خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

مراقب شنواییتان باشید!

مراقب شنواییتان باشید!

مراقب شنواییتان باشید!

 تقریبا هرکسی در دوران بزرگسالی خود متوجه این می شود که با افزایش سن، رفته رفته دستش بیش تر روی دکمۀ زیاد صدا می رود و شنیدن برایش سخت تر شده و از اطرافیان می خواهد بلندتر صحبت کنند.

دو اتفاق سبب می شود افراد در طول زمان شنوایی شان کمتر شود: سن و صدا

هرچه بزرگ تر می شوید، سلول های ریز داخل گوش رو به نابودی می روند و قادر به شنیدن صداهای مشخص و نوسانات آن، به خوبی گذشته نیستید. علاوه بر این صدای بیش از حد بلند، به سلول های داخلی گوش آسیب می رساند و به مرور باعث شنوایی زودرس می شود.

خبر خوب این است که می توانید با انجام تمریناتی می توانید از کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا و مرتبط با سن، جلوگیری کنید. در این مقاله راهکارهایی آورده شده است که با انجام آن ها گوش هایتان جوان و هوشیار باقی می مانند و دیرتر از دیگران دچار کم شنوایی می شوید.

 

1.اجتناب از صداهای بلند

بهترین راه این است که هرقدر می توانید از معرض صداهای بلند دور بمانید. ممکن است از خود بپرسید چه میزان صدا، آوای بلند محسوب می شود؟ 

به طور کلی صدایی خیلی بلند محسوب می شود که به شنوایی شما آسیب برساند 

به عنوان مثال:

-در جایی مجبور شوید صدای خود را تا حدی بالا ببرید تا اطرافیان صدایتان را بشنوند.

-به سختی متوجه شوید که مردم اطرافتان چه می گویند.

-گوش هایتان آسیب دیده باشد.

-گوشتان گرفته باشد یا شروع به زنگ زدن کند.

 

تنها راه اندازه گیری میزان صدا دسیبل است. هرچه عدد آن بالاتر باشد، یعنی صدا بلندتر است. صدایی که عدد بالای 85 را نشان دهد، برای شنوایی مضر است؛ به خصوص اگر برای طولانی مدت به آن گوش دهید.

مثال هایی از میزان دسیبل صداهای مختلف:

صدای زمزمه: 30 دسیبل

مکالمه دو نفر: 60 دسیبل

ترافیک: 85-80 دسیبل

موتورسیکلت: 90 دسیبل

پخش موسیقی از طریق هدفون: 100 دسیبل

تیک آف هواپیما: 120 دسیبل

اندازه گیری سطح صدا با استفاده از تکنولوژیِ در دسترس، آسان شده است. با نصب کردن اپلیکیشنی روی تلفن هوشمند خود و کالیبره کردن آن، سطح صدا را به طور دقیق بدانید.

 

2.هنگام موسیقی گوش دادن مراقب باشید

گوش دادن به موسیقی با هندزفری موبایل و هدفون کامپیوتر و با صدای بلند، یکی از خطرناک ترین آسیب هایی است که می توانید به سلامت گوشتان بزنید؛ به این دلیل که وقتی هدفون یا هندزفری را در گوش خود قرار می دهید، برای قطع کردن صداهای خارجی، درجۀ صدا را به آخرین حد می رسانید.

به خاطر داشته باشد کم کردن صدای موسیقی حتی به میزان کم، در سلامت شنوایی شما به میزان خیلی زیادی موثر است.

برای پرهیز از آسیب های شنوایی، چند نکته حائز اهمیت است:

-هدفون یا هندزفری های نویزگیر را به جای انواع معمولی خریداری کنید.

-میزان صدا را به اندازه ای که به راحتی بشنوید، بالا ببرید، نه بیش تر!

-موسیقی را با میزان صدای حداکثر 60 درصد گوش دهید.

-هدفون یا هندزفری را بیش از یک ساعت در یک مرتبه استفاده نکنید. حداقل هر 10 دقیقه یک بار به گوشتان استراحت دهید و از آن در برابر عفونت ها محافظت کنید.

 

3.در محافلی که صدای موسیقی بلند است، از گوش خود محافظت کنید

وقتی خودمان را در معرض صدای بلند قرار می دهیم، بدون اینکه متوجه باشیم رفته رفته شنوایی مان را از دست می دهیم. به این دلیل که آسیب قرار گرفتن در معرض صدای بلند، به طور تدریجی خود را نشان می دهد. بنابراین تا زمانی که علائم خود را بروز ندهند، غیر قابل تشخیص خواهد بود. قرار گرفتن در معرض صدای بلند می تواند باعث وزوز گوش و ایجاد صداهایی شود که کاهش شنوایی در هر دو گوش را به همراه آورد.

مهم است که گوش خود را از سر و صدای بلندی که در کنسرت، کافه و تعمیرات خیابانی و رویدادهای ورزشی و ... وجود دارد، محافظت کنید.

در اینجا چند نکته برای بررسی وجود دارد:

-از منابع صدای بلند دوری کنید.

-هر 15 دقیقه از سر و صدای بلند دور شوید.

-پس از قرار گرفتن در معرض مداوم سر و صدای مفرط به گوش خود 18 ساعت استراحت دهید.

-از گوش گیر استفاده کنید. می توانید از گوش گیرهای موسیقیدان ها که قابل استفاده مجدد هستند، استفاده کنید تا صدای موسیقی را بدون خط و خش بشنوید.

 

4.کمی تمرینات هوازی انجام دهید

شنوایی خود را با ورزش افزایش دهید. اخیرا مطالعه ای نشان داده، با افزایش سطح سلامت قلب و عروق، سلامت شنوایی نیز افزایش می یابد. میان سیستم قلبی عروقی و توانایی عملکرد سایر ارگان ها و گوش میانی ارتباط وجود دارد.

با ورزش، گردش خونتان افزایش می یابد که این گردش به استخوان ها و عضلات گوش نیز می رسد. هنگامی که گردش خون از طریق ورزش تسهیل می یابد، مواد مغذی مانند آنتی اکسیدان ها و پروتئین های حرارتی محافظ در سراسر سیستم بدن گردش پیدا می کند و شنوایی را بهبود می بخشد.

اگر برای بهبود شنوایی خود ورزش می کنید، باید ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی و شنا را به مدت پنج روز در هفته و هر بار حداقل بیست تا سی دقیقه انجام دهید.

 تمرینات هوازی مثل ایروبیک را هم می توانید انجام دهید. آن ها می توانند جریان خون را از قسمت هایی که متابولیسم کمتری دارند (مثل بافت های گوش میانی) به قسمت هایی که متابولیسم بیش تری دارند (عضلات درگیر در ورزش) هدایت کنند و به این ترتیب گردش خون در بدنتان متعادل می شود.

 

5.رژیم غذایی خود را تغییر دهید

غذاهای حاوی مواد مغذی در رژیم غذایی باعث عملکرد بهتر گوش می شود. مطمئن شوید رژیم غذایی شما از چربی های کم اشباع شده حیوانی و کربوهیدرات های تصفیه شده، تشکیل شده است. غذاهای چرب (کلسترول دار) گردش خون را در گوش و سایر قسمت های بدن کاهش می دهد.

سعی کنید از ماهی های آب سرد مثل سالمون، قزل آلا، شاه ماهی و آجیل و دانه های مخلوط مصرف کنید و در غذاهای روزانه از سبزی و میوه جات تازه استفاده کنید. سعی کنید هرچه می توانید آنتی اکسیدان بیش تری در رژیم خود بگنجانید. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد در بدن که باعث پیری می شوند، می جنگند و آسیب های آن ها را خنثی می کنند که این ماده به اندازه کافی در ویتامین B3 (نیاسین) و ویتامین B6 و خوراکی هایی مثل زغال اخته و توت ها و ... وجود دارد و  باعث بهبود گردش خون در گوش و سایر اندام های بدن می شوند.

 

6.مجرای خارجی گوشتان را تمیز نگه دارید

گاهی اوقات خرده آشغال مجرای گوش خارجی را مسدود می کنند و این دلیلی برای کاهش شنوایی است. به طور کلی جرم گوش خواص آنتی باکتریال و محافظتی دارد و مقدار کمی از آن برای سلامت گوش مفید است. در اکثر مواقع کانال های گوش، خود به خود تمیز می شوند. اما در بعضی موارد که حجم آن ها زیاد می شوند و به هم می چسبند، شنوایی را مختل می کنند.

گوش پاک کن گزینۀ مناسبی برای پاک کردن عمقی گوش نیست. در واقع بهتر است روش های ایمن تری مثل چکاندن قطره های دارویی مناسب گوش یا روغن بچه را امتحان کنید.

می توانید از قطره های هیدروژن پروکساید استفاده کنید که مادۀ خوبی برای از بین بردن جرم گوش است؛ گرچه ممکن است چند دقیقه ای یک سوزش ملایم در گوشتان ایجاد کند.

 

در ویدیوی زیر عملکرد شنوایی را ببینید:

 

 

منبع: brightside

 معرفی کتاب مراقبت از گوش کم شنوایی صدای بلند
نظرات کابران باهوک ریویو