خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

مرد خستگی ناپذیر دنیای مد

مرد خستگی ناپذیر دنیای مد

مرد خستگی ناپذیر دنیای مد

 جورجیو آرمانی طراح 84 سالۀ برند آرمانی است که فعلا قصد بازنشستگی ندارد.

او همان پسربچۀ چشم آبی خجالتی اهل پیاچنزا، یکی از شهرهای کوچک ایتالیاست. از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد و علاقه اش به آناتومی و بدن انسان باعث شد رشتۀ پزشکی را برای تحصیل انتخاب کند. اما تحصیل در این رشته را نیمه تمام رها کرد و در دوران سربازی به طور اتفاقی شغلی در قسمت تبلیغات یک فروشگاه به دست آورد و این جرقه ای برای ورود او به صنعت مد بود.

در اواخر سال 1960، با ورود به شرکت نئوچروتی و آشنایی اش با گالئوتی، معمار ایتالیایی یک رابطۀ کاری میانشان شکل گرفت و آرمانی شرکت خود را در در سال 1974 به همراه همسرش در میلان تاسیس کرد. شرکت آرمانی به سرعت به یک الگوی موفق در صنعت مد تبدیل شد. در ابتدا او به عنوان طراح مستقل برای خانه های مد طراحی می کرد و در حالی این طرح ها را می زد که هیچ دورۀ آموزشی ندیده بود.

او از همان شروع کار در تلاش برای نشست و برخاست با ستاره های سینما بود و هنگامی که در سال 1980 طراحی لباس «ریچارد گیر» در فیلم «ژیگولوی آمریکایی» را انجام داد، نام برند آرمانی و سبک متفاوتش بر سر زبان ها افتاد.

در طول دهۀ 1980 پوشیدن لباس های برند آرمانی برای متخصصان کسب و کار؛ نماد موفقیت به شمار می رفت در حالیکه موسس کمپانی با مشکلات زیادی روبرو بود؛ از جمله از دست دادن شریک قدیمی اش؛ گالئوتی بر اثر بیماری ایدز.

جورجیو آرمانی با یک نیم تنه انقلابی در این صنعت به وجود آورد که تا مدت ها شیوۀ لباس پوشیدن مردان و زنان را تغییر داد. در طول دوران کاری اش طراحی های او دائما ایده های جدیدی را مطرح می کردند که تحسین همگان را بر می انگیخت. او فروشگاه های بسیاری را در سرتاسر دنیا افتتاح کرد و خط تولید پوشاک خود را به یک برند جهانی چندین میلیارد دلاری تبدیل نمود.

موفقیت او نتیجۀ اخلاق کاری بی عیب و نقصش است. گاهی اوقات گستاخ و سختگیر است و همین صفت او را در اوج نگه داشته است. در حال حاضر آرمانی دو هزار مرکز فروش در کشورهای مختلف دارد و این برند هنوز هم یکی از مهم ترین طراحان صحنۀ مد میلان است،

گرچه دیگر شکوه قبل را ندارد و شاید برخی طرح های آرمانی را قدیمی بدانند و برندهایی مثل پرادا و ماسیمو دوتی و سلین را انتخاب کنند. جورجیو آرمانی اما می گوید برایش مهم نیست طرح هایش مطابق مد روز باشند یا نباشند و با جدیت قبل به کار خود ادامه می دهد. این برند برای بیش از صد فیلم سینمایی لباس طراحی کرده است که مهم ترین آن ها فیلم «تسخیرناپذیران» بود.


و اما پس از آنکه آنا کارولینا رستون، مدل برزیلی در سال 2006 بر اثر بی اشتهایی عصبی جان خود را از دست داد، آرمانی نخستین برندی بود که شاخص توده بدنیِ (BMI) زیر 18 را برای مدل ها ممنوع کرد.

پس از همکاری کمپانی اِل جی با برند پرادا برای طراحی گوشی موبایل، سامسونگ نیز با برند آرمانی همکاری کرد. آرمانی برای هنرمندان و سوپراستارهای زیادی از جمله لیدی گاگا و مراسم های خاصی چون مراسم گِرمی 2010، لباس طراحی کرده است.

به دستور جورجیو آرمانی هتل های آرمانی ساخته شده اند. یکی از آن ها، هتل آرمانی در برج خلیفۀ دوبی، بلندترین برج دنیاست که در تاریخ  27 سپتامبر 2010 ، افتتاح شد و در 39 طبقه از این آسمان خراش فوق العاده، شامل 160 اتاق و سوئیت مهمان و 144 اقامتگاه می باشد. آرمانی فضای داخلی این اقامتگاه ها را با مجموعه ای از لوازم و مبلمان این برند طراحی کرده است.

جورجیور آرمانی در ورزش طرفدار تیم بسکتبال المپیا میلانو و اینترمیلان ایتالیاست و همچنین دو بار برای تیم ملی فوتبال انگلیس لباس ورزشی و باشگاه بایرن مونیخ آلمان نیز کت و شلوار طراحی کرده است. ثروت شخصی او بالغ بر هفت میلیارد یورو تخمین زده می شود.

طرح های آرمانی ساده ولی در عین حال با ظرافت طراحی می شوند و حاشیه های زائد از لباس هایش حذف می شوند و آن ها را محدود به رنگ های خنثی کرده اند؛ لباس هایی ساده ولی در عین حال زیبا.

امروز سالروز تولد جورجیو آرمانی است و او با وجود 84 سال سن و کوله باری از تجربه همچنان در عرصۀ مد، پیشتاز است.

 معرفی کتاب جورجیو آرمانی طراح مد برند جهانیمطالب مرتبط

ماجرای ریش رستم چیست؟!
2 فوریه روز جهانی تالاب ها
چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟

نظرات کابران باهوک ریویو