خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

راز موفقیت این مرد چه بود؟

راز موفقیت این مرد چه بود؟

راز موفقیت این مرد چه بود؟

مرغ سوخاری های کِی اِف سی را همه می شناسند؛ دومین رستوران بزرگ زنجیره ای پس از مک دونالد.

رستورانی که 66 سال پیش در شهر کوربین ایالت کنتاکی آمریکا افتتاح شد و اکنون بیست هزار شعبه در 123 کشور دنیا دارد که بزرگ ترین بازار آن در چین است. موسس کی اف سی شخصی به نام کلنل هارلند دیوید سندرز بود که در همین ایالت زندگی می کرد و اولین شروعش را با فروختن مرغ سوخاری در رستوران بین راهی در کوربین آغاز کرد. زمانی که قرار شد بزرگراه بین ایالتی از نزدیک کافۀ او عبور کند، مجبور شد تمام املاک خود را با ضرر بفروشد و با همسرش و یک سرخ کن و دستورالعمل مخصوصش سوار بر اتومبیلش برای تهیه مرغ سوخاری راهی رستوران های ایالات مختلف شد.

او به هر رستورانی می رسید سوخاری های معروفش را سرخ می کرد

و اگر صاحب رستوران از طعم آن خوشش می آمد، هر مرغ را به ازای چهار سنت و دستورالعمل خاصش و همچنین حق امتیاز استفاده از نامش را به آن ها می فروخت. تصویر معروف او روی بسته های کی اف سی را همه دیده اند. کی اف سی مخفف Kentucky Fried Chicken به معنی مرغ سوخاری کنتاکی است. سندرز خیلی زود پتانسیل های بالقوه رستوران داری را شناخت و نخستین شعبه مرغ سوخاری کنتاکی یا همان کی اف سی را در سال 1952 در یوتا افتتاح کرد.

مرغ سوخاری کنتاکی به سرعت محبوب شد و صنعت غذاهای فست فودی را که آن زمان در دست همبرگر و هات داگ بود، به چالش کشید. هارلند سندرز با برندسازی نام خود تحت عنوان «سرهنگ سندرز» به شخصیتی مهم در تاریخ فرهنگ آمریکا تبدیل شد و تصویرش به سرعت در تبلیغات گستردۀ کی اف سی استفاده شد.

اگرچه کمپانی به سرعت توسط سندرزی که پا به سن گذاشته بود، توسعه یافت، اما او در سال 1964 شرکت را به دو سرمایه گذار به نام های جان براون و جک مسی فروخت.

کی اف سی یکی از اولین فست فود های زنجیره ای آمریکا بود که در اواسط دهۀ شصت میلادی به منظور توسعه در سطح جهانی گسترش یافت و در کانادا، انگلیس، مکزیک و جامائیکا شعبه های خود را گشود.

کی اف سی اصل در واقع تکه های مرغ سوخاری فشرده با ترکیب 11 سبزی و ادویه است که دستورالعمل خود سندرز بود. از سال 1990 به بعد کی اف سی محصولات دیگری مانند: سیب زمینی سرخ کرده، ظرف های سالاد کلم، دسر و نوشیدنی را به منوی خود اضافه کرد که اغلب توسط کمپانی پپسی تامین می شود.

شعاری که پیت هرمن برای کی اف سی به ثبت رساند این بود: «اینقدر خوب است که انگشتانت را می لیسی!». پیت هرمن یکی از رستوران دارانی بود که سندرز مرغ سوخاری های خود را به او فروخته بود.

پس از سندرز جان براون و جک مسی تغییراتی در رستوران ها به وجود آوردند که از آن جمله فروش دلیوری یا بخر و ببر و غذاهای جانبی از منوها بود. سندرز اما همچنان نقش پدر کی اف سی را بازی می کرد و احساسات خود را درباره تصمیمات دو سرمایه گذار جدید بیان می کرد. هنگامی که مسی تصمیم به تغییر مقر کمپانی از کنتاکی به تنسی شد، سندرز گفت:

«اسم این شرکت لعنتی مرغ سوخاری تنسی نیست، فرقی هم نمی‌کند که چه کس کت و شلوار پوشی بخواهد چنین اسمی بر روی آن بگذارد».

اکنون اما خوراکی های جانبی هم به منوی رستوران اضافه شده اند و پس از گذشت سال ها هنوز کیفیت و اصالت خود را حفظ کرده است.

سندرز اولین شعبۀ کی اف سی را در 75 سالگی افتتاح کرد و ادامۀ موفقیت های بزرگ رستوران های خود را به چشم ندید. اما با تلاش و پشتکار خود نشان داد که هیچ گاه برای اراده و آغاز یک تصمیم دیر نیست.معرفی کتاب مرغ سوخاری کِی اِف سی رستوران بزرگ زنجیره ایمطالب مرتبط

امتحان طعمی تازه و سبک در روز دسر
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت
سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش

نظرات کابران باهوک ریویو