خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

جان بخشیدن به یک رویا

جان بخشیدن به یک رویا

جان بخشیدن به یک رویا

 

همۀ ما با کارتون های سیندرلا، میکی ماوس، پینوکیو و سفیدبرفی و انیمیشن هایی از این دست خاطره داریم و هنوز هم برای دیدنشان هیجان زده می شویم.

وقتی اسم دیزنی لند می آید، به یاد کارتون های کودکی می افتیم و شخصیت های محبوبمان را تصور می کنیم. دیزنی لند مکانی سرشار از هیجان و محبوب برای بچه ها و البته بزرگترهاست. مکانی در دل داستان های افسانه ای که همیشه یک قهرمان و ضدقهرمان در قلب قصه های آن وجود دارد.

والت دیزنی فیلمسازی بود که به تازگی وارد عرصۀ ساخت انیمیشن شده بود. پس از طراحی شخصیت میکی ماوس با همراهی انیماتورش و شخصیت دادن به این موش بامزه و تهیۀ دو قسمت از آن، موفق به فروشش نشدند، زیرا در آن زمان فیلم ها صامت بودند. آن ها سرانجام قسمت سوم میکی ماوس را با صدا ساختند و بدین ترتیب با خلق کارتونی صدادار انقلابی بزرگ در عرصۀ انیمیشن سازی به وجود آوردند و میکی ماوس شهرتی جهانی کسب کرد و به اوج محبوبیت رسید. از سال 1932 تا 1939 انیمیشن های دیزنی هر ساله برندۀ جایزۀ اسکار می شدند. والت دیزنی در طول فعالیت هنریش، 26 جایزۀ اسکار به دست آورد.

ایدۀ ساخت مکانی رویایی و پر رنگ و لعاب برای بچه ها که بتوانند اوقات مفرح و شادی را همراه والدینشان تجربه کنند، برای نخستین بار در ذهن والت دیزنی شکل گرفت.

اما پروژه به دلیل جنگ جهانی دوم به تعویق افتاد و سرانجام او طرح یک پارک 50 هکتاری را در سال 1953 به دانشگاه استنفورد ارائه داد. پارک دیزنی بالاخره در هفتم جولای 1955 در منطقۀ آناهایم کالیفرنیا افتتاح شد. او برای توسعۀ پارک و جان بخشیدن به رویای خود، در سال 1953 یک زمین 160 هکتاری در مجاورت آناهایم خرید که در جولای 1955 این بخش تکمیل و به پارک دیزنی اضافه شد.

ساخت دیزنی لند هزینه های زیادی را در برداشت؛ به طوریکه خودِ دیزنی گفته بود: «من هرگز نمی توانستم عملی بودن دیزنی لند را برای سرمایه گذاران اثبات کنم. چون رویا وثیقه خیلی کوچکی بود». بنابراین به فعالیت در تلویزیون روی آورد. شرکت دیزنی امروزه جزو بزرگ‌ترین شرکت‌های رسانه‌ای و سرگرمی جهان شناخته می‌شود.

دیزنی در پی تحقق به رویای کودکان می گفت: «چه دوران جوانی ای خواهیم داشت اگر آرزوی پرواز با پیتر پن بر فراز شب مهتابی در لندن یا رویای خزیدن به سوراخ با آلیس به سوی سرزمین عجایب را نداشته باشیم!»

بر اساس گزارشی که در سال 2005 به دست آمد، دیزنی لند 65700 موقعیت شغلی را ایجاد کرده و بیست هزار کارمند به طور مستقیم و سه هزار و هشتصد کارمند به طور غیر مستقیم در آن کار می کنند. این پارک از زمان افتتاح تا کنون مورد بازدید بیش از 515 میلیون تَن از افراد قرار گرفته است. شخصیت های سیاسی مهمی از دیزنی لند بازدید کرده اند. محمدرضا شاه پهلوی به همراه فرح پهلوی در دهۀ 1960 میلادی به دیزنی لند رفتند و خودِ والت دیزنی شخصا از آن ها استقبال کرد.

جمله ای که در بدو ورود به بازدیدکنندگان گفته می شود: «خوش آمدید! دیزنی‌لند سرزمین شماست. اینجا کهولت، خاطرات عزیز گذشته را بازمی‌یابد، و جوانی مبارزات و وعده‌های آینده را می‌چشد. دیزنی‌لند به رویاها، ایده‌آل‌ها، و واقعیت‌های سختی که آمریکا را ساخته‌است تقدیم شده‌است... با آرزوی اینکه منبعی از شادی و الهام برای تمام دنیا باشد».

پرنسس ها و پرنس های شخصیت های معروف کارتون هایی چون سیندرلا، سفیدبرفی، زیبای خفته و ... در دیزنی لند حضور دارند و پسرها و دخترهای 18 تا 23 ساله با قد و وزن مناسب و تعلیم های مخصوص نقش آن ها را بازی می کنند.

والت دیزنی شخصیتی خستگی ناپذیر بود و به اطرافیان خود می گفت: «کافی است ندانستن خود را بپذیرید. سپس مشاهده می کنید که دیگران مشتاق دادن آگاهی و اطلاعات به شما هستند».

شرکت دیزنی امروزه 14 شهربازی در کشورهای مختلف دنیا و تعدادی زیادی شبکه تلویزیونی دارد.

 والت دیزنی کارتون سیندرلا میکی موس معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو