خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

این مار خوش خط و خال!

این مار خوش خط و خال!

این مار خوش خط و خال!

مار؛ خزنده ای که در عین کابوس بودنش برای بسیاری از انسانها، همچنان طعمه شکار بسیاری از سود جویان و در حال انقراض است. شانزدهم جولای در تقویم جهانی به نام مار این خزنده شگفت انگیز نام گذاری شده.

به همین مناسبت می خواهیم اطلاعات بیشتری را از این موجود ترسناک اما مفید در دنیای انسانها ارائه کنیم:

در ابتدا بهتر است از ریشه ترس از مار و نحوه بر خورد آن بگوییم؛

«ترس از مار»

ترس و وحشت عجیب بسیاری از انسانها در برابر مارها صرفا به علت زهر کشنده اش نیست. بسیاری از ما حتی اگر مطمئن باشیم که نیش این حیوان خطرناک هم نیست اما همچنان این ترس و وحشت به خاطر ظاهری خونسرد و بدون مو، پا و کم صدا با نگاهی خیره، همیشه همراه ما است. ترسی همیشگی که شاید یکی از علل آن نداشتن اطلاعات کافی و وحشتی که به علت واکنش بزرگترها و البته ریشه ای تکامل یافته ترش در پیشینیان مان برای بقا در همه ما به تدریج نهادینه شده است.

«برخورد با مار»

ترس قدم زدن در جنگل و یا کویر، فوبیا بسیاری برای وضعیت و مواجه شدن با مارها است. مارهایی که ممکن است سمی هم نباشند. اما عاقلانه ترین کار فاصله گرفتن از این خزنده و به کار بستن نکات ایمنی در سفر برای کمتر مواجه شدن با این خزنده است که سمی و یا غیرسمی بودنشان هم به راحتی در ظاهر- کوچکی و بزرگ بودن - قابل تشخیص نیست. در مواجه با مار بهتر است فاصله تقریبا یک متری خود را حفظ کنید. مارهایی که سمی باشند بلافاصله گارد می گیرند و از خود با در آوردن صداهای فیس فیس ، واکنش نشان می دهند. در واقع مارها هم هیچ تمایلی برای روبه رو شدن با انسانها ندارند و اگر بی حرکت باشید و آنها را از عدم آسیب رساندن مطمئن کنید راه خودشان را می روند. به همین علت باید در رفتن به جنگل و یا کویر نکات ایمنی را حتما رعایت کنید تا به محل زندگی و یا مکان استراحت آنها نزدیک نشوید.

-مارها یکی از عجایب شگفت آورِ، حیات وحش محسوب می شوند. این حیوان خوش خط و خال یکی از جانواران سمبلیک و مورد توجه انسان در همه زمینه های:  طبی ، زیبایی ، سلامت ،اساطیر، ادبیات، و حتی در فرهنگ و تمدن بشر پیوند جدایی ناپذیری دارد و همواره جایگاه ویژه ای در ذهن انسان داشته است. در ادامه از مار و استفاده و فوایدی آن برای انسان و تمدن بشر و شگفتی هایش بیشتر می گوییم:

-مار در اساطیر مصر، یونان ، هند و بین النهرین نماد و سمبل های مختلفی از نگهبان ، محافظ و مظهری از زایش و  قدرت خدایان و....دارد. در عهد عتیق و ادیان مختلف نیز رد پای مار در بسیاری از داستان های دینی از جمله عصای موسی (ع) و فریب آدم (ع) و حوا از مار و بسیاری از حکایات عرفانی و ادبیات به چشم می خورد و قرن ها از زوایا و دیدگاه های گوناگون به آن اشاره شده است.

 -شناخته شده ترین نقش مار در سلامت انسان استفاده از زَهرش است. زهری که به علت ترکیبات پیچیده زیستی، خاصیت دارویی برای جلوگیری از خونریزی، درمان بیماری های سرطانی و داروهای اولیه برای سکته های مغزی و قلبی و بسیاری از موارد دیگر دارد. اما استفاده از روغن مار که از چربی نوعی مار و همچنین از ماهیچه منقبض کننده ی گونه هایی از مار به دست می آید رابطه تنگاتنگی با سلامت انسان در زمینه های مختلفی چون: تقویت سیستم ایمنی و حال عمومی بدن، بهبود در سلامت پوست و مو و قلب ،کاهش تورم و درد مفصل و آرتریت (ورم مفاصل) دارد.

-تنها این خواص و شگفتی های مار نیست که مورد توجه انسان قرار گرفته است بلکه نوع شکل ظاهری مار هم ایده جالب توجه ای برای معماران پرتغالی در طراحی متفاوتی از خانه درختی در جنگل و فضای سبز بوده. این خانه ها با رعایت اصول طراحی و اجرای مناسب و حداکثر استفاده از مناظر به طور مطلوبی با محیط ارتباط بر قرار کرده و توانسته گزینه ای جدید و متفاوت برای توریست و گذراندن تعطیلات با همه ی امکانات داخلی که در آن طراحی شده ، باشد.

-از کونه های مختلف مار ها چه می دانید؟ مارهای پیتون از درازترین نوع مارها محسوب می شوند که تا 10 متر هم رشد می کنند. اما سنگین ترین آنها از خانواده بوآ به نام مار آناکوندای سبز است. زیستگاه آن در جنگل های انبوه آمریکای جنوبی و طول عمرش در حدود 10سال تخمین زده شده. قطر زیاد این مار نسبت به دیگر مارها آن را سنگین ترین و خطرناک ترین مار جهان با 250 کیلوگرم معرفی کرده است. این نوع مار سمی نیست، اما می تواند با آرواره هایش نه تنها انسان بلکه حیواناتی چون پلنگ و سوسمار و دیگر حیوانات بزرگ را هم درسته ببلعد.

-اگر مارها برای شما حیواناتی خطرناک و وحشت آور به حساب می آیند اما در بعضی از کشورها از آن ها استفاده های فراوانی می شود. خوراک لذیذ هنگ کنگی ها در فصل سرد سال ، که بسیار مورد استقبال هم قرار می گیرد، سوپ مار است. در ضمن اگر برای آرامش می خواهید نوع خاصی از ماساژ را تجربه کنید بهتر است، سری به اندونزی بزنید. در اینجا از این جانور به عنوان ماساژور استفاده می شود. آنها معتقدند که حرکت مار بر روی بدن انسان منجر به تولید ادرنالین می شود که همین موضوع بر نرمش عظلات و سیستم سوخت و ساز بدن تأثیر مثبت دارد.

- نماد فصل باران و باروری و ارواح مردگان در هندوستان مار است که مورد احترام نیز قرار می گیرد ودر اسطوره های هندی به آن ناگِن نیز می گویند. هندی ها معتقدند که می توانند با صدای پانجی مار کبری را به صورت رقصان از داخل سبد بیرون آورند. هرچند امروزه این موضوع ثابت شده این نوع مار بر اثر تاریکی که درآن قرار داشته با صدای این ساز از ترس دشمن به خود گارد می گیرد و از سبد خارج می شود. دیگر نکته قابل توجه در فرهنگ هندوستان که به تدریج به دیگر فرهنگ ها نیز منتقل شده «مهره مار » است. شغل بسیاری از مارگیران حرفه ای درهند در کمین نشستن مارها در هنگام جفت گیری است. آنها در تکه استخوانی که هنگام جفت گیری مارها از نزدیک سرشان جدا می شود به عنوان مهره ای که می تواند آنها را به تمام چیزهایی که می خواهند برساند، استفاده و به قیمت های بالایی به فروش می رسانند.مواجه با حیوانات وحشی معرفی کتاب دنیای مارها مهره مار مار خوش خط و خال مواجه با مارمطالب مرتبط

امتحان طعمی تازه و سبک در روز دسر
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت
سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش

نظرات کابران باهوک ریویو