خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

شوک های جهان فوتبال/ بخش سوم

شوک های جهان فوتبال/ بخش سوم

شوک های جهان فوتبال/ بخش سوم

با مشخص شدن فینالیست های جام جهانی 2018 روز یکشنبه 15 ژوئیه پرونده این دوره از مسابقات بعد از پشت سر گذاشتن ناکامی های تیم های بزرگ و مدعی؛ چون برزیل، آلمان و آرژانتین و... در روسیه به پایان می رسد.

جام 2018 با فرستادن نام های بزرگی چون مسی ، نیمار، رونالدو و بسیاری از ستاره های درخشان دنیای فوتبال به کشورشان قبل از یک چهارم نهایی این بازیها،  نشان داد که این  روح و همبستگی یک تیم با ترکیبی از نبوغ و احساس است  که حرف اول را در یک چنین تورنمنتی می زند، نه صرفا وجود تک ستاره هایی که  تلاش می کنند بیشترین نقش را درخشش یک تیم داشته باشند. کاری که تنها ماردونا توانست در جام جهانی تیمش را به سرانجام خوش قهرمانی در جهان برساند و دیگر تکرار نشد.

تیم های ملی فرانسه و کرواسی  در حالی  به مصاف هم برای تصاحب جام قهرمانی می روند که تیم های قدرتمند و با انگیزه ای چون بلژیک و انگلستان را پشت سر گذاشتند. فرانسه با یک بازی حساب شده شیاطین سرخ را ناکام و کروات ها هم با درخشش بازیکنانی که از جمعیت تنها  4و نیم میلیون نفری تشکیل شده اند؛ انگلستان را از فرصت طلایی یک قدمی برای فینالیست شدن آن هم  بعد از 52 سال، را راهی کشورشان کردند.  

حضور در فینال آن هم برای اولین بار برای کروات ها تنها موضوع جالب این دوره از بازی ها نبود بلکه حواشی چون تقدیم برد مقابل روسیه به کشوری چون اوکراین از سوی کروات ها و شعارهای سیاسی مدافع بازیکن کروات در حمایت از اوکراین و تحریک روسیه هشدار و تذکر  فیفا  را برای این تیم به دنبال داشت. نجات تیم نوجوانی از تایلند در غار آن هم بعد از گذشت دو هفته از دیگر مسائلی بود که حواشی این دوره از بازی ها را با خود به همراه داشت تیمی که به همراه خانواده هایشان در جایگاه اختصاصی محل برگزاری فینال با دعوت رسمی اینفانتینو ازآنها پذیرایی خواهد شد.

حواشی چون ترک موقت فابین دلف بازیکن انگلستان برای تولد دخترش و ربوده شدن پدر کاپیتان تیم ملی نیجریه قبل از بازی حساس با آرژانتین، تا جراحی ناگهانی دختر اینفانتانیو در روسیه به علت مشکل آپاندیس و راهی شدن اختاپوس پیشگوی ژاپنی به آشپزخانه قبل از اتمام این بازی ها از جمله حواشی این دوره از بازی ها بود.

 از جام 2018  با وجود همه حواشی سیاسی و اجتماعی و جذابیت ها و هیجانش چند روزی بیشتر باقی نمانده. هرچند دو تیم فینالیست مشخص شده اند اما انتخاب تیم داوری در روز جمعه انجام خواهد گرفت. تیم داوری کشورمان نیز با عملکرد قابل تحسین در بازی های سخت و حساس این دوره از بازی ها ، شانس و رویایی حضور در فینال را برای خود پر رنگ تر کرد.

اما حدس شما برای قهرمان بیست و یکمین دوره این بازی ها کدام تیم خواهد بود؟ آیا فرانسه برای دومین بار خواهد توانست لذت قهرمانی دراین دوره از بازی ها را تجربه کند یا این بار نوبت کروات ها است که اولین قهرمانی خود را در این تورنمنت پور شور جشن بگیرند؟

در ادامه مقاله های گذشته شوک های فوتبال به بررسی جام های 1998 تا 2014 خواهیم پرداخت:

جام جهانی 1998

در 16 دوره تورنمنت جهانی فرانسه میزبان 32 تیم بود. در این دوره از بازی ها اولین حضور کرواسی پس از استقلالش از یوگسلاوی رقم خورد که با مقام سومی نیز به پایان رسید و توپ طلا را از آن بازیکن افسانه ای کروات ها  «داور شوکر» با به ثمر رساندن 6 گل،کرد. قهرمانی جام با درخشش زین الدین زیدان ، از آن فرانسه شد. زیدان در بازی فینال دو گل به ثمر رساند و فرانسه مقتدرانه با نتیجه 3-0 با غلبه بر برزیل توانست برای اولین بار قهرمان این بازی ها شود. حضور خاطره انگیز ایران در این جام پس از غلبه بر استرالیا و پیروزی شیرین مقابل کشور آمریکا اولین برد ایران را در این بازی ها رقم زد.

جام جهانی 2002

میزبانی برای اولین بار از آن آسیا و همکاری دو کشور یعنی ژاپن و کره جنوبی بود. شروع این جام با برد تیم شگفتی ساز سنگال مقابل فرانسه مدافع قهرمانی اغاز شد. هر چند که این تیم آفریقایی در یک چهارم نهایی مغلوب دیگر تیم شگفتی ساز این بازی ها یعنی ترکیه شد. دو تیم قدرتمند برزیل و آلمان با شکست ترکیه و کره جنوبی توانستند فینالیست های این دوره از بازی ها شوند. رونالدو آماده با دو گل برزیل را برای پنجمین بار قهرمان و با 9 گل، کفش طلا را از آن خود کرد. توپ طلا نیز به شایستگی به الیور کان دروازه بان مقتدر آلمانی ها تعلق گرفت.

جام جهانی 2006

این جام با میزبانی آلمان به ستاره های درخشان و محبوب ایتالیایی چون؛ بوفون، کاناوارو، آلساندرو دل پیرو، گتوزو،زاماروتاو گروسو تعلق گرفت. این جام آخرین حضور و تجربه زیدان در جام جهانی بود. حضوری که با وارد کردن ضربه سر بر سینه ماترازی و گرفتن کارت قرمز پرحاشیه به اتمام رسید. واکنش زیدان آن هم در 10 دقیقه پایانی بازی، مهم ترین تصویر جام جهانی را رقم زد. هرچند که برای آخرین بار توانست توپ طلای این بازی ها را از آن خود کند. ایتالیا که در این بازی ها با ستارگانش نسبت به فرانسه عملکرد ضعیف تری داشت در ضربات پنالتی بعد از خراب کردن پنالتی دیوید ترزگه قهرمانی را برای چهارمین بار از آن خود کند. میروسلاو کلوزه با زدن 5 کفش طلا را به خود اختصاص داد.

جام جهانی 2010

آفریقا اولین میزبان این قاره برای دل بوسکه و تیمش خوب و شایسته و خوش یمن بود. اسپانیا با باخت 1-0 د مقابل سوییس آغاز خوبی نداشت اما سرانجام توانست سومین ناکامی هلند را در فینال این بازی ها رقم بزند و برای اولین بار جام را از آن کشورش کند. حذف ایتالیا و فرانسه دو فینالیست دورۀ قبل با کمترین امتیاز،  درخشش دروازه بان محبوب اسپانیایی کاسیاس و بازی های چشمگیر بازیکن جوان آلمانی «توماس مولر» از نکات قابل توجه این دوره از بازی ها به شمار می رود. 

جام جهانی 2014

برزیل پس از 64 سال برای دومین بار میزبان تیم های منتخب در بازی های جام جهانی شد. اما فینال بازی ها بین تیم های آلمان و آرژانتین برگزار شد و در نهایت این آلمانی ها بودند که در دقایق آخر وقت اضافه دوم توانستند با یک گل بار دیگر جام را از آن خود کنند . برنده توپ طلا در این بازی ها به مسی رسید و برنده کفش طلا رودریگز از کلمبیا با زن 6 گل این نشان را دریافت کرد و تیم شگفتی ساز این دوره تیم کاستاریکا لقب گرفت.این بازی ها سومین حضور کشورمان در این تورنمنت جهانی بود . بازی قابل قبول در برابر نایب قهرمان این دوره از بازی ها در کارنامه  فوتبال کشورمان خواهد درخشید.

 مسابقۀ فوتبال اسطورۀ فوتبال جام جهانی 2018 جام جهانی فوتبال معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو