خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

راه حلی مناسب برای تقویت هوش کودک

راه حلی مناسب برای تقویت هوش کودک

راه حلی مناسب برای تقویت هوش کودک

درباره اهمیت و نقش بازی در شخصیت و اعتماد به نفس کودکان و آشنایی اش با فرهنگ و ارزش ها و به درستی نهادینه شدن نقش های اجتماعی در مقاله های گذشته مطالبی را به اشتراک گذاشتیم.

در این مقاله سعی ما بر این است با وجود فصلی که در آن قرار داریم توجه شما را بیشتر به سمت بازی ها و سرگرمی هایی که نه تنها اوقات فراغت کودکان را به خوبی پرمی کند بلکه می تواند نقش مهمی در هوش و رشد ذهنی، مهارت فکری و خلاقیتشان داشته باشد، جلب کنیم.

اگر از وابستگی زیاد کودکانتان به بازی های کامپیوتری و ناهنجاری هایی که با خود به دنبال دارند خسته شدید بهترین راه حل و گزینه می تواند بازی های سرگرم کننده و فکری باشد. بنابراین بهتر است به تدریج با شور و هیجان و مشارکت و همراهی وارد جریان بازی با کودکانتان شوید و با این روش جهت و روند سالمی را در سرعت بخشیدن به شکل گیری شخصیت و رفتار اجتماعی کودکان شکل دهید تا تاثیر شگفتی را که بر روی رفتار و بهبود تعاملات اجتماعی آنها دارند را به وضوح احساس کنید.

بازی های که به راحتی و با انتخاب هوشمندانه والدین می توانند هدفمند، هیجان انگیز، و مناسب با سنشان انتخاب شوند. تنوع در دامنه وسیع بازی هایی که جنبه سرگرمی و یادگیربی دارند والدین را بیشتر مشتاق و ترغیب می کند تا کودکانشان را این گونه در معرض یادگیری و تجربه این بازی ها قرار دهند.

شروع این کار در کوچکترین نهاد اجتماعی یعنی همان خانواده زمینه ساز تقویت بسیاری از مسائل از جمله؛ ارتباط عاطفی میان کودک و والدین،  ارتباط با دیگران، حس نوع دوستی و دیگر موارد را شامل می شود.

خرید صرفا بازی های گران راه حل مناسب و یا تامین کننده کافی برای به وجود آوردن توانایی های بی شماری که این نوع بازی ها برای کودکان دارند نیست. در واقع هر بازی که بتواند حس مشارکت ، مسئولیت پذیری، توانایی در حل مسئله، ایجاد تشخیص و ارزیابی، و باعث بر انگیخته شدن حس رقابت باشد می تواند به درستی مجموعه ای کامل از خلاقیت و ابتکار و بالا بردن میزان یادگیری در کودکان را به همراه داشته باشد.

اما نقش بازی های فکری آن هم به صورت جمعی با هم سن و سالان و یا والدین در تخلیه هیجان و شادمانی و قدرت فراگیری چندین برابر موثر است. بنابراین کافی است که در بیشتر مواقع متناسب با مکان هایی که می روید بازی هایی را به همراه داشته باشید.

در ادامه به تأثیر و نقش موثر چند نوع از بازی های فکری در کودکان و نوجوانان می پردازیم؛

«دومینو»

بازی دومینو را می توانید با توجه به توانایی ذهنی کودکتان، از سه سالگی هم شروع کنید. اگر می خواهید   دقت در جزئیات ، تقویت حواس ، درک بین تشابهات و اختلاف های اشکال و تقویت نیروی تخیل را در کودکتان پرورش دهید توصیه ما به شما استفاده از این بازی و در صورت امکان به صورت گروهی بازی کردن است. این بازی با اینکه از زمان ابداع و معرفی اش 20 سال می گذرد اما همچنان نه تنها برای مواردی که ذکر کردیم بلکه در موارد دیگری چون آموزش ریاضیات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

«بازی های ساختنی»

این نوع از بازی ها را همه در شکل و شمایل ابتدایی آن مانند لگو و جزو اولین بازی های فکری در بین بیشتر کودکان دیده ایم. تنوع زیاد در بین این نوع از بازی ها ساختنی که در نهایت منجر به ساخت کامل شکل مورد نظر به وسیله خود کودک می شود؛ توانایی تفکر و حل مسئله را درآنها پرورش می دهد. بهتر است با مشارکت خودتان کودک را به ساخت این گونه از اشکال ترغیب و به تدریج در ساخت موارد پیچیده تری از آنها را به چالش بکشانید. این نوع از بازی ها در ابتدا با  لگو و پازل های ساده و نهایتا تا نوجوانی با ساخت موارد پیچیده تری از بازی با سازه های به هم وصل کردنی، می تواند ادامه داشته باشد. این بازی ها نه تنها وسیله ای برای سرگرمی و بالاتر بردن هوش و خلاقیت کودک است، بلکه در دوران مدرسه نیز به آنها در حل مسأله، بهبود تصویر سازی و ارائه ایده های بیشتر و تقویت هوش فضایی و تجسمی کمک کند.

«روبیک»

تقویت قدرت تمرکز و تجسم سه بعدی تنها یکی از مزایای بازی با این مکعب رنگی به هم ریخته برای کودکان و نوجوانان است که باید مرتب و در همه طرف یک رنگ شود. هماهنگی دست و چشم و ذهن و حتی حرکت ماهیچه ها می تواند ساعت ها بازی کننده را به خود مشغول کند. با وجود گذشت چهل سال از معرفی این مربع رنگارنگ همچنان به عنوان یکی از پرفروش ترین اسباب بازی های معمایی محسوب می شود. اکنون این بازی برای علاقمندان حرفه ای این بازی در سراسر جهان تمرکز روی سرعت برای ثبت جهانی با چشمان بسته است. این بازی روی درک ریاضی و ناخودآگاه بالا رفتن سرعت در همه زمینه ها بسیار تأثیر گذار است.

«پنتاگو»

از معرفی این بازی فکری تنها 14 سال است که می گذرد. بازی دو نفره و سرگرم کننده که همه افراد از مبتدی  تا حرفه ای در عین آسانی، و پیچیدگی هایی که دارد از آن لذت خواهند برد. این بازی چهار صفحه مربعی کوچک و چرخشی و مهره های رنگی دارد. بعد از انتخاب رنگ مهره مورد نظرتان به انتخاب یک مهره از داخل کیسه برداشته می شود تا بایکی بودن رنگ مهره یکی از دو نفر شروع کننده بازی نیز مشخص شود.با چیدن مهره ها و چرخاندن هر کدام از چهار صفحه کسی برنده است که بتواند 5 مهره خود را پشت سر هم ردیف کند. با فکرو خلاقیتی که برای کشف این راه می شود طرف مقابل هم برای ردیف نشدن مهره ها به چالش کشیده می شود.

بازی های محبوب و مفید دیگری مانند سودوکو، ماز و اتللو نیز وجود دارند که برای سرگرمی و تقویت هوش و خلاقیت در کودکان و نوجوانان بسیار توصیه می شود.بازی های آموزشی بازی های فکری بازی کودکان بازی های رایانه ای
نظرات کابران باهوک ریویو