خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

چطور بهتر بخوابیم؟

چطور بهتر بخوابیم؟

چطور بهتر بخوابیم؟

بعد از از کار روزانه و سر و کله زدن با انواع و اقسام ماجراهایی که در زندگی حرفه­ای و البته شخصی هر آدمی وجود دارد، جز یک خواب راحت و آسوده چه چیزی می­تواند برای روز بعد آماده­تان کند؟ اما برای بسیاری از ما داشتن خواب راحت و باکیفیت رویایی بیش نیست. چه بسیار شب­هایی که با بی­خوابی، خواب­های منقطع و نیمه­هوشیار طی شده و به سردردهای صبح­گاهی ختم شده است. اگر از کیفیت خوابتان ناراضی هستید به خواندن این مطلب ادامه دهید تا با نکاتی آشنا شوید که شاید نه تحولی بزرگ، اما قدمی در راه بهبود کیفیت خوابتان حساب شود:

1.      از نور آبی فرار کنید

نور آبی رنگ، دشمن خواب است. بنابراین قبل از آنکه به رختخواب بروید، تمامی نورهای آبی را از اتاق خوابتان دور کنید. نور آبی فورا باعث کاه ترشح هورمون ملاتونین می­شود؛ همان هورمونی که شب­ها موقع خواب در بدن تولید می­شود. منابع نور آبی شامل: لپ­تاپ، تلویزیون، تلفن­های همراه و... می­شود.

2.      بعد از اوقات عصرگاهی دیگر کافئین نخورید

کافئین باعث انسداد ترشح هورمونی به نام آدنوزین می­شود که به کیفیت خواب کمک می­کند. بنابراین اگر چند ساعت مانده به زمان خوابتان به نوشیدن قهوه یا خوردن قطعه­ای شکلات دعوت شدید، از خیر زود بیدار شدن فردا صبحش، بگذرید.

3.      روی تخت خوابتان زندگی نکنید

اغلب ما عادت داریم که از تخت خواب­هایمان بهینه استفاده کنیم و زندگی­مان را روی آن بگذرانیم. مثلا خود من از نقاشی و دوخت درز لباسم گرفته، تا پاسخ دادن به ایمیل­ها و غذا خوردن را روی تخت خوابم انجام می­دهم. بعضی از روزها جز برای اجابت مزاج از آن بیرون نمی­آیم. اما این عادت یکی دیگر از دشمن­های خواب شبانه است. تخت خواب جایی برای خوابیدن است. اگر این اصل را رعایت کنید، با قرار گرفتن در آن ذهنتان پیام را دریافت می­کند و کم­کم آماده خوابیدن می­شود.

4.      استرس­هایتان را در اتاق دیگری بگذارید

یکی از مهم­ترین عواملی که باعث بر هم خوردن خواب می­شود،نگرانی و استرس است. تکنیک فوق­العاده­ای برای کاهش استرس وجود دارد که به مرور تاثیرش را خواهید دید. حداقل سه ساعت قبل از خوابیدن در جایی غیر از اتاق خوابتان بنشینید و کاغذی بردارید و روی آن از نگرانی­هایتان بنویسید. به جمله­بندی و محتوای نوشته­تان دقت نکنید و فقط ذهنتان را خالی کنید.

5.      ورزش کنید

این مورد نیاز به هیچ توضیح اضافه­ای ندارد. مرتب ورزش کنید و از مزایای بی­شمارش لذت ببرید.
نظرات کابران باهوک ریویو