

با موارد ذکر شده در این نوع سبک غذایی برای تأمین مواد غذایی مناسب برای بدن باید بسیار دقیق بود چرا که صدمات جبران ناپذیری را به دنبال دارد. بنابراین بدون داشتن دانش وآگاهی از افراط مطلق دراین روش با توجه به ضررهایی که سلامت شما را به خطر می اندازد، به طور جدی باید خودداری شود.  

به نقل از خبر گذاری ها و به توصیه نظام بهداشت و درمان بریتانیا برای برخی گیاهخواری مطلق معادل تغذیه سالم است اما باید به دقت برنامه‌ریزی شود تا مواد مغذی مهم به بدن برسد و توصیه می شود که مصرف ویتامین دی و ویتامین ب ۱۲ را به عنوان مکمل غذایی در نظر داشته باشید.

 رژیم غذایی سالم معرفی کتاب خام خواری خام گیاهخواریمطالب مرتبط

امتحان طعمی تازه و سبک در روز دسر
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت
سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش

نظرات کابران باهوک ریویو