خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

ساده پوش اما در صدر قدرت

ساده پوش اما در صدر قدرت

ساده پوش اما در صدر قدرت

کیت کانلی در گاردین نوشت: آنگلا مرکل از زمان صدر اعظمی آلمان در سال 2005، سیاست های این کشور را متحول کرده است. دستاوردهای او در داخل و خارج آلمان باعث شده تا نشریه فوربس مرکل را برای هشتمین بار در صدر فهرست زنان قدرتمند دنیا جای دهد. روزنامه گاردین، در یادداشتی 10 دلیل را فهرست بندی کرده که چرا این زن دارای دکترای رشته "شیمی فیزیک" قوی ترین زن روی سیاره زمین شناخته می شود.

1- قدرت در دولت: آنگلا مرکل اکنون سومین دوره صدر اعظمی خود را می گذراند. به جز وی، کنراد آدنائور تنها صدر اعظم آلمان بوده که برای چنین دوره طولانی سکان هدایت دولت را بر عهده داشته است. قدرت وی در دولت آلمان کماکان جایگاه مستحکمی دارد و عجیب نخواهد بود اگر ببینیم مرکل برای چهارمین دوره کاندیدای نخست وزیری شود.

2-  قدرت در اروپا: گاهی از مرکل به عنوان رهبر غیررسمی اروپا یاد می کنند. این جایگاه به ویژه پس از ایفای نقش مرکل در بحران یورو، مستحکم تر شد. وقتی مرکل اعلام کرد "اگر یورو سقوط کند، اتحادیه اروپا سقوط می کند" نشان داد تا چه حد به پروژه اتحادیه اروپا متعهد است.

3-  اقتصاد: وقتی اغلب رهبران اروپایی در جریان بحران مالی به آخر خط رسیدند، مرکل اقتصاد کشورش را در همان برهه شکوفاتر کرد. او با معرفی بسته های محرک اقتصادی، در زمانی که اقتصاد جهان بحرانی شده بود، آلمان را از رکود خارج کرد. دولت با طرح کاهش ساعات کاری نیز به کارگران فرصت داد تا به رغم کار کمتر، درآمد بیشتری داشته باشند.

4-  اصلاحات در عرصه انرژی: کوتاه مدتی پس از فاجعه نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن، مرکل اعلام کرد قصد دارد 8 راکتور از مجموع 17 راکتور هسته ای آلمان را تعطیل کند.

او گفت بقیه راکتورها نیز تا سال 2022 بسته خواهند شد. این بخشی از اصلاحات بلندمدت مرکل در عرصه انرژی و روی آوری به منابع انرژی های جایگزین بود. بعضی کارشناسان می گویند مرکل از فضای احساسی که پس از فاجعه فوکوشیما به وجود آمد، استفاده کرد تا غول های محافظه کار و سنتی انرژی را که همواره از استفاده از انرژی های جایگزین اکراه داشته اند، به عقب براند. به واسطه این تدابیر اکنون آلمان پیشگام اصلاحات انرژی برای مقابله با بحران گرمایش زمین به شمار می رود.

5- حمایت از ژان کلود یانکر: آنگلا مرکل در ماه می سال گذشته، از ژان کلود یانکر – نخست وزیر سابق لوگزامبورگ- که تلاش می کرد رهبری کمیسیون اروپا را به دست گیرد، حمایت کرد. این اقدام مرکل، ضربه سختی به دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا زد که می خواست مسیر ژان کلود یانکر برای رسیدن به این منصب را مسدود کند.

نزدیکان مرکل بعدها گفتند او در واقع یانکر را کاندیدایی ضعیف برای این منصب می دانسته است اما دریافته که نفوذ چندانی برای مقابله با حامیان یانکر – از همه مهمتر روزنامه قدرتمند بیلد- ندارد. مرکل با درک صحیح و به موقع از این شرایط، خود را از اصطکاک و تنش نابجا نجات داد.

6-  لغو خدمت نظام وظیفه اجباری: برای بیشتر از 50 سال که خدمت نظام وظیفه در آلمان اجباری بود، سازمان نیروهای مسلح این کشور در جولای 2011 سربازی اجباری را لغو کرد تا حجم ارتش را از حدود 240 هزار نفر به یک نیروی 170 هزار نفره حرفه ای و کارآمد کاهش دهد. این طرح توسط وزیر دفاع وقت، کارل تئودور زو گوتنبرگ و با حمایت مرکل اجرا شد؛ هر چند با مخالفت بسیاری از سیاستمداران محافظه کار روبرو بود. اکنون در دوره وزارت دفاع ارسلا ون در لیدن، نیروهای مسلح آلمان از یک سرویس "حمایت از فرزند" و ساعات کاری شناور برخوردار شده اند.

7-  مزایای والدین: در راستای حمایت دولت مرکل از زوج هایی که فرزند دارند، طرحی موسوم به "مزایای والدین" از سال 2007 به اجرا گذاشته شده است. در این طرح که با هدف کاهش بار مالی والدین و افزایش نرخ بسیار پایین زاد و ولد در آلمان اجرا شده، تا 14 ماه پس از تولد فرزند، کمک های مالی در دسترس والدین قرار می گیرد.

8-  حداقل دستمزدها: اگرچه طرح تعیین حداقل دستمزدها توسط شرکای ائتلافی دولت مرکل یعنی سوسیال دموکرات ها پیش رفته اما اعتبار آن به پای آنگلا مرکل نوشته شده است. در این طرح که برای کاهش بی عدالتی های اجتماعی اجرا شد، از اول ژانویه امسال مبلغ 8.50 یورو به عنوان حداقل دستمزد برای یک ساعت تعیین شد.

9- سیاست خارجی و روسیه: برای سیاست خارجی مرکل و به ویژه گفت و گوهای مستمر وی با ولادیمیر پوتین در خصوص مناقشه کریمه باید امتیاز بالایی قائل شد. مرکل که بزرگ شده آلمان شرقی است، با فرهنگ روس ها آشناست و زبان روسی را با تسلط بالایی صحبت می کند. مرکل همواره به دیگر رهبران غربی تاکید کرده که تحت فشار گذاشتن بیش از حد پوتین، روسیه را به هرج و مرج سیاسی و اقتصادی می کشاند که نه به نفع روسیه است، نه به نفع آلمان و اروپا.

10-  موفقیت یک زن در یک حزب مرد سالار: رهبری یک زن پروتستان، بدون فرزند و اهل آلمان شرقی در حزب "اتحادیه دموکراتیک مسیحی" که اغلب اعضای آن را مردان کاتولیک تشکیل می دهند، نه تنها خود حزب را متحول کرده، بلکه جامعه آلمان را دستخوش تغییر و تحول کرده است. او نخستین زن سیاستمدار آلمانی است که در مسیر پیشرفت از مردهای زیادی سبقت گرفته است. طبق اعلام شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا، مرکل این حزب عمیقا سنتی را به یکی از "ستون های اصلی اجماع و اتحاد در آلمان معاصر" تبدیل کرده است. این تحول، آلمان را در مسیر جدیدی از سیاست قرار داده است: از اصلاحات انرژی گرفته تا حقوق خانواده و زنان.

منبع: شفقنازنان قدرتمند معرفی کتاب آنگلا مرکل صدر اعظم آلمانمطالب مرتبط

چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
حراج بزرگِ روز کتاب
در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

نظرات کابران باهوک ریویو